Zamek Korzkiew - perełka na Jurze

W południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy słynnymi Krakowem a Ojcowem, wśród lasów, schowała się niewielka miejscowość - Korzkiew. W jej centralnej części, na wzgórzu wznosi się XIV-wieczna warownia, pamiętająca czasy króla Kazimierza Wielkiego. Dziś to prywatny zamek, jednak otwarty jak najbardziej na turystów przemierzających tę piękną krainę pełną białych ostańców. To jeden z nielicznych zamków na Jurze pozostający nie w formie ruiny, a jako cała budowla.Castle Residence

Po wielu latach zapomnienia, zamek korzkiewski w ostatnich latach nabrał dawnego blasku. Prywatny właściciel, potomek dawnych właścicieli, najpierw odrestaurował budowlę, a później stworzył w niej Castle Residence - klimatyczną restaurację i luksusowy, butikowy hotel, w których można zaznać niezwykłego klimatu starych, średniowiecznych murów. Część hotelowa ulokowana została w XV-wiecznej wieży bramnej i składa się z czterech komnat. Na jej szczycie mieści się najbardziej widokowa, dwupoziomowa Komnata Brochwicz.

Korzkiew
Korzkiew

Ponadto brama zamkowa otwarta jest dla wszystkich turystów, którzy chcą obejrzeć wnętrza i urokliwy dziedziniec. Na dziedzińcu tym co bardziej spostrzegawczy turyści odnajdą tabliczki z fragmentami powieści "Kod Władzy". To właśnie na zamku w Korzkwi autor Victor Orwellsky pisał tę bestsellerową powieść.

A kim jest właściciel zamku Korzkiew?

To Pan Jerzy Donimirski potomek Wodzickich - dawnych właścicieli zamku w Korzkwi, który uratował budowlę od zapomnienia i zagłady. Zamek popadał w ruinę od XVIII już wieku, ale od 1997 roku systematycznie remontuje go właśnie Pan Donimirski - obecny pan w Castle Residence.

Zamek Korzkiew
Korzkiew
Korzkiew


Renowacja zamku w Korzkwi

Na zamku w Korzkwi zrekonstruowano mury obronne dolnego zamku, ściany wszystkich zamkowych budynków, dziedziniec oraz drewniane ganki wokół murów. Dziedziniec jest częstym świadkiem turniejów rycerskich, tańców dworskich oraz koncertów i biesiad, natomiast z zamkowej wieży roztacza się wspaniały widok na okolicę. To nie koniec renowacji, plany sięgają dalej, na samym zamku, jak i w jego otoczeniu.

Korzkiewski Park Kulturowy

U podnóża warowni odradza się powoli założony w XIX wieku wspaniały Korzkiewski Park Kulturowy ze starodrzewem. Podobnie jak zamek, park pięknieje z każdym rokiem i przypomina o ciekawej przeszłości Korzkwi.

Korzkiew
Korzkiew


Jeszcze przed II wojną światową stał tutaj dwór, który ma zostać zrekonstruowany. W planach jest także odbudowa rozebranych budynków browaru i austerii oraz odświeżenie nielicznych już drewnianych chałup. Wszystko to ma posłużyć powstaniu niewielkiego skansenu.

Korzkiew noclegi

Korzkiew to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021