Zamek Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
tel. 77/ 466-96-78, 466-96-79
www.moszna-zamek.pl

50°26'26" N, 17°46'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Niecodzienny, przedziwnej urody zamek w Mosznej jest jednym z bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, ale i w całej Polsce! Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma zaledwie 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do zamku, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni.99 wież i azalie

Cały zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Zamek w Mosznej, zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których budowla słynie. Każdego roku w maju odbywa się w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Nazwa wzięła się stąd, że kwitną tutaj wtedy wybornie te piękne kwiaty, osiągając tu całkiem spore rozmiary.

Moszna zamek
Moszna zamek

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Przez lata w zabytkowych wnętrzach zamkowych znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, w którym leczyło się choroby cywilizacyjne, obecnie jednak medyczne usługi przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu, a w zamku Moszna powstał Hotel i Restauracja. Wnętrza zamkowe są również udostępnione do zwiedzania dla turystów. Wreszcie ten cudny obiekt jest wykorzystany w sposób, do jakiego najlepiej się nadaje. A turystów tutaj nigdy nie brakuje i nie ma się co dziwić, gdyż budowla robi naprawdę niemałe wrażenie. Sami już kilkukrotnie podziwialiśmy z zachwytem te mury i sterczące tu i ówdzie wieże i wieżyczki, dodające znacząco temu miejscu uroku.

Poza sezonem turystycznym wstęp na teren parku jest bezpłatny, w sezonie, żeby wejść na teren przypałacowy należy już wykupić bilet. Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku z przewodnikiem, zwiedzanie wież, a nawet ekstremalne zwiedzanie z poznaniem piwnic, tajemnych komnat i wielu ciekawostek o tym miejscu.

Zamek Moszna
Zamek w Mosznej


Historia zamku w Mosznej

Nazwa miejscowości pochodzi najpewniej od nazwiska Moschin - rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jeśli wierzyć legendzie, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Pewnym jest natomiast, że w roku 1679 właścicielami tutejszych ziem była rodzina von Skall, a w 1723 roku, po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna - nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu.

W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła majątek, który podczas licytacji zakupił Heinrich Leopold von Seherr-Thossa. W połowie XIX wieku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, od którego to w 1866 roku kupił ją Hubert von Tiele-Winckler, syn Franza Wincklera - górnika z kopalni w Miechowicach, który ożenił się z Marią Aresin - wdową po właścicielu tej kopalni. Jeszcze za życia zdobył od króla pruskiego tytuł szlachecki i rozbudował pałac w Miechowicach na Górnym Śląsku, a jego córka Valeska - dziedziczka majątku wyszła za mąż w 1854 roku za Huberta von Tiele i to on zakupił Mosznę.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej


Tutaj zaczyna się najważniejszy fragment dziejów zamku, bowiem syn Huberta - Franz Hubert wpadł na pomysł wybudowania nowego zamku po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął wcześniejszy barokowy pałac. Rok wcześniej Franz Hubert zyskał tytuł hrabiowski od cesarza Wilhelma.

Bardzo szybko nie tylko odbudował barokowy pałac, ale znacząco rozbudował swoją siedzibę. Odwiedzał ją kilka razy władca Niemiec podczas wspólnych polowań i to dla niego powstało w latach 1911-13 skrzydło zachodnie. Później już tak kolorowo nie było, syn Franza-Huberta - Claus-Peter w okresie międzywojennym przehulał część fortuny i umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna. Jego rodzina mieszkała do końca wojny w zamku Moszna, po czym uciekła do Niemiec przed nadchodzącą rosyjską armią. Po wojnie różnie się układały losy zamku aż do czasów obecnych, kiedy odzyskuje dawną świetność i znów wita w swych progach znamienitych gości.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

W zamku poza hotelem i restauracją funkcjonuje też SPA z sauną i siłownią oraz Komnata Tajemnic. Organizowane są również imprezy rodzinne oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa, Poszukiwanie Skarbu, Kamienia Filozoficznego, Zielone Szkoły, Wieczory strachu. W zrewitalizowanym parku powstaje plac zabaw dla dzieci.

Park Zamkowy w Mosznej

Zamek otacza olbrzymi Park ze starodrzewem, rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów oraz piękna aleja lipowa. To śliczne miejsce na spacery. W pobliżu napotkamy też nekropolię kryjącą prochy dawnych właścicieli Mosznej. W pobliżu warto odwiedzić Stadninę Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie.

Otoczenie zamku w Mosznej
Moszna zamek
Moszna
Moszna Zamek w Mosznej

Moszna noclegi

Moszna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Michał Kufieta Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-06-10 na

Piękny zamek i ogród :)

Marcin Nowicjusz 4 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-23 na

Fajny zamek ale tylko z zewnatrz , niema co zwiedzac , oprowadzaja po 4 pomieszczeniach które praktycznie są puste tylko jedna sala ma jakies eksponaty , nie polecam zwiedzania , chyba ze ktos chce wysluchac baaardzo okrojonej wersji historii zamku , choc wiekszosci rzeczy przewodnik poprostu niewie

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-11-18 na

Chcę w takim mieszkać ^_^ !

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-11-18 na

piękny zamek w pieknej okolicy

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-17 na

Najbardziej efektownie wygląda Zamek w Mosznej w okresie kwitnienia azalii Odbywa sie tutaj doroczne Święto Kwitnącej Azalii, a przy tym mozna obejrzeć ciekawe galerie plastyczne, fotograficzne, uczestniczyć w  plenerach malarskich, a  także posłuchać muzyki kompozytorów polskich i niemieckich.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021