Pierwszy kościół w Giebułtowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej stanął niemal 1000 lat temu! Miało to miejsce w roku 1086, kiedy to władca Polski - Władysław Herman, wystawił tu dziękczynny kościółek Św. Idziemu, za narodziny syna Bolesława, o czym pisze w swych Kronikach sam Jan Długosz.
Dziś w Giebułtowie niedaleko Krakowa stoi uroczy, późnorenesansowy kościół Św. Idziego. Przyjmuje się, że świątynia jest z lat 1600-04, ale najpewniej pochodzi z okresu wcześniejszego, a to jest tylko data rozbudowy świątyni, która nosi przecież cechy gotyckie. Fundatorem tej przebudowy był Kaspar Giebułtowski.

Wewnątrz kościoła w Giebułtowie zachowały się do dzisiaj XVII-wieczne polichromie oraz płyty nagrobne, m.in. gotycka płyta Oraczowskich z XV wieku i renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich z końca XVI wieku, co ciekawe, z inskrypcją w języku polskim.
Niedaleko kościoła w Giebułtowie stoi też klasycystyczny dwór w zabytkowym parku.

Kościół Św. Idziego, opata
ul. Św. Idziego 2, Giebułtów
tel. 12/ 419-20-27



Giebułtów noclegi
Giebułtów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!