50°28'2" N
19°14'30" W
Śląskie
2015-05-14 19:39:33
292m npm
Ważna
Zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Zamek Siewierz, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Siewierz zamek, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Fragmenty kaplicy, Anna Piernikarczyk
zamek w Siewierzu, Anna Piernikarczyk
Siewierz, Anna Piernikarczyk
Siewierz, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (12)

Budowla położona jest na uboczu Siewierza leżącego przy trasie z Katowic do Warszawy. Zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł książęta bytomscy na początku XIV wieku.Historia zamku w Siewierzu

W 1337 roku przeszedł on w ręce książąt cieszyńskich. Poźniej, od 1443 roku był własnością biskupów krakowskich, książąt siewierskich. Siedziba użytkowana była do roku 1807. W XVI wieku zamek rozbudowali biskupi krakowscy, dołączono mury parkanowe i barbakan. W 1656 roku twierdzę zdobyli i splądrowali Szwedzi. Później ponownie jednak warownię odnowiono.

Zamek złożony jest z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Wieża zwana "Szlachecką" położona w skrzydle północnym o pięciu kondygnacjach, przykryta została barokowym hełmem z latarnią. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy, opatrzony dwoma rzędami strzelnic. Budowla reprezentuje styl renesansowy, z elementami gotyckimi.

Zamek obecnie

Obecnie zamek stanowi tzw. trwałą ruinę z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Na zamku prowadzone są prace remontowo-konserwatorskie, które ograniczyły niszczenie obiektu a ponadto przywracają mu część dawnej świetności. Budowla stała się centrum kulturalno-rozrywkowym.Zwiedzanie zamku w Siewierzu

Zimą można podejść jedynie pod mury zamkowe. W sezonie turystycznym dziedziniec jest udostępniony dla turystów, bezpłatnie, można też za darmo zwiedzić komnatę oraz wspiąć się na zamkową wieżę, by podziwiać panoramę Siewierza. 

Zamek
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Na zamku w Siewierzu w ostatnich latach Fundacja Zamek Siewierski zrekonstruowała XVI-wieczny drewniany most zwodzony. Most działa i czasem można obserwować jego podnoszenie. To unikat w skali całej Polski, gdyż poza Siewierzem taki obiekt oglądać można tylko w Malborku! 

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2011-07-02 23:19:31

A mnie zamek w Siewierzu nie specjalnie przypadl do gustu.Bylam w porze wczesnowiosennej tam i amek, w przeciwienstwie do innych w okolicynie stojacy na wzgórzu-dosłownie tonął w błocie(gdyz dookola bagna).Przygnebiająco to wyglądało.Wole zamczyska , usytuowane typowo na wzniesieniach.

2011-06-16 20:20:34

Polecam odwiedzic więcej obiektów na Jurze, bardzo fajny region :)

2011-06-16 14:02:16

Bardzo ciekawy zabytek. Tak się składa ,że jadę na wakacje blisko , więc może uda mi się go obejrzeć? :) Było by fajnie. Zwłaszcza po Twoim opisie chce mi się go odwiedzić jak nigdy :)

2008-09-09 19:58:13
Poprawione, dzięki :)
2008-09-09 18:12:33
Ruiny zamku w Siewierzu znajdują się przy ul.Tadeusza Kościuszki, a nie jak wskazany jest na mapie.
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: