Jezioro Nakło Chechło, Anna Piernikarczyk

Przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie znajduje się dawne wyrobisko piasku, przekształcone w 1973 roku w atrakcyjne jezioro Nakło Chechło, popularnie nazywane Chechłem. To wspaniałe miejsce rekreacji, latem oblegane przez mieszkańców i turystów. Opiekuje się nim gmina Świerklaniec.Atrakcje nad Jeziorem

Zalew pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców niemal całego Górnego Śląska. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Istnieją wypożyczalnie sprzętu - kajaków, łodzi i rowerków wodnych. Czasem kursuje statek wycieczkowy. Nad jeziorem można spędzić nawet kilka dni, śpiąc w ośrodkach wypoczynkowych, campingach lub na polu namiotowym.

Jezioro Nakło Chechło

Najczęściej jednak letnicy po prostu plażują i kosztują kąpieli. Piaszczyste plaże oraz wydzielone strefy z ratownikiem zachęcają do wypoczynku nawet z małymi dziećmi. Ponadto istnieje tu ścieżka spacerowo-rowerowa ciągnąca się naokoło całego jeziora.

Ta asfaltowa dróżka latem zmienia się w prawdziwy nadmorski deptak, przy którym lokują się liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Wieczorem zaś w weekendy organizowane są koncerty i dyskoteki. To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki.

Dojazd nad jezioro

Nad zalew dojechać można samochodem (latem wjazd płatny), po drodze znajduje się kilka parkingów. Co kilkadziesiąt metrów zobaczyć można ścieżki, którymi dochodzi się do różnych fragmentów jeziora. Można też dojechać autobusem lub wąskotorówką z centrum Tarnowskich Gór, ale wtedy trzeba dość kawałek przejść pieszo. Najlepszym rozwiązaniem jest rower, łatwo nim dojechać nad samo jezioro i uniknąć sporych korków latem i opłat oczywiście.
Nie polecam wypadu nad jezioro w niedzielę, no chyba że lubisz tłumy.

Zimą natomiast pojawiają się na jeziorze morsy. Wtedy jest tu znacznie spokojniej, idealnie na spacery, np. z czworonogami.

Jezioro Nakło-Chechło
ul. Gałczyńskiego, Tarnowskie Góry

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°27'55" N, 18°54'52" E
Śląskie
2017-06-27
2020-02-03 02:01

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą