Beskid Żywiecki to niezwykle ciekawy region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły na zachodzie oraz Orawki i Skawy na wschodzie.
Beskid Żywiecki to najwyższe góry, po Tatrach, w polskiej części Karpat. Najwyższym szczytem jest tutaj Babia Góra (1725 m n.p.m.), która wraz z utworzonym tu Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz rezerwatem biosfery Unesco zapewnia turystom niezapomniane wrażenia. To jedyna w Beskidach góra przywodząca na myśl alpejskie szczyty. Potrafi być naprawdę niebezpieczna, szczególnie zimą, a do tego kapryśna, często następują tu załamania pogody w bardzo krótkim czasie. Nie bez przyczyny góra nazywana jest Diablakiem 🙂
Kolejnym ciekawym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko (1557 m n.p.m.), którego północno-zachodnie stoki w sezonie zimowym stają się prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa. Liczne wyciągi i trasy zjazdowe spełnią oczekiwania najbardziej wymagających narciarzy.
Cała Żywiecczyzna słynie z pięknego krajobrazu. Wyniosłe szczyty sąsiadują z malowniczymi dolinkami, poprzecinanymi potokami. W tych zagłębieniach terenu ulokowały się urocze miejscowości z zachowaną tradycyjną, ludową zabudową i żywą kulturą góralską. Najpopularniejsze z nich to: Zawoja, u stóp której wznosi się Babia Góra, Korbielów z Pilskiem, Rajcza, Zwardoń i Jeleśnia z zabytkową Starą Karczmą na Rynku.
Beskid Żywiecki to również wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, m.in. czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz bogata baza noclegowa ułatwiają przemierzanie tej pięknej, górskiej krainy. Najpiękniejszym chyba szlakiem beskidzkim jest tutejszy Worek Raczański (z Wielką Raczą - 1236 m n.p.m.), ciągnący się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Najtrudniejszym zaś szlakiem jest żółto znakowana Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, wiodąca na szczyt Babiej Góry.
Najpopularniejsze miejscowości w Beskidzie Żywieckim, które oferują dobre warunki i infrastrukturę narciarską to Korbielów z Ośrodkiem Narciarskim Pilsko, Zawoja z Mosornym Groniem i Zwardoń m.in. z Ośrodkiem ZwardońSki. Najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte miejsce to oczywiście Pilsko - główne cetrum narciarstwa w tej okolicy.
Beskid Żywiecki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Beskidzie Żywieckim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a feriie tuż tuż. Dlatego przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą najważniejsze i najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Znajdziecie tu liczbę i rodzaj wyciągów, długość i stopień trudności tras, informację o naśnieżaniu, oświetleniu oraz inne cenne wskazówki. Grafika informuje, kiedy w jakich województwach trwają ferie. Wszystko po to, aby ułatwić Wam zaplanowanie zimowych wyjazdów rodzinnych.
Mała poprawka :) Karczma Rzym-ta zabytkowa z Panem Twardowskim w tle mieści się na rynku w Suchej Beskidzkiej -nie Jeleśni :)