Zamek w Siewierzu - udostępnione bezpłatnie ruiny zamku biskupów
Zamek w Siewierzu, a właściwie jego ruiny położone są na uboczu miasta leżącego przy trasie z Katowic do Warszawy, na zachodnich krańcach Jury Krakowsko Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd. Długie są dzieje warowni, bo zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, wśród bagien i mokradeł książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszej siedziby obronnej, drewniano-ziemnej.
Zamek obecnie
Dziś siewierski zamek stanowi tzw. trwałą ruinę z otaczającymi murami, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Na zamku przez lata prowadzone były prace remontowo-konserwatorskie, które uratowały stare ruiny przed zagładą i zawaleniem, a ponadto przywróciły mu część dawnej świetności. Budowla stała się centrum kulturalno-rozrywkowym.
Zwiedzanie zamku w Siewierzu
Zimą zwykle można podejść jedynie pod mury zamkowe. W sezonie turystycznym natomiast wrota zamku otwarte są dla każdego i to bezpłatnie! Do zwiedzania udostępniony jest dziedziniec i wszystkie jego zakamarki, wieża zamkowa z ładnym widokiem okolicy oraz wystawa archeologiczna w podziemiach zamkowych.
Działający most zwodzony
Zamek zwiedza się indywidualnie, bez przewodnika, we własnym tempie. Nie ma limitu czasowego. Wielkim unikatem w skali kraju jest działający do dziś drewniany most zwodzony, prowadzący do zamku. Jest on wyremontowany i dla grup zorganizowanych uruchamiany. Drugi taki most w całym naszym kraju odnaleźć można tylko na zamku w Malborku!
Zwiedzanie ruin zamku odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu (Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu, ul. Kościuszki 5).
Historia zamku w Siewierzu
Zamek w Siewierzu zbudowali książęta bytomscy na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszego grodu. W 1337 roku warownia przeszła w ręce książąt cieszyńskich. Później, od 1443 roku siewierski zamek był własnością biskupów krakowskich, którzy przyjęli tytuł Książąt Siewierskich. Jako pierwszy biskup krakowski nabył go Zbigniew Oleśnicki.
W XVI wieku biskupi rozbudowali zamek rozbudowali na kształt okazałej, renesansowej rezydencji. Dołączono wówczas mury parkanowe i barbakan. Niestety już w 1656 roku, podczas słynnego i niszczycielskiego na Jurze potopu szwedzkiego twierdza została zdobyta i splądrowana. Później ponownie warownię odnowiono i jako siedziba była użytkowana do roku 1807, po czym popadła w ruinę.
Zamek złożony jest z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Wieża zwana "Szlachecką" położona w skrzydle północnym o pięciu kondygnacjach, przykryta została barokowym hełmem z latarnią. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy, opatrzony dwoma rzędami strzelnic. Budowla reprezentuje styl renesansowy, z elementami gotyckimi.
Informacje praktyczne
V-IX pn-pt 10.00-15.00, sb-nd 10.00-18.00
X-IV czynne nieregularnie w zależności od panujących warunków atmosferycznych
Zwiedzanie bezpłatne: dziedziniec, wieża zamkowa, wystawa archeologiczna
Dla grup możliwość uruchomienia niesamowitego mostu zwodzonego
Parking: bezpłatny
Aktualne godziny zwiedzania znajdziesz na stronie:
https://mgcksit.siewierz.pl/
Zamek biskupów krakowskich
ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz
tel. 32/ 674-24-61
Zwiedzanie ruin zamku odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu (Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu)
ul. Kościuszki 5
Noclegi w Siewierzu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park w Świerklańcu, odległość: 20.6 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 20.9 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 22 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 22.1 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 23.4 km
- Zamek Bobolice, odległość: 24.1 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 25.3 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 27.4 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 27.4 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 28.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!