Platforma na Dąbrówce

Dąbrówka w Chechle

(4.1 głosów: 18)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Punkt widokowy na Pustynię Błędowską

Dąbrówka (355 m n.p.m.) to popularne ostatnio wzgórze w Chechle na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, a zarazem świetny punkt widokowy na cudną Pustynię Błędowską od strony północnej. Dąbrówka leży praktycznie na granicy Małopolski i województwa śląskiegoPlatforma widokowa na Dąbrówce

Kiedyś pierwsze, co rzucało się w oczy na Dąbrówce, poza oczywiście piaskami, to bunkier z okresu II wojny światowej, bardzo kolorowo i ładnie pomalowany, dobrze korelujący z tym miejscem. Obecnie jednak bardziej istotna dla turystów jest tutaj metalowa platforma widokowa, z której wspaniale widać Pustynię i nie trzeba schodzić na piaski, ale można w najbliższej okolicy.

Pustynia Błedowska w Chechle
Pustynia Błedowska w Chechle

Widoki z Dąbrówki na Pustynię Błędowską nie są tak rozległe, jak ze słynnej Czubatki wznoszącej się od strony miejscowości Klucze, za to tutaj widoki są przedniejsze, tu faktycznie można poczuć "klimat" pustyni. Jak na dłoni widać stąd luźne piaski, porośnięte tu i ówdzie pustynną roślinnością. Platforma jest bowiem posadowiona na tych piaskach, które otaczają ją z każdej strony. Wchodząc więc na platformę, musisz wejść na piaski i poczuć się jak na prawdziwej pustyni 🙂Północna część pustyni widziana właśnie z Dąbrówki to dawny poligon wojskowy i nie wolno się było w niego zagłębiać. Kiedyś odbywały się tutaj ćwiczenia wojskowe, dziś mają tu miejsce głównie skoki spadochronowe. W 1999 roku odbywały się tu manewry NATO, a w czasie II wojny światowej ćwiczyły tu oddziały Afrika Korps.

Dąbrówka na Pustyni Błędowskiej
Dąbrówka na Pustyni Błędowskiej

Dojazd na Dąbrówkę

Na Dąbrówkę, niemal na same piaski Pustyni Błędowskiej dojechać można samochodem, od ulicy Kluczewskiej w Chechle. Wiedzie tu również niebieski rowerowy Szlak Przylaszczkowy z Chechła do wsi Klucze.Zalety
 • Piękna panorama Pustyni Błędowskiej
 • Platforma posadowiona na piaskach, na które można wejść bosą stopą
 • Liczne tablice informacyjne
 • Darmowy parking
Wady
 • Latem bywa tłumnie
Dąbrówka w Chechle
Dąbrówka na Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błedowska w Chechle
Dąbrówka w Chechle
Pustynia Błędowska
Pustynia Błedowska w Chechle

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

 • poniedziałek: Czynne całą dobę
 • wtorek: Czynne całą dobę
 • środa: Czynne całą dobę
 • czwartek: Czynne całą dobę
 • piątek: Czynne całą dobę
 • sobota: Czynne całą dobę
 • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Góra Dąbrówka
dojazd ul. Kluczewską, Chechło
niebieski rowerowy Szlak Przylaszczkowy

GPS: 50°21'39N, 19°31'11E

Chechło noclegi

Chechło to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°21'39N, 19°31'11E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021