Kościół Giebułtów

Giebułtów atrakcje

(4.2 głosów: 20)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Giebułtów to niewielka wioska w województwie małopolskim, leżąca około 2 km na północ od Krakowa, niedaleko Modlnicy i Korzkwi.

Kościół w Giebułtowie

W centralnej części wioski stoi uroczy, późnorenesansowy kościół Św. Idziego z lat 1600-04, a może wcześniejszych, gdyż prawdopodobnie jest to data rozbudowy świątyni, noszącej cechy gotyckie. Fundatorem przebudowy był Kaspar Giebułtowski.

Giebułtów kościół
Giebułtów kościół


Wewnątrz kościółka zachowały się XVII-wieczne polichromie oraz płyty nagrobne, m.in. gotycka płyta Oraczowskich z XV wieku i renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich z końca XVI wieku. Na tej ostatniej widnieje inskrypcja w języku polskim.

Kult Św. Idziego

Nie każdy wie, że pierwszy kościół w Giebułtowie stanął niemal 1000 lat temu! W 1086 roku władca Polski – Władysław Herman, wystawił tu dziękczynny kościółek za narodziny syna (Bolesława Krzywoustego), o czym pisze w swych Kronikach Jan Długosz. Ponoć władca wiele lat wstawiał się do Św. Idziego o potomka, a kiedy żona Judyta Czeska w 1085 roku urodziła syna, Władysła wybudował w okolicy wiele kościółków poświęconych temu Świętemu.

Giebułtów
Giebułtów

Niedaleko kościółka w Giebułtowie znajduje się klasycystyczny dwór w zabytkowym parku.

Noclegi w Giebułtowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Giebułtów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Giebułtowa

Turyści najczęściej odwiedzają: Kościół w Giebułtowie, a potem i .

Giebułtów
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023