Korzkiew

Korzkiew atrakcje

(4.4 głosów: 47)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Korzkiew to niewielka miejscowość na Jurze, w województwie małopolskim, malowniczo położona w dolinie rzeki Korzkiewki, na obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego, u wylotu Doliny Prądnika, 14 km od Krakowa
Od strony północnej dolinę zamyka Ojcowski Park Narodowy, co dodatkowo wpływa na większą atrakcyjność tego miejsca. Wąska Dolina Korzkiewki tworzy malownicze zakola, wcinające się w porośnięte lasami wierzchowiny. Cały obszar wsi obejmuje Korzkiewski Park Kulturowy - zaciszne miejsce wypoczynku dla ciała i ducha, które intensywnie jest zagospodarowywane.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Atrakcje w Korzkwi

Korzkiew nie jest duża, za to kryje spore ciekawostki, dlatego warto się tutaj wybrać eksplorując tę część Jury, tym, bardziej, że to zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa i kilka od słynnego Ojcowskiego Parku Narodowego.Zamek w Korzkwi

W centrum wsi, na zalesionym wzgórzu wznosi się zamek w Korzkwi - pierwsza od południa warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Dziś ten XIV-wieczny zamek rycerski wraz z okalającym go zabytkowym parkiem wraca do swojej dawnej świetności. Mury średniowiecznego zamku można zwiedzać, a dodatkowo powstał tu klimatyczny hotel z możliwością organizacji przyjęć. Właściciele zamku organizują przejazdy bryczkami, kuligi, koncerty czy turnieje rycerskie.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Korzkiewski Park Kulturowy

Przy zamku rozciąga się zabytkowy, XIX-wieczny park ze starodrzewem, istnieją tu plany stworzenia niewielkiego skansenu, ale na ten moment miejsce jest bardzo naturalne i zaciszne. Przy zamku  parku znajduje się bezpłatny parking.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
park w dolinie Korzkiewki
park w dolinie Korzkiewki

Kościół w Korzkwi

Na sąsiednim wzgórzu natomiast góruje ponad miejscowością XVII-wieczny murowany kościół w Korzkwi pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, który w elementach swojej architektury zdradza dawny obronny charakter. Świątynia kryje cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz kilka ciekawych zabytków - gotycki relikwiarz z XIV wieku, srebrną monstrancję z 1640 roku, barokową kropielnicę czy pięć XVII-wiecznych drewnianych ołtarzy. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał niegdyś drewniany kościół z XIV wieku.

Korzkiew kościół
Korzkiew kościół
Korzkiew kościół
Korzkiew kościół

To zadziwiające, że tak blisko obleganych przez turystów miejsc jak Kraków czy Ojców, zachował się tak zaciszny zakątek, a przy tym niezwykle piękny i malowniczy. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.Noclegi w Korzkwi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Korzkiew - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Korzkwi

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Korzkwi, a potem Korzkiewski Park Kulturowy i Kościół w Korzkwi.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Korzkiew - wspaniały park w dolinie Korzkiewki
Zamek Korzkiew
Korzkiew
Korzkiew
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Monika Rode
Zamek ten nie jest udostępniony turystom,w tamtym roku został odrestaurowany z przeznaczeniem na bale,imprezy,wesela...Ale można go z zewnątrz obejrzeć i pospacerować po otaczającym parku.
mokunka

Racja zamek w Korzkwi pieknie odrestaurowany, dodam , ze w czasie roku szkolnego organizuja fajne zajęcia dla dzieciaków🙂))

JureK

Jeżeli będziesz miała okazję to naprawdę warto zwiedzić ten zamek-hotel, bo w nim jest wiele ciekawych zakamarków. 

monika

Można wejść do środka , tylko wcześniej trzeba się upewnić telefonicznie czy nie ma jakieś imprezy . Zamek nawet z zewnątrz super . Pozdrawiam .

Halina Brzoza
Od trzech lat przemierzam szlak orlich gniazd z pielgrzymką krakowską na Jasną Górę i co roku mamy odpoczynek w Korzkwi obok kościoła. Czytałam, że w Korzkwi jest zamek, niestety nie widziałam go. Fajnie, że są zamieszczone zdjęcia. Pozdrawiam!
Anna Piernikarczyk

Myśmy weszli na dziedziniec ale do sal już nie, bo akurat w kościele kończył się ślub i mieli zaraz goście przyjść.

Super, że pokazałeś zdjęcia z wewnątrz, pięknie jest 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023