50°9'44" N
19°52'57" W
Małopolskie
2017-03-29 13:35:25
289m npm
Ważna
Zamek w Korzkwi, Anna Piernikarczyk
Korzkiew, Anna Piernikarczyk
Korzkiew, Anna Piernikarczyk
Korzkiew, Anna Piernikarczyk
Korzkiew, Anna Piernikarczyk
Korzkiew, Anna Piernikarczyk
Zamek w Korzkwi, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (7)

W południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Krakowem a Ojcowem, wśród lasów schowała się niewielka miejscowość - Korzkiew. W jej centralnej części, na wzgórzu wznosi się XIV-wieczna warownia, pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego.Renowacja zamku w Korzkwi

Po latach zapomnienia zamek korzkiewski nabiera dawnego blasku. Prywatny właściciel, potomek dawnych właścicieli, utworzył tu restaurację i hotel, w których można zaznać niezwykłego klimatu starych średniowiecznych murów. Ponadto brama zamkowa otwarta jest dla przypadkowych turystów łazików, którzy chcą tylko obejrzeć wnętrza i dziedziniec.

Zrekonstruowano mury obronne dolnego zamku, ściany wszystkich zamkowych budynków, dziedziniec oraz drewniane ganki wokół murów. Dziedziniec jest częstym świadkiem turniejów rycerskich, tańców dworskich oraz koncertów i biesiad, natomiast z zamkowej wieży roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Korzkiewski Park Kulturowy

U podnóża warowni odradza się założony w XIX wieku wspaniały Korzkiewski Park Kulturowy ze starodrzewiem. Podobnie jak zamek, park pięknieje z każdym dniem i przypomina o ciekawej przeszłości Korzkwi.Jeszcze przed II wojną światową stał tutaj dwór, który ma zostać zrekonstruowany. W planach jest także odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii oraz odświeżenie nielicznych już drewnianych chałup. Wszystko to ma posłużyć powstaniu niewielkiego skansenu.

Zamek Korzkiew
Przybysławice koło Ojcowa
tel. 12/419-55-90, 696-02-768
zamek@donimirski.com
korzkiew.pl

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

Na zamku w Korzkwi Victor Orwellsky pisał swą bestsellerową powieść "Kod Władzy". Jej fragmenty znajdują się na tabliczkach na zamkowym dziedzińcu.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: