Jezioro Nakło Chechło zwane popularnie Chechłem, zobacz najlepsze miejscówki

Jezioro Nakło Chechło
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Jezioro Nakło Chechło, popularnie nazywane Chechłem, to piękny zalew na Śląsku, idealny na spacery poza sezonem, zaś latem niezwykle atrakcyjny, ale i przy okazji tłumny. Już wiosną w cieplejsze dni zapełniają się plaże i deptak prowadzący wokół jeziora. Zimą natomiast jest cicho i spokojnie i można poczuć prawdziwy urok tego miejsca. Zalew Nakło Chechło rozlewa się niemal przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, nieco od niej na wschód. 

Dojedziesz tu rowerem, samochodem, a latem nawet kolejką wąskotorową. Jezioro to tak naprawdę dawne wyrobisko piasku, przekształcone w jezioro w 1973 roku. Już pod koniec lat 60. XX wieku działalność skończyła tutaj duża kopalnia piasku podsadzkowego, który wykorzystywano do wypełniania pustek w okolicznych kopalniach węgla kamiennego. Zalana kopalnia stała się atrakcyjnym jeziorem, a wokół powstała infrastruktura. 

Dziś nieco przestarzała, miejscami odnawia się tworząc z zalewu bardzo ciekawe miejsce rekreacji, latem oblegane przez okolicznych mieszkańców i turystów, szczególnie w niedziele, które nie są najlepszym momentem na odwiedzanie tego miejsca, jeśli ktoś lubi zaciszne miejscówki. Dla mnie jest to miejsce sentymentalne, gdzie spędzałam wakacje od dziecka, tutaj uczyłam się pływać, a dziś mieszkamy stąd na wyciągnięcie dłoni i jezioro stało się miejscem niemal codziennych spacerów i przejażdżek rowerowych 🙂

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

Położenie i dojazd do jeziora Nakło Chechło

Chechło znajduje się na terenie powiatu tarnogórskiego, w gminie Świerklaniec, która opiekuje się tym zalewem. Nazwa jeziora wzięła się od dwóch miejscowości położonych na południe od zalewu - Nowego Chechła i Nakła Śląskiego. Nad zalew dojechać można samochodem, z ulicy Obwodnica w Lasowicach należy skręcić za znakami w ulicę Rekreacyjną (latem wjazd samochodem płatny). Po drodze znajduje się kilka parkingów i z każdego z nich odchodzą ścieżki nad jezioro, do różnych jego fragmentów. 

Z ulicy Obwodnicy można też pojechać dalej i od strony Miasteczka Śląskiego wjechać na parking przy drodze i dalej poruszać się pieszo. Tutaj szybciej można dojść do wody, z tym że dzikiej. To bardziej przyrodniczy zakątek, dopiero po kilkuset metrach zaczynają się ośrodki. Można też nad Zalew dojechać z Tarnowskich Gór autobusem, a latem także kolejką wąskotorową, ale wtedy trzeba około 1 km przejść pieszo nad wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest rower, łatwo nim dojechać nad samo jezioro i uniknąć sporych korków latem i opłat oczywiście. Można też wybrać dowolne miejsce nad samym jeziorem, bo prowadzi niemal dookoła asfaltowa ścieżka i łatwo się rowerem poruszać wzdłuż linii brzegowej.

Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło

Atrakcje na Chechle

 • Sprzęt wodny - Zalew Nakło Chechło pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców niemal całego Górnego Śląska. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Istnieją wypożyczalnie sprzętu - kajaków, rowerków wodnych czy łódek. Czasem kursuje statek wycieczkowy. Odbywają się tutaj regularnie ćwiczenia kajakarskie. Nad jeziorem można spędzić nawet kilka dni, śpiąc w ośrodkach wypoczynkowych, campingach lub na polu namiotowym. Wielu ma tutaj swoje domki letniskowe.
 • Plaże i kąpieliska - najczęściej jednak letnicy po prostu plażują i kosztują kąpieli. W wielu miejscach dostępne są piaszczyste plaże, a w kilku dodatkowo wydzielono strefy kąpielisk z ratownikiem. Zachęcają one do wypoczynku nawet z małymi dziećmi
 • Asfaltowa ścieżka spacerowo-rowerowa - prowadzi wokół niemal całego jeziora (tylko w zachodnim krańcu wiedzie ona przez las jako ubita, kręta ścieżka, przejezdna dla rowerów) i jest chętnie wykorzystywana nie tylko przez rowerzystów, ale również rodziców z malutkimi dziećmi w wózkach czy młodzież na rolkach. My kilka razy do roku robimy sobie przejażdżkę na rowerach dookoła jeziora, to przyjemna trasa o długości około 5 km, pozwalająca podziwiać ładne widoki.
 • Deer Camp - ośrodek położony od strony Miasteczka Śląskiego, z niewielkim mini zoo, gdzie zobaczysz konie, alpaki czy kózki, dostępny jest tutaj również bar
 • Zachody słońca - atrakcją nad zalewem są też oczywiście zachody słońca, pozwalające pięknie zakończyć dzień. Wtedy też nie ma tłumów i można nacieszyć się spokojem i urokiem tego miejsca.
 • Pola campingowe z miejscami na namioty i kampery

