Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Siewierzu - udostępnione bezpłatnie ruiny zamku biskupów

Zamek w Siewierzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek w Siewierzu, a właściwie jego ruiny położone są na uboczu miasta leżącego przy trasie z Katowic do Warszawy, na zachodnich krańcach Jury Krakowsko Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd. Długie są dzieje warowni, bo zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszej siedziby obronnej, drewniano-ziemnej.

Zamek Siewierz
Zamek Siewierz

Zamek obecnie

Dziś siewierski zamek stanowi tzw. trwałą ruinę z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Na zamku przez lata prowadzone były prace remontowo-konserwatorskie, które uratowały stare ruiny przed zagładą i zawaleniem, a ponadto przywróciły mu część dawnej świetności. Budowla stała się centrum kulturalno-rozrywkowym.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zwiedzanie zamku w Siewierzu

Zimą zwykle można podejść jedynie pod mury zamkowe. W sezonie turystycznym natomiast wrota zamku otwarte są dla każdego i to bezpłatnie! Do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec i wszystkie jego zakamarki, wieża zamkowa z ładnym widokiem okolicy oraz wystawa archeologiczna w podziemiach zamkowych.

Działający most zwodzony

Zamek zwiedza się indywidualnie, bez przewodnika, we własnym tempie. Nie ma limitu czasowego. Wielkim unikatem w skali kraju jest działający do dziś drewniany most zwodzony, prowadzący do zamku. Jest on wyremontowany i dla grup zorganizowanych uruchamiany. Drugi taki most w całym naszym kraju odnaleźć można tylko na zamku w Malborku!

Zwiedzanie ruin zamku odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu (Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu, ul. Kościuszki 5).

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Historia zamku w Siewierzu

Zamek w Siewierzu zbudowali książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszego grodu. W 1337 roku warownia przeszła w ręce książąt cieszyńskich. Później, od 1443 roku siewierski zamek był własnością biskupów krakowskich, którzy przyjęli tytuł Książąt Siewierskich. Jako pierwszy biskup krakowski nabył go Zbigniew Oleśnicki. 

W XVI wieku biskupi rozbudowali zamek rozbudowali na kształt okazałej, renesansowej rezydencji. Dołączono wówczas mury parkanowe i barbakan. Niestety już w 1656 roku, podczas słynnego i niszczycielskiego na Jurze potopu szwedzkiego twierdza została zdobyta i splądrowana. Później ponownie warownię odnowiono i jako siedziba była użytkowana do roku 1807, po czym popadła w ruinę.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zamek złożony jest z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Wieża zwana "Szlachecką" położona w skrzydle północnym o pięciu kondygnacjach, przykryta została barokowym hełmem z latarnią. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy, opatrzony dwoma rzędami strzelnic. Budowla reprezentuje styl renesansowy, z elementami gotyckimi.

Siewierz zamek
Siewierz zamek
Zamek Siewierz
Zamek Siewierz
Siewierz zamek
Siewierz zamek

Informacje praktyczne

V-IX pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
X-IV czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Zwiedzanie bezpłatne: dziedziniec, wieża zamkowa, wystawa archeologiczna
Dla grup możliwość uruchomienia niesamowitego mostu zwodzonego
Parking: bezpłatny
Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na stronie: 
https://mgcksit.siewierz.pl/

Zamek biskupów krakowskich
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz
tel. 32/ 674-24-61
Zwiedzanie ruin zamku odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu (Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu)
ul. Kościuszki 5

Noclegi w Siewierzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek Siewierz
Zamek Siewierz
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Fragmenty kaplicy
Siewierz
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
(4.4 głosów: 91)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 91)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Marcin Białas
Marcin Białas
Brak możliwości zwiedzania ruin w weekend.
Avatar użytkownika Martinos
Martinos
BARDZO fajny zamek tylko jak dla mnie to chyba brakuje tam ręki wydaje mi się zaniedbany hmnmn...
Avatar użytkownika mokunka
mokunka

A mnie zamek w Siewierzu nie specjalnie przypadl do gustu.Bylam w porze wczesnowiosennej tam i amek, w przeciwienstwie do innych w okolicynie stojacy na wzgórzu-dosłownie tonął w błocie(gdyz dookola bagna).Przygnebiająco to wyglądało.Wole zamczyska , usytuowane typowo na wzniesieniach.

Avatar użytkownika Dominika
Dominika

Bardzo ciekawy zabytek. Tak się składa ,że jadę na wakacje blisko , więc może uda mi się go obejrzeć? 🙂 Było by fajnie. Zwłaszcza po Twoim opisie chce mi się go odwiedzić jak nigdy

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Polecam odwiedzic więcej obiektów na Jurze, bardzo fajny region 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024