Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu

(4.4 głosów: 89)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Siewierzu, a właściwie jego ruiny położone są na uboczu miasta leżącego przy trasie z Katowic do Warszawy, na zachodnich krańcach Jury Krakowsko Częstochowskiej (zamek nie należy do Szlaku Orlich Gniazd). Długie są dzieje warowni, bo zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszej siedziby obronnej, drewniano-ziemnej.Siewierz zamek
Siewierz zamek

Zamek obecnie

Dziś siewierski zamek stanowi tzw. trwałą ruinę z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Na zamku przez lata prowadzone były prace remontowo-konserwatorskie, które uratowały stare ruiny przed zagładą i zawaleniem, a ponadto przywróciły mu część dawnej świetności. Budowla stała się centrum kulturalno-rozrywkowym.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zwiedzanie zamku w Siewierzu

Zimą zwykle można podejść jedynie pod mury zamkowe. W sezonie turystycznym natomiast wrota zamku otwarte są dla każdego i to bezpłatnie! Do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec i wszystkie jego zakamarki, wieża zamkowa z ładnym widokiem okolicy oraz wystawa archeologiczna w podziemiach zamkowych.Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Wielkim unikatem w skali kraju jest działający do dziś drewniany most zwodzony, prowadzący do zamku. jest on świeżo odremontowany i dla grup uruchamiany. Drugi taki most w całym naszym kraju odnaleźć można tylko na zamku w Malborku!

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Historia zamku w Siewierzu

Zamek w Siewierzu zbudowali książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszego grodu. W 1337 roku warownia przeszła w ręce książąt cieszyńskich. Później, od 1443 roku siewierski zamek był własnością biskupów krakowskich, którzy przyjęli tytuł Książąt Siewierskich. Jako pierwszy biskup krakowski nabył go Zbigniew Oleśnicki. Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

W XVI wieku biskupi rozbudowali zamek rozbudowali na kształt okazałej, renesansowej rezydencji. Dołączono wówczas mury parkanowe i barbakan. Niestety już w 1656 roku, podczas słynnego i niszczycielskiego na Jurze potopu szwedzkiego twierdza została zdobyta i splądrowana. Później ponownie warownię odnowiono i jako siedziba była użytkowana do roku 1807, po czym popadła w ruinę.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Zamek złożony jest z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Wieża zwana "Szlachecką" położona w skrzydle północnym o pięciu kondygnacjach, przykryta została barokowym hełmem z latarnią. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy, opatrzony dwoma rzędami strzelnic. Budowla reprezentuje styl renesansowy, z elementami gotyckimi.

Siewierz zamek
Siewierz zamek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-IX pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
X-IV czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Bilety: zwiedzanie bezpłatne: dziedziniec, wieża zamkowa, wystawa archeologiczna
Dla grup możliwość uruchomienia mostu zwodzonego
Parking: bezpłatny

Adres

Zamek biskupów krakowskich
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz
tel. 32/ 674-24-61
www.kultura.siewierz.pl/node/19

GPS: 50°28'3N, 19°14'30E

Zamek w Siewierzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Siewierza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Siewierz noclegi

Siewierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
Fragmenty kaplicy
Siewierz
Siewierz zamek
Zamek w Siewierzu
50°28'3N, 19°14'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Martinos
BARDZO fajny zamek tylko jak dla mnie to chyba brakuje tam ręki wydaje mi się zaniedbany hmnmn...
mokunka

A mnie zamek w Siewierzu nie specjalnie przypadl do gustu.Bylam w porze wczesnowiosennej tam i amek, w przeciwienstwie do innych w okolicynie stojacy na wzgórzu-dosłownie tonął w błocie(gdyz dookola bagna).Przygnebiająco to wyglądało.Wole zamczyska , usytuowane typowo na wzniesieniach.

Dominika

Bardzo ciekawy zabytek. Tak się składa ,że jadę na wakacje blisko , więc może uda mi się go obejrzeć? 🙂 Było by fajnie. Zwłaszcza po Twoim opisie chce mi się go odwiedzić jak nigdy 🙂

Anna Piernikarczyk

Polecam odwiedzic więcej obiektów na Jurze, bardzo fajny region 🙂

Zamek w Siewierzu na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Znasz zamek w Siewierzu? Polecamy go na przyjemny spacer :)

Nie wiesz, co zrobić z wolnym weekendem? Zawsze możesz spędzić go na pięknej Jurze, a tam, nieco na uboczu czekają ruiny gotyckiego zamku w Siewierzu, postawionego tu na początku XIV wieku! Potem przeobraził się w cudną, renesansową rezydencję, którą bestialsko zniszczyli Szwedzi podczas potopu.

Dziś to trwała ruina, bezpłatnie udostępniona turystom! Działa tu unikatowy, drewniany most zwodzony. Drugi taki w całej Polsce znajdziesz tylko na zamku w Malborku! Zobacz naszą relację i już dziś zaplanuj wyprawę do zamku siewierskiego.

01 październik 2020 12:37

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021