Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu

(4.4 głosów: 88)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Siewierzu, a właściwie jego ruiny położone są na uboczu miasta leżącego przy trasie z Katowic do Warszawy, na zachodnich krańcach Jury Krakowsko Częstochowskiej (zamek nie należy do Szlaku Orlich Gniazd). Długie są dzieje warowni, bo zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszej siedziby obronnej, drewniano-ziemnej.Siewierz zamek
Siewierz zamek

Zamek obecnie

Dziś siewierski zamek stanowi tzw. trwałą ruinę z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Na zamku przez lata prowadzone były prace remontowo-konserwatorskie, które uratowały stare ruiny przed zagładą i zawaleniem, a ponadto przywróciły mu część dawnej świetności. Budowla stała się centrum kulturalno-rozrywkowym.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zwiedzanie zamku w Siewierzu

Zimą zwykle można podejść jedynie pod mury zamkowe. W sezonie turystycznym natomiast wrota zamku otwarte są dla każdego i to bezpłatnie! Do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec i wszystkie jego zakamarki, wieża zamkowa z ładnym widokiem okolicy oraz wystawa archeologiczna w podziemiach zamkowych.Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Wielkim unikatem w skali kraju jest działający do dziś drewniany most zwodzony, prowadzący do zamku. jest on świeżo odremontowany i dla grup uruchamiany. Drugi taki most w całym naszym kraju odnaleźć można tylko na zamku w Malborku!

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Historia zamku w Siewierzu

Zamek w Siewierzu zbudowali książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszego grodu. W 1337 roku warownia przeszła w ręce książąt cieszyńskich. Później, od 1443 roku siewierski zamek był własnością biskupów krakowskich, którzy przyjęli tytuł Książąt Siewierskich. Jako pierwszy biskup krakowski nabył go Zbigniew Oleśnicki. Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

W XVI wieku biskupi rozbudowali zamek rozbudowali na kształt okazałej, renesansowej rezydencji. Dołączono wówczas mury parkanowe i barbakan. Niestety już w 1656 roku, podczas słynnego i niszczycielskiego na Jurze potopu szwedzkiego twierdza została zdobyta i splądrowana. Później ponownie warownię odnowiono i jako siedziba była użytkowana do roku 1807, po czym popadła w ruinę.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zamek złożony jest z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Wieża zwana "Szlachecką" położona w skrzydle północnym o pięciu kondygnacjach, przykryta została barokowym hełmem z latarnią. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy, opatrzony dwoma rzędami strzelnic. Budowla reprezentuje styl renesansowy, z elementami gotyckimi.

Siewierz zamek
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Fragmenty kaplicy
Siewierz
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-IX pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
X-IV czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Bilety: zwiedzanie bezpłatne: dziedziniec, wieża zamkowa, wystawa archeologiczna
Dla grup możliwość uruchomienia mostu zwodzonego
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek biskupów krakowskich
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz
tel. 32/ 674-24-61
www.kultura.siewierz.pl/node/19

GPS: 50°28'3N, 19°14'30E

Siewierz noclegi

Siewierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'3N, 19°14'30E
28 maj 2019
01 październik 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Martinos
27 czerwiec 2021 09:47
BARDZO fajny zamek tylko jak dla mnie to chyba brakuje tam ręki wydaje mi się zaniedbany hmnmn...
mokunka
04 grudzień 2013 14:27

A mnie zamek w Siewierzu nie specjalnie przypadl do gustu.Bylam w porze wczesnowiosennej tam i amek, w przeciwienstwie do innych w okolicynie stojacy na wzgórzu-dosłownie tonął w błocie(gdyz dookola bagna).Przygnebiająco to wyglądało.Wole zamczyska , usytuowane typowo na wzniesieniach.

Dominika
16 czerwiec 2011 13:59

Bardzo ciekawy zabytek. Tak się składa ,że jadę na wakacje blisko , więc może uda mi się go obejrzeć? :) Było by fajnie. Zwłaszcza po Twoim opisie chce mi się go odwiedzić jak nigdy :)

Anna Piernikarczyk
16 czerwiec 2011 13:07

Polecam odwiedzic więcej obiektów na Jurze, bardzo fajny region :)

Zamek w Siewierzu na blogu

Znasz zamek w Siewierzu? Polecamy go na przyjemny spacer :)

Nie wiesz, co zrobić z wolnym weekendem? Zawsze możesz spędzić go na pięknej Jurze, a tam, nieco na uboczu czekają ruiny gotyckiego zamku w Siewierzu, postawionego tu na początku XIV wieku! Potem przeobraził się w cudną, renesansową rezydencję, którą bestialsko zniszczyli Szwedzi podczas potopu.

Dziś to trwała ruina, bezpłatnie udostępniona turystom! Działa tu unikatowy, drewniany most zwodzony. Drugi taki w całej Polsce znajdziesz tylko na zamku w Malborku! Zobacz naszą relację i już dziś zaplanuj wyprawę do zamku siewierskiego.

01 październik 2020 12:37

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację