Róża Wiatrów

Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Róża Wiatrów to obecnie najciekawsza w mojej opinii atrakcja turystyczna całej Pustyni Błędowskiej. Powstała kilka lat temu w Kluczach - niewielkiej miejscowość na cudnej Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Już wcześniej miejscowość była znana i lubiana za sprawą słynnej Pustyni Błędowskiej zwanej Polską Saharą, ponieważ istniał tu punkt widokowy na Górze Czubatka, a teraz dodatkowo można tu odwiedzić właśnie Różę Wiatrów, która stanowi jeszcze lepiej zorganizowany punkt widokowy, posadowiony na samych piaskach. To unikalna, drewniana platforma widokowa sporych rozmiarów, która przyjęła kształt róży wiatrów. "Ramiona" wychodzą bezpośrednio na piaski pustyni, a przy każdym z nich widnieje tablica informacyjna o tym miejscu. Całość jest dostępna dla wózków. Konstrukcja powstała w pobliżu ulicy Bolesławskiej i początkowo trzeba było do niej dojść pieszo ubitą ścieżką leśną, teraz prowadzi tu asfaltowa droga i w pobliżu róży wiatrów powstały parkingi, toteż miejsce jest dostępne dla każdego! Przy platformie stanęły wojskowe działa, co jest dodatkową atrakcją. W sezonie otwiera się tutaj objazdowe bistro, gdzie można kupić na szybko ciepłą przekąskę, kawę czy lody. Jesienią w czasie Juromanii przy Róży Wiatrów odbywają się ciekawe imprezy plenerowe, również militarne.

Róża Wiatrów
Róża Wiatrów
Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej
Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

Róża wiatrów dostępna dla wózków

Róża Wiatrów jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu można też ją zwiedzać z małymi dziećmi, bo wózki dają świetnie radę. Jest to więc obiekt dla wszystkich, tym bardziej teraz, kiedy zamiast leśnej ścieżki prowadzi tu asfaltowa droga. Sporo tu również psów na spacerach, bo to urocze miejsce na rodzinny piknik, odpoczynek od miasta i obcowanie z przyrodą. Dzięki temu Róża Wiatrów szybko stała się popularną rodzinną atrakcją turystyczną, toteż w ciepłe weekendy bywa tutaj sporo zwiedzających.Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej
Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

Wiaty piknikowe

Róża wiatrów to platforma, która skonstruowana jest w ten sposób, że oferuje miejsca zadaszone z ławeczkami czyli swoiste wiaty piknikowe. To ciekawy sposób na spędzenie rodzinnego popołudnia. Pikniki też świetnie wychodzą na kocu, na samym piachu. Na platformie stanęło też sporo tablic informacyjnych, a dodatkowo można z niej podziwiać rozległe piaski, ale też zejść na nie. Na pewno nie będziesz się tutaj nudzić. Pustynia, po tym jak w latach 60. XX wieku ją zalesiono, w ostatnich latach w tej okolicy została odchwaszczona i teraz rośnie tutaj głównie roślinność charakterystyczna dla tego typu obszaru, cenna w naszej strefie klimatycznej. Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej to miejsce warte polecenia. Widać stąd również Czubatkę.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Zalety
  • ciekawa platforma
  • wiaty piknikowe
  • tablice informacyjne
  • unikatowa atrakcja jaką jest pustynia
  • bezpłatny parking
  • bistro w sezonie
Wady
  • w ciepłe weekendy dużo ludzi

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Obiekt dostępny jest dla wózków
Parking: bezpłatny
W sezonie działa tu obwoźne bistro
W czasie imprez stoją toj toje

Adres

Róża Wiatrów
ul. Bolesławska, Klucze
Dojazd asfaltem pod samą różę wiatrów

GPS: 50°20'9N, 19°32'1E

Klucze noclegi

Klucze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi

Tak, sam obiekt i parkingi są bezpłatne

Tak, zarówno dla wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych. Pod sam obiekt prowadzi też obecnie droga asfaltowa

Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska - róża wiatrów
Róża wiatrów w Kluczach
Pustynia Błędowska - Róża Wiatrów
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Czubatka w Kluczach widziana z Róży Wiatrów
Jura Krakowsko Częstochowska Klucze
Ważna
czynne cały rok wstęp bezpłatny punkty widokowe platformy widokowe pustynie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Róża wiatrów to bardzo ciekawe miejsce na Pustyni Błędowskiej, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wprost z obiektu schodzi się na piaski, a cała konstrukcja jest dostępna dla wózków. Tym sposobem ruch turystyczny skupia się w jednym, zorganizowanym da turystów miejscu i łatwiej chronić tereny pustynne.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023