Maczuga Herkulesa - najbardziej znana skała w Polsce?

Maczuga Herkulesa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Maczuga Herkulesa to najpopularniejszy ostaniec w Ojcowskim Parku Narodowym, a prawdopodobnie i w całej Polsce. Wznosi się na wysokość 25 metrów i jest jednym z najważniejszych symboli nie tylko Ojcowa, ale całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Maczuga Herkulesa stoi jakby do góry nogami, ustawiona tak ponoć przez samego diabła, na życzenie Twardowskiego. Ostaniec wznosi się ponad trasą nr 733, niedaleko zamku Pieskowa Skała, tworząc wraz z nim bardzo malowniczy obrazek.

Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy
Maczuga Herkulesa Ojcowski Park Narodowy

Wspinaczka na Maczudze Herkulesa

Od 1933 roku na szczycie Maczugi Herkulesa widnieje metalowy krzyż wysoki na 2 m, choć z dołu wydaje się całkiem maleńki. Upamiętnia on pierwsze wejście na Maczugę, dokonane przez Leona Witka. Dziś wspinaczka jest tutaj zabroniona, ale śmiałków - amatorów wspinaczki bardziej lub mniej zawodowej, na ostańcu często można zobaczyć.

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa

Dojazd do skały

Najbliższe duże miasto to oczywiście Kraków i stąd będzie najłatwiej się tutaj dostać. Samochodem, trasą DK94, która prowadzi do Olkusza to około 40 kilometrów. Jadąc na nią, trzeba szukać skrętu w prawo na Ojców i Skałę. Wjeżdżając do Woli Kalinowskiej, znajdź skręt w lewo na ulicę Jurajską  (jeżeli go miniesz, to nadrobisz parę kilometrów, bo pojedziesz przez Ojców, ale też dojedziesz - kieruj się na zamek Pieskowa Skała). Gdy dojedziemy do DW773 zaraz za mostkiem, skręcamy w lewo na zamek Pieskowa Skała. Po kilku kilometrach Maczuga powinna się sama pojawić. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu naprzeciw skały lub dalej na parkingu należącym do zamku. Oba są płatne.

Co ciekawe, z Krakowa można się tutaj też dostać komunikacją miejską. Należy wybrać linię A13 do Olkusza. Linia ta ma przestanek przy parkingu zamkowym. Rozkład jazdy znajdziesz na stronie kolei małopolskich. Przystanek końcowy to Sułoszowa Pieskowa Skała.

Inne ostańce w pobliżu

W pobliżu, w Dolinie Prądnika, również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, można odnaleźć inne bardzo ciekawe ostańce - białe wapienne skały o niezwykłych kształtach, m.in. Igłę Deotymy, ogromne Wzgórze Okopy, Skały Panieńskie, Skały Koronne, masywną Bramę Krakowską czy niezwykle oryginalną Rękawicę.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: płatny pod zamkiem Pieskowa Skała albo bezpłatny przy samej skale

Maczuga Herkulesa
ul. Prądnicka (droga 733), Sułoszowa

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa
(4.4 głosów: 238)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 238)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Joanna Pełka
Joanna Pełka
Śliczny teren turystyczny
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Niesamowita skała!
Robert
Naprawdę bardzo charakterystyczna w połączeniu z zamkiem można pospacerować w miłym otoczeniu
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

maczugę Herkulesa trudno odnaleźć. trasy nie są dobrze oznakowane więc łatwo ominąć i nie dotrzeć. wokół pusto, zero opisu miejsca,

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024