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Zalew Nakło Chechło - Hrabina Wrońska
Zalew Nakło Chechło - Hrabina Wrońska
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Deer Camp
Deer Camp

 

Gastronomia i noclegi nad Chechłem

Ta asfaltowa ścieżka dodatkowo latem zmienia się w prawdziwy nadmorski deptak, przy którym lokują się liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Na wyróżnienie zasługuje na pewno OW Żagiel z tarasem widokowym nad jeziorem, z codziennym bistro z lodami i fast foodem oraz elegancką restauracją czynną w weekendy, pobliski Bar u Adika, wokół którego skupiają się morsy zimą. Nieco dalej po tej stronie jeziora kolorowo zaprasza też Bar Flamingo, w którym nie tylko zjesz, ale w weekendy się zabawisz. Są też inne punkty gastronomiczne. 

Po drugiej stronie jeziora zaprasza Deer Camp z małym zwierzyńcem, barem i domkami noclegowymi. W zachodniej części jeziora, od strony Tarnowskich gór dostępne jest pole namiotowe. Po stronie dostępnej od Miasteczka Śląskiego też jest spore pole campingowe. Warto z tej strony też odwiedzić ośrodek z restauracją Hrabina Wrońska, która kwitnie latem, z własną plażą z parasolami ze strzechy. Zimą skupiają się tutaj morsy, po czym chętnie korzystają z tutejszego jacuzii.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Zalew Nakło Chechło - Hrabina Wrońska
Zalew Nakło Chechło - Hrabina Wrońska
Bar u Adika nad jeziorem
Bar u Adika nad jeziorem

To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki. Nie polecam wypadu nad jezioro w niedzielę, no chyba że lubisz tłumy. Zimą natomiast pojawiają się na jeziorze morsy. Wtedy jest tu znacznie spokojniej, idealnie na spacery, np. z czworonogami.

Zalety
 • Ładna sceneria jeziora z lasami wokół, po których prowadzą ścieżki rowerowe
 • Piaszczyste plaże
 • Wypożyczalnie sprzętu wodnego
 • Odremontowana ścieżka asfaltowa niemal dookoła jeziora
 • Dostępna gastronomia
 • Dostępne noclegi
Wady
 • Tłumy w ciepłe weekendy
 • wodorosty
 • przestarzała infrastruktura, która obecnie się pomału poprawia
 • brak wypożyczalni rowerów

 

Zobacz charakterystyczne punkty nad jeziorem Nakło Chechło zaznaczone na mapie (legenda w lewym górnym rogu):

Zobacz też nasz film o Jeziorze Nakło Chechło:

Atrakcje w okolicy

Jeśli męczy Cię tłum i wolisz bardziej ustronne miejsca przyrodnicze, wybierz się rowerem nad Staw Gierzyna, położony w lesie, około 3 km od Zalewu. Wystarczy za Ośrodkiem Deer Camp skręcić w las i podążać za znakami trasy rowerowej Leśno Rajza (żółto-zielone znaki LR). Po około 3 km, za bobrowiskiem - powalonymi drzewami przy ścieżce, trasa odbija w prawo, a do stawów trzeba skręcić w lewo i zaraz się one pojawiają. Są malownicze i zaciszne. Jeszcze dalej w lesie znajdziesz kolorowe jeziorka Bibiela oraz malowniczy Zalew Zielona w Kaletach. W drugą stronę natomiast czekają atrakcje Tarnowskich Gór ze słynną Kopalnią Srebra będącą obiektem Unesco.

Na rowerach
Na rowerach
Nad jeziorem
Nad jeziorem
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: latem wjazd samochodem płatny, wejście pieszo i rowerem bezpłatnie
Parking: kilka bezpłatnych parkingów, z których trzeba kawałek dojść pieszo nad jezioro
Latem jest tutaj tłoczno, szczególnie w weekendy
Miejsce dostępne dla wózków, wokół jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka
Miejsce dostępne dla psów

Jezioro Nakło-Chechło
ul. Rekreacyjna, Świerklaniec
OW Żagiel, ul. Rekreacyjna 368, Świerklaniec

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
OW Żagiel z Restauracją i Bistro
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło zimą
(4.3 głosów: 54)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 54)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Chechło znam od maleńkości, najpierw jeździłam tu z rodzicami, potem rowerem z bratem, a później z przyjaciółmi 🙂 Teraz mieszkam 1 km od jeziora Nakło Chechło i bywam tu bardzo często, obserwuję zmiany, często pozytywne 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024