Jezioro Nakło Chechło zwane popularnie Chechłem, zobacz najlepsze miejscówki
Jezioro Nakło Chechło, popularnie nazywane Chechłem, to piękny zalew na Śląsku, idealny na spacery poza sezonem, zaś latem niezwykle atrakcyjny, ale i przy okazji tłumny. Już wiosną w cieplejsze dni zapełniają się plaże i deptak prowadzący wokół jeziora. Zimą natomiast jest cicho i spokojnie i można poczuć prawdziwy urok tego miejsca. Zalew Nakło Chechło rozlewa się niemal przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, nieco od niej na wschód.
Dojedziesz tu rowerem, samochodem, a latem nawet kolejką wąskotorową. Jezioro to tak naprawdę dawne wyrobisko piasku, przekształcone w jezioro w 1973 roku. Już pod koniec lat 60. XX wieku działalność skończyła tutaj duża kopalnia piasku podsadzkowego, który wykorzystywano do wypełniania pustek w okolicznych kopalniach węgla kamiennego. Zalana kopalnia stała się atrakcyjnym jeziorem, a wokół powstała infrastruktura.
Dziś nieco przestarzała, miejscami odnawia się tworząc z zalewu bardzo ciekawe miejsce rekreacji, latem oblegane przez okolicznych mieszkańców i turystów, szczególnie w niedziele, które nie są najlepszym momentem na odwiedzanie tego miejsca, jeśli ktoś lubi zaciszne miejscówki. Dla mnie jest to miejsce sentymentalne, gdzie spędzałam wakacje od dziecka, tutaj uczyłam się pływać, a dziś mieszkamy stąd na wyciągnięcie dłoni i jezioro stało się miejscem niemal codziennych spacerów i przejażdżek rowerowych 🙂

- Położenie i dojazd do jeziora Nakło Chechło Atrakcje na Chechle Gastronomia i noclegi nad Chechłem Zobacz charakterystyczne punkty nad jeziorem Nakło Chechło zaznaczone na mapie (legenda w lewym górnym rogu): Zobacz też nasz film o Jeziorze Nakło Chechło: Atrakcje w okolicy Godziny otwarcia i informacje praktyczne Adres Mapa z zaznaczonymi atrakcjami Pytania i odpowiedzi
Położenie i dojazd do jeziora Nakło Chechło
Chechło znajduje się na terenie powiatu tarnogórskiego, w gminie Świerklaniec, która opiekuje się tym zalewem. Nazwa jeziora wzięła się od dwóch miejscowości położonych na południe od zalewu - Nowego Chechła i Nakła Śląskiego. Nad zalew dojechać można samochodem, z ulicy Obwodnica w Lasowicach należy skręcić za znakami w ulicę Rekreacyjną (latem wjazd samochodem płatny). Po drodze znajduje się kilka parkingów i z każdego z nich odchodzą ścieżki nad jezioro, do różnych jego fragmentów.
Z ulicy Obwodnicy można też pojechać dalej i od strony Miasteczka Śląskiego wjechać na parking przy drodze i dalej poruszać się pieszo. Tutaj szybciej można dojść do wody, z tym że dzikiej. To bardziej przyrodniczy zakątek, dopiero po kilkuset metrach zaczynają się ośrodki. Można też nad Zalew dojechać z Tarnowskich Gór autobusem, a latem także kolejką wąskotorową, ale wtedy trzeba około 1 km przejść pieszo nad wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest rower, łatwo nim dojechać nad samo jezioro i uniknąć sporych korków latem i opłat oczywiście. Można też wybrać dowolne miejsce nad samym jeziorem, bo prowadzi niemal dookoła asfaltowa ścieżka i łatwo się rowerem poruszać wzdłuż linii brzegowej.


Atrakcje na Chechle
- Sprzęt wodny - Zalew Nakło Chechło pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców niemal całego Górnego Śląska. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Istnieją wypożyczalnie sprzętu - kajaków, rowerków wodnych czy łódek. Czasem kursuje statek wycieczkowy. Odbywają się tutaj regularnie ćwiczenia kajakarskie. Nad jeziorem można spędzić nawet kilka dni, śpiąc w ośrodkach wypoczynkowych, campingach lub na polu namiotowym. Wielu ma tutaj swoje domki letniskowe.
- Plaże i kąpieliska - najczęściej jednak letnicy po prostu plażują i kosztują kąpieli. W wielu miejscach dostępne są piaszczyste plaże, a w kilku dodatkowo wydzielono strefy kąpielisk z ratownikiem. Zachęcają one do wypoczynku nawet z małymi dziećmi
- Asfaltowa ścieżka spacerowo-rowerowa - prowadzi wokół niemal całego jeziora (tylko w zachodnim krańcu wiedzie ona przez las jako ubita, kręta ścieżka, przejezdna dla rowerów) i jest chętnie wykorzystywana nie tylko przez rowerzystów, ale również rodziców z malutkimi dziećmi w wózkach czy młodzież na rolkach. My kilka razy do roku robimy sobie przejażdżkę na rowerach dookoła jeziora, to przyjemna trasa o długości około 5 km, pozwalająca podziwiać ładne widoki.
- Deer Camp - ośrodek położony od strony Miasteczka Śląskiego, z niewielkim mini zoo, gdzie zobaczysz konie, alpaki czy kózki, dostępny jest tutaj również bar
- Zachody słońca - atrakcją nad zalewem są też oczywiście zachody słońca, pozwalające pięknie zakończyć dzień. Wtedy też nie ma tłumów i można nacieszyć się spokojem i urokiem tego miejsca.
- Pola campingowe z miejscami na namioty i kampery
Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!





Gastronomia i noclegi nad Chechłem
Ta asfaltowa ścieżka dodatkowo latem zmienia się w prawdziwy nadmorski deptak, przy którym lokują się liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Na wyróżnienie zasługuje na pewno OW Żagiel z tarasem widokowym nad jeziorem, z codziennym bistro z lodami i fast foodem oraz elegancką restauracją czynną w weekendy, pobliski Bar u Adika, wokół którego skupiają się morsy zimą. Nieco dalej po tej stronie jeziora kolorowo zaprasza też Bar Flamingo, w którym nie tylko zjesz, ale w weekendy się zabawisz. Są też inne punkty gastronomiczne.
Po drugiej stronie jeziora zaprasza Deer Camp z małym zwierzyńcem, barem i domkami noclegowymi. W zachodniej części jeziora, od strony Tarnowskich gór dostępne jest pole namiotowe. Po stronie dostępnej od Miasteczka Śląskiego też jest spore pole campingowe. Warto z tej strony też odwiedzić ośrodek z restauracją Hrabina Wrońska, która kwitnie latem, z własną plażą z parasolami ze strzechy. Zimą skupiają się tutaj morsy, po czym chętnie korzystają z tutejszego jacuzii.


To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki. Nie polecam wypadu nad jezioro w niedzielę, no chyba że lubisz tłumy. Zimą natomiast pojawiają się na jeziorze morsy. Wtedy jest tu znacznie spokojniej, idealnie na spacery, np. z czworonogami.
- Ładna sceneria jeziora z lasami wokół, po których prowadzą ścieżki rowerowe
- Piaszczyste plaże
- Wypożyczalnie sprzętu wodnego
- Odremontowana ścieżka asfaltowa niemal dookoła jeziora
- Dostępna gastronomia
- Dostępne noclegi
- Tłumy w ciepłe weekendy
- wodorosty
- przestarzała infrastruktura, która obecnie się pomału poprawia
- brak wypożyczalni rowerów
Zobacz charakterystyczne punkty nad jeziorem Nakło Chechło zaznaczone na mapie (legenda w lewym górnym rogu):
Zobacz też nasz film o Jeziorze Nakło Chechło:
Atrakcje w okolicy
Jeśli męczy Cię tłum i wolisz bardziej ustronne miejsca przyrodnicze, wybierz się rowerem nad Staw Gierzyna, położony w lesie, około 3 km od Zalewu. Wystarczy za Ośrodkiem Deer Camp skręcić w las i podążać za znakami trasy rowerowej Leśno Rajza (żółto-zielone znaki LR). Po około 3 km, za bobrowiskiem - powalonymi drzewami przy ścieżce, trasa odbija w prawo, a do stawów trzeba skręcić w lewo i zaraz się one pojawiają. Są malownicze i zaciszne. Jeszcze dalej w lesie znajdziesz kolorowe jeziorka Bibiela oraz malowniczy Zalew Zielona w Kaletach. W drugą stronę natomiast czekają atrakcje Tarnowskich Gór ze słynną Kopalnią Srebra będącą obiektem Unesco.



Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: latem wjazd samochodem płatny, wejście pieszo i rowerem bezpłatnie
Parking: kilka bezpłatnych parkingów, z których trzeba kawałek dojść pieszo nad jezioro
Latem jest tutaj tłoczno, szczególnie w weekendy
Miejsce dostępne dla wózków, wokół jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka
Miejsce dostępne dla psów
Adres
Jezioro Nakło-Chechło
ul. Rekreacyjna, Świerklaniec
OW Żagiel, ul. Rekreacyjna 368, Świerklaniec
GPS: 50°27'48N, 18°55'28E
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi
Tak, zdecydowanie, w letnie niedziele jest tutaj bardzo dużo plażowiczów
W sezonie od strony Tarnowskich Gór wjazd samochodem jest płatny, wejście piesze lub wjazd rowerem jest bezpłatny





























