Jezioro Nakło-Chechło
ul. Rekreacyjna, Świerklaniec

50°27'47" N, 18°55'23" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Parking: kilka bezpłatnych parkingów, z których trzeba kawałek dojść pieszo nad jezioro
Latem jest tutaj tłoczno, szczególnie w weekendy

Piękne jezioro w dawnym wyrobisku piasku

Niemal przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, nieco od niej na wschód, znajduje się dawne wyrobisko piasku, przekształcone w 1973 roku w atrakcyjne jezioro Nakło Chechło, popularnie nazywane Chechłem. To wspaniałe miejsce rekreacji, latem oblegane przez mieszkańców i turystów. Opiekuje się nim gmina Świerklaniec. Dla mnie jest to miejsce sentymentalne, gdzie spędzałam wakacje od dziecka, tutaj uczyłam się pływać, a dziś mieszkam stąd na wyciągnięcie dłoni i jezioro stało się miejscem niemal codziennych spacerów 🙂Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Sporty wodne

Zalew Nakło Chechło pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców niemal całego Górnego Śląska. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Istnieją wypożyczalnie sprzętu - kajaków, rowerków wodnych czy łódek. Czasem kursuje statek wycieczkowy. Nad jeziorem można spędzić nawet kilka dni, śpiąc w ośrodkach wypoczynkowych, campingach lub na polu namiotowym.

Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Atrakcje nad Chechłem

Najczęściej jednak letnicy po prostu plażują i kosztują kąpieli. W wielu miejscach dostępne są piaszczyste plaże, a w kilku dodatkowo wydzielono strefy kąpielisk z ratownikiem. Zachęcają one do wypoczynku nawet z małymi dziećmi.

Wokół niemal całego jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka spacerowo-rowerowa (tylko w zachodnim krańcu prowadzi ona przez las jako ubita ścieżka, przejezdna dla rowerów), chętnie wykorzystywana nie tylko przez rowerzystów, ale również rodziców z malutkimi dziećmi w wózkach czy młodzież na rolkach. My kilka razy do roku robimy sobie przejażdżkę na rowerach dookoła jeziora, to przyjemna trasa o długości około 6 km.Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Zalew Nakło Chechło - gastronomia i noclegi

Ta asfaltowa ścieżka dodatkowo latem zmienia się w prawdziwy nadmorski deptak, przy którym lokują się liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Na wyróżnienie zasługuje na pewno OW Żagiel z tarasem widokowym nad jeziorem, z codziennym bistro z lodami i elegancką restauracją czynną w weekendy, pobliski Bar u Adika, wokół którego skupiają się morsy zimą, a po drugiej stronie jeziora Costa del Chechło i Deer Camp z małym zwierzyńcem i domkami noclegowymi. W zachodniej części jeziora, od strony Tarnowskich gór dostępne jest pole namiotowe.

Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki. Nie polecam wypadu nad jezioro w niedzielę, no chyba że lubisz tłumy. Zimą natomiast pojawiają się na jeziorze morsy. Wtedy jest tu znacznie spokojniej, idealnie na spacery, np. z czworonogami.Chechło - dojazd

Nad zalew dojechać można samochodem (latem wjazd płatny), po drodze znajduje się kilka parkingów. Co kilkadziesiąt metrów zobaczyć można ścieżki, którymi dochodzi się do różnych fragmentów jeziora. Można też dojechać autobusem lub wąskotorówką z centrum Tarnowskich Gór, ale wtedy trzeba około 1-2 km przejść pieszo nad wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest rower, łatwo nim dojechać nad samo jezioro i uniknąć sporych korków latem i opłat oczywiście.

Zalety
  • Ładna sceneria jeziora z lasami wokół, po których prowadzą ścieżki rowerowe
  • Piaszczyste plaże
  • Wypożyczalnie sprzętu wodnego
  • Odremontowana ścieżka asfaltowa niemal dookoła jeziora
  • Dostępna gastronomia
  • Dostępne noclegi
Wady
  • Tłumy w ciepłe weekendy
  • wodorosty
  • przestarzała infrastruktura, która obecnie się pomału poprawia
  • brak wypożyczalni rowerów
Jezioro Nakło Chechło Jezioro Nakło Chechło Jezioro Nakło Chechło Jezioro Nakło Chechło Zalew Nakło Chechło Jezioro Naklo Chechło Nakło Chechło Zalew Nakło Chechło zimą

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-25 na
Chechło znam od maleńkości, najpierw jeździłam tu z rodzicami, potem rowerem z bratem, a później z przyjaciółmi :) Teraz mieszkam 1 km od jeziora Nakło Chechło i bywam tu bardzo często, obserwuję zmiany i to pozytywne :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021