Jezioro Nakło Chechło

Jezioro Nakło Chechło

(4.3 głosów: 52)
Oceń i napisz opinię

Piękne jezioro w dawnym wyrobisku piasku

Niemal przy trasie Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, nieco od niej na wschód, znajduje się dawne wyrobisko piasku, przekształcone w 1973 roku w atrakcyjne jezioro Nakło Chechło, popularnie nazywane Chechłem. To wspaniałe miejsce rekreacji, latem oblegane przez mieszkańców i turystów. Opiekuje się nim gmina Świerklaniec. Dla mnie jest to miejsce sentymentalne, gdzie spędzałam wakacje od dziecka, tutaj uczyłam się pływać, a dziś mieszkam stąd na wyciągnięcie dłoni i jezioro stało się miejscem niemal codziennych spacerów 🙂Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Sporty wodne

Zalew Nakło Chechło pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców niemal całego Górnego Śląska. Można tu uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Istnieją wypożyczalnie sprzętu - kajaków, rowerków wodnych czy łódek. Czasem kursuje statek wycieczkowy. Nad jeziorem można spędzić nawet kilka dni, śpiąc w ośrodkach wypoczynkowych, campingach lub na polu namiotowym.

Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Atrakcje nad Chechłem

Najczęściej jednak letnicy po prostu plażują i kosztują kąpieli. W wielu miejscach dostępne są piaszczyste plaże, a w kilku dodatkowo wydzielono strefy kąpielisk z ratownikiem. Zachęcają one do wypoczynku nawet z małymi dziećmi.Wokół niemal całego jeziora prowadzi asfaltowa ścieżka spacerowo-rowerowa (tylko w zachodnim krańcu prowadzi ona przez las jako ubita ścieżka, przejezdna dla rowerów), chętnie wykorzystywana nie tylko przez rowerzystów, ale również rodziców z malutkimi dziećmi w wózkach czy młodzież na rolkach. My kilka razy do roku robimy sobie przejażdżkę na rowerach dookoła jeziora, to przyjemna trasa o długości około 6 km.

Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

Zalew Nakło Chechło - gastronomia i noclegi

Ta asfaltowa ścieżka dodatkowo latem zmienia się w prawdziwy nadmorski deptak, przy którym lokują się liczne punkty gastronomiczne i mini salony gier. Na wyróżnienie zasługuje na pewno OW Żagiel z tarasem widokowym nad jeziorem, z codziennym bistro z lodami i elegancką restauracją czynną w weekendy, pobliski Bar u Adika, wokół którego skupiają się morsy zimą, a po drugiej stronie jeziora Costa del Chechło i Deer Camp z małym zwierzyńcem i domkami noclegowymi. W zachodniej części jeziora, od strony Tarnowskich gór dostępne jest pole namiotowe.Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło

To wszystko sprawia, że zbiornik Nakło-Chechło jest niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i rozrywki. Nie polecam wypadu nad jezioro w niedzielę, no chyba że lubisz tłumy. Zimą natomiast pojawiają się na jeziorze morsy. Wtedy jest tu znacznie spokojniej, idealnie na spacery, np. z czworonogami.

Chechło - dojazd

Nad zalew dojechać można samochodem (latem wjazd płatny), po drodze znajduje się kilka parkingów. Co kilkadziesiąt metrów zobaczyć można ścieżki, którymi dochodzi się do różnych fragmentów jeziora. Można też dojechać autobusem lub wąskotorówką z centrum Tarnowskich Gór, ale wtedy trzeba około 1-2 km przejść pieszo nad wodę. Najlepszym rozwiązaniem jest rower, łatwo nim dojechać nad samo jezioro i uniknąć sporych korków latem i opłat oczywiście.

Zalety
  • Ładna sceneria jeziora z lasami wokół, po których prowadzą ścieżki rowerowe
  • Piaszczyste plaże
  • Wypożyczalnie sprzętu wodnego
  • Odremontowana ścieżka asfaltowa niemal dookoła jeziora
  • Dostępna gastronomia
  • Dostępne noclegi
Wady
  • Tłumy w ciepłe weekendy
  • wodorosty
  • przestarzała infrastruktura, która obecnie się pomału poprawia
  • brak wypożyczalni rowerów
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Jezioro Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło
Jezioro Naklo Chechło
Nakło Chechło
Zalew Nakło Chechło zimą

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Parking: kilka bezpłatnych parkingów, z których trzeba kawałek dojść pieszo nad jezioro
Latem jest tutaj tłoczno, szczególnie w weekendy

Adres

Jezioro Nakło-Chechło
ul. Rekreacyjna, Świerklaniec

GPS: 50°27'47N, 18°55'23E

Świerklaniec noclegi

Świerklaniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°27'47N, 18°55'23E
27 czerwiec 2017
07 grudzień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
25 maj 2020 09:43
Chechło znam od maleńkości, najpierw jeździłam tu z rodzicami, potem rowerem z bratem, a później z przyjaciółmi :) Teraz mieszkam 1 km od jeziora Nakło Chechło i bywam tu bardzo często, obserwuję zmiany i to pozytywne :)
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację