Zamek Czocha

Zamek Czocha
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek Czocha - perła Dolnego Śląska

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce! Ta mroczna i tajemnicza warownia jest bardzo popularna wśród turystów, wręcz uważana za "must be". To gotycka budowla, pamiętająca czasy średniowiecza, usytuowana cudnie na skale, nad rzeką Kwisą, w pobliżu miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku, na południe od Lubania. U stóp zamku rozlewa się malowniczo Jezioro Leśniańskie, a w okolicy dostępne są kolejne zamki, np. Gryf czy Świecie. Koniecznie zajrzyj w tej strony, jeśli wybierasz się na magiczny Dolny Śląsk!

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Filmowy zamek Czocha

Zamek Czocha upodobali sobie nie tylko krajtroterzy, ale i filmowcy, bowiem na tym zamku nagrywano wiele scen do polskich filmów jak np. "Gdzie jest generał?", "Tajemnica twierdzy szyfrów", a nawet "Wiedźmin". Jest to również ciekawe miejsce dla ekip eksploracyjnych.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Historia zamku Czocha

Zamek Czocha jako gotycka twierdza obronna powstał w XIII wieku, w miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu. Z biegiem lat i zmianą właścicieli jego funkcje obronne zanikały i stawał się miejscem, o którym powstawały legendy - tajemniczym, pełnym sekretów i domniemywań na temat ukrytych w jego murach skarbów.

W długich i zawiłych dziejach zamku pojawiają się takie postaci i nazwiska jak książę jaworsko-świdnicki Henryk I, Johann von Birbestein, von Klux, von Nostitz, von Uechtritz czy Ernst Gutschow, który zrujnowany dość mocno zamek Czocha przebudował w stylu romantycznym na początku XX wieku. Wspaniałą rezydencję, w której jednak tylko pomieszkiwał, ostatecznie opuścił na koniec wojny, w 1945 roku, uciekając przed Sowietami. Wywiózł wtedy do Niemiec sporo cennych przedmiotów, wiele jednak się ostało i było po wojnie rozgrabianych.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Zwiedzanie zamku Czocha

Obecnie zamek Czocha udostępniony jest dla turystów i stanowi nie lada atrakcję. Zwiedza się go przez cały rok, wnętrza tylko z przewodnikiem. odpłatnie, zaś z zewnątrz twierdzę można podziwiać bezpłatnie. Jednym z niezwykle atrakcyjnych miejsc na zamku jest tajne przejście przez ruchomą szafę oraz łóżko z ukrytą zapadnią wprost do lochu, w który to wtrącano niewierne małżonki. Dodatkowo można zwiedzić multimedialne Sale Tortur, Gabinet osobliwości, Skarbiec i pospacerować po zewnętrznych dziedzińcach. Jeśli łakniesz większych przeżyć, gratką dla Ciebie na pewno okaże się nocne zwiedzanie zamku Czocha 🙂

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

Imprezy na zamku

Zamek przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie sporo osób pojawia się tutaj podczas stałych imprez. Najciekawsze to Podróż do średniowiecza, Festiwal Kuchni Historycznej, Festiwal Pirotechniki Filmowej czy Dni rzemiosła. Pozwalają one doznać ciekawych przeżyć i podziwiać unikatowe scenerie.

Na zamku mieści się także restauracja, kawiarnia oraz hotel, także jeśli lubisz być podejmowany po królewsku, masz taką okazję na zamku Czocha 🙂 Polecam gorąco zobaczyć ten niekwestionowany hit Dolnego Śląska, tym bardziej, że w okolicy także jest sporo interesujących atrakcji, a na południe od zamku wznoszą się fantastyczne Karkonosze ze Śnieżką!

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Czocha

Informacje praktyczne

Codziennie 10.00-18.00
VII-VIII 10.00-20.00
Bilety: normalny 22 zł, ulgowy 16 zł
Dziedzińce: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł
 

Zamek Czocha
Sucha, Leśna
tel. 75/ 721-15-53
www.zamekczocha.com

Noclegi w Dolnym Śląsku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Widok z jeziora Leśniskiego
Zapora na Jeziorze Leśniańskim
(4.7 głosów: 201)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 201)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika anna.b.0408
anna.b.0408
Fantastyczne miejsce, które warto odwiedzić. Każdy wielbiciel zamków oraz historii będzie zadowolony. Pani przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadała o historii zamku oraz krążących legendach. Dodatkowo są tam fajne tereny na spacer. W pobliżu jest oferowany rejs łodzią gdzie można odpocząć po zwiedzaniu zamku i podziwiać piękne widoki. W pobliżu zamku jest płatny parking.
Avatar użytkownika Joanna
Joanna
zamek piękny z zewnątrz, w środku mało oryginalnych eksponatów, ale sporo ciekawych, