Zobacz nasz projekt Industrialne Dziedzictwo Śląska
Moszna Zamek

Zamek w Mosznej

Pałac czy zamek w Mosznej?

Niecodzienny, przedziwnej urody zamek w Mosznej, a właściwie pałac, jest jednym z bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, ale i w całej Polsce! Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, nigdy też nie był tak naprawdę zamkiem. Za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do budowli, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni i i do zamku królowej.Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

99 wież zamku / pałacu w Mosznej

Cały zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Zamek w Mosznej, choć zamkiem nigdy nie był, to stwarza takie wrażenie, bo zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i aż 99 wież, z których budowla słynie. 

Moszna zamek
Moszna zamek

Azalie w parku pałacowym

Poza wieżami, pałac w Mosznej słynie też z wielkich, kolorowych krzaków azalii, które znajdziesz w wielu miejscach w parku. Każdego roku w maju odbywa się nawet w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Nazwa wzięła się stąd, że kwitną tutaj wtedy wybornie te piękne kwiaty, osiągające naprawdę imponujące rozmiary.Zamek / pałac w Mosznej - zwiedzanie

Przez lata w zabytkowych wnętrzach zamkowych znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, w którym leczyło się choroby cywilizacyjne, obecnie jednak medyczne usługi przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu, a w zamku / pałacu w Mosznej powstał Hotel i Restauracja. Wnętrza zamkowe są również udostępnione do zwiedzania dla turystów. Wreszcie ten cudny obiekt jest wykorzystany w sposób, do jakiego najlepiej się nadaje. A turystów tutaj nigdy nie brakuje i nie ma się co dziwić, gdyż budowla robi naprawdę niemałe wrażenie. Sami już kilkukrotnie podziwialiśmy z zachwytem te mury i sterczące tu i ówdzie wieże i wieżyczki, dodające znacząco temu miejscu uroku.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

Poza sezonem turystycznym wstęp na teren parku pałacowego jest bezpłatny, w sezonie, żeby wejść na teren przypałacowy należy już wykupić bilet. Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku (pałacu) z przewodnikiem, zwiedzanie wież, a nawet ekstremalne zwiedzanie z poznaniem piwnic, tajemnych komnat i wielu ciekawostek o tym miejscu.Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem/pałacem w Mosznej

Historia pałacu w Mosznej

Nazwa miejscowości pochodzi najpewniej od nazwiska Moschin - rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jeśli wierzyć legendzie, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Pewnym jest natomiast, że w roku 1679 właścicielami tutejszych ziem była rodzina von Skall, a w 1723 roku, po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna - nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła majątek, który podczas licytacji zakupił Heinrich Leopold von Seherr-Thossa. W połowie XIX wieku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, od którego to w 1866 roku kupił ją Hubert von Tiele-Winckler, syn Franza Wincklera - górnika z kopalni w Miechowicach, który ożenił się z Marią Aresin - wdową po właścicielu tej kopalni. Jeszcze za życia zdobył od króla pruskiego tytuł szlachecki i rozbudował pałac w Miechowicach na Górnym Śląsku, a jego córka Valeska - dziedziczka majątku wyszła za mąż w 1854 roku za Huberta von Tiele i to on zakupił Mosznę.

Tutaj zaczyna się najważniejszy fragment dziejów zamku (pałacu) w Mosznej, bowiem syn Huberta - Franz Hubert wpadł na pomysł wybudowania nowego zamku po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął wcześniejszy barokowy pałac. Rok wcześniej Franz Hubert zyskał tytuł hrabiowski od cesarza Wilhelma.

Moszna
Moszna

Bardzo szybko nie tylko odbudował barokowy pałac, ale znacząco rozbudował swoją siedzibę. Odwiedzał ją kilka razy władca Niemiec podczas wspólnych polowań i to dla niego powstało w latach 1911-13 skrzydło zachodnie. Później już tak kolorowo nie było, syn Franza-Huberta - Claus-Peter w okresie międzywojennym przehulał część fortuny i umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna. Jego rodzina mieszkała do końca wojny w pałacu w Mosznej, po czym uciekła do Niemiec przed nadchodzącą rosyjską armią. Po wojnie różnie się układały losy zamku (pałacu) aż do czasów obecnych, kiedy odzyskuje dawną świetność i znów wita w swych progach znamienitych gości.

Moszna
Moszna

W zamku poza hotelem i restauracją funkcjonuje też SPA z sauną i siłownią oraz Komnata Tajemnic. Organizowane są również imprezy rodzinne oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły, Wieczory strachu. W zrewitalizowanym parku powstaje plac zabaw dla dzieci.

Park pałacowy w Mosznej

Zamek (pałac) w Mosznej otacza olbrzymi Park ze starodrzewem, rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów oraz piękna aleja lipowa. To śliczne miejsce na spacery. W pobliżu napotkamy też nekropolię kryjącą prochy dawnych właścicieli Mosznej. W pobliżu warto odwiedzić Stadninę Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie.

Otoczenie zamku w Mosznej
Otoczenie zamku w Mosznej
Zalety
  • Piękna budowla
  • Wspaniały park
  • Możliwość zwiedzania wnętrza
  • Restauracja na miejscu
Wady
  • płatne wejście nawet na teren parku w sezonie turystycznym
Zamek Moszna
Zamek w Mosznej
Moszna zamek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-nd 9.00-17.00
Bilety: komnaty normalny 15 zł, ulgowy 9 zł
wieże: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
zwiedzanie ekstremalne normalny 38 zł, ulgowy 32 zł (codziennie od 18.00)
park płatny III-XI normalny 10 zł, ulgowy 6 zł (III i XI weekendy, IV-X codziennie)
Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny

Adres

Zamek (pałac) Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
tel. 77/ 466-96-78, 466-96-79
www.moszna-zamek.pl

Moszna noclegi

Moszna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
02 marzec 2021 09:27
Pałac w Mosznej to piękny obiekt, co prawda nie jest zamkiem (a tak zwykle bywa nazywany), ale takowy przypomina. Budowla z wieloma wieżami w otoczeniu pięknej zieleni i kwitnących kolorowo azalii robi ogromne wrażenie.
Michał Kufieta
10 czerwiec 2015 19:31

Piękny zamek i ogród :)

Marcin
23 luty 2014 18:50

Fajny zamek ale tylko z zewnatrz , niema co zwiedzac , oprowadzaja po 4 pomieszczeniach które praktycznie są puste tylko jedna sala ma jakies eksponaty , nie polecam zwiedzania , chyba ze ktos chce wysluchac baaardzo okrojonej wersji historii zamku , choc wiekszosci rzeczy przewodnik poprostu niewie

DoRi
18 listopad 2013 21:34

Chcę w takim mieszkać ^_^ !

mirosław
18 listopad 2013 18:20

piękny zamek w pieknej okolicy

JureK
17 lipiec 2011 23:49

Najbardziej efektownie wygląda Zamek w Mosznej w okresie kwitnienia azalii Odbywa sie tutaj doroczne Święto Kwitnącej Azalii, a przy tym mozna obejrzeć ciekawe galerie plastyczne, fotograficzne, uczestniczyć w  plenerach malarskich, a  także posłuchać muzyki kompozytorów polskich i niemieckich.

Zamek w Mosznej na blogu

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Top Atrakcje 2020 - to już Finał!

Od poniedziałku 1 czerwca do 21 czerwca 2020 trwa u nas Finał Top Atrakcji 2020. Ze 160 atrakcji teraz zostało już tylko 40 i to z nich wyłonicie najlepsze atrakcje - turystyczne hity tego lata!

Zachęcamy do głosowania, które odbywa się tutaj!
Nie jest wymagana rejestracja, wybierzmy wspólnie najlepsze polskie atrakcje i promujmy je wszystkie jak najszerzej, wszak to Polska w tym roku będzie rządziła w naszych wakacyjnych planach 🙂

02 czerwiec 2020 09:25

15 najlepszych atrakcji w Polsce na 15 lat Polskich Szlaków

15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.

Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.

01 maj 2020 21:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację