Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Zamek Korzkiew

Zamek w Korzkwi

(4.2 głosów: 52)
Oceń i napisz opinię

Zamek Korzkiew - perełka na Jurze

W południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy słynnymi Krakowem a Ojcowem, wśród lasów, schowała się niewielka miejscowość - Korzkiew. W jej centralnej części, na wzgórzu wznosi się XIV-wieczna warownia, pamiętająca czasy króla Kazimierza Wielkiego. Dziś to prywatny zamek, jednak otwarty jak najbardziej na turystów przemierzających tę piękną krainę pełną białych ostańców. To jeden z nielicznych zamków na Jurze pozostający nie w formie ruiny, a jako cała budowla.Castle Residence

Po wielu latach zapomnienia, zamek korzkiewski w ostatnich latach nabrał dawnego blasku. Prywatny właściciel, potomek dawnych właścicieli, najpierw odrestaurował budowlę, a później stworzył w niej Castle Residence - klimatyczną restaurację i luksusowy, butikowy hotel, w których można zaznać niezwykłego klimatu starych, średniowiecznych murów. Część hotelowa ulokowana została w XV-wiecznej wieży bramnej i składa się z czterech komnat. Na jej szczycie mieści się najbardziej widokowa, dwupoziomowa Komnata Brochwicz.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Ponadto brama zamkowa otwarta jest dla wszystkich turystów, którzy chcą obejrzeć wnętrza i urokliwy dziedziniec. Na dziedzińcu tym co bardziej spostrzegawczy turyści odnajdą tabliczki z fragmentami powieści "Kod Władzy". To właśnie na zamku w Korzkwi autor Victor Orwellsky pisał tę bestsellerową powieść.A kim jest właściciel zamku Korzkiew?

To Pan Jerzy Donimirski potomek Wodzickich - dawnych właścicieli zamku w Korzkwi, który uratował budowlę od zapomnienia i zagłady. Zamek popadał w ruinę od XVIII już wieku, ale od 1997 roku systematycznie remontuje go właśnie Pan Donimirski - obecny pan w Castle Residence.

Korzkiew
Korzkiew
Korzkiew

Renowacja zamku w Korzkwi

Na zamku w Korzkwi zrekonstruowano mury obronne dolnego zamku, ściany wszystkich zamkowych budynków, dziedziniec oraz drewniane ganki wokół murów. Dziedziniec jest częstym świadkiem turniejów rycerskich, tańców dworskich oraz koncertów i biesiad, natomiast z zamkowej wieży roztacza się wspaniały widok na okolicę. To nie koniec renowacji, plany sięgają dalej, na samym zamku, jak i w jego otoczeniu.Korzkiewski Park Kulturowy

U podnóża warowni odradza się powoli założony w XIX wieku wspaniały Korzkiewski Park Kulturowy ze starodrzewem. Podobnie jak zamek, park pięknieje z każdym rokiem i przypomina o ciekawej przeszłości Korzkwi.

Jeszcze przed II wojną światową stał tutaj dwór, który ma zostać zrekonstruowany. W planach jest także odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii oraz odświeżenie nielicznych już drewnianych chałup. Wszystko to ma posłużyć powstaniu niewielkiego skansenu.

Adres

Zamek Korzkiew - Castle Residence
Korzkiew
tel. 12/ 419-55-90
https://donimirski.com

GPS: 50°9'44N, 19°52'57E

Korzkiew noclegi

Korzkiew to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°9'44N, 19°52'57E
29 marzec 2017
09 kwiecień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek w Korzkwi na blogu

Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

14 kwiecień 2020 11:43

Korzkiew na Jurze

Nie każdy zna Korzkiew - małą miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal Krakowa i słynnego Ojcowa. Choć leży tak blisko turystycznych hitów, sama pozostaje zaciszna, ale wcale nie nudna. Odnaleźć tu można piękny średniowieczny zamek, rekonstruowany przez potomka dawnych właścicieli. Już teraz działa tu restauracja a i po wnętrzach zamkowych można się przespacerować. Niedaleko warto też odwiedzić …
23 styczeń 2014 14:58

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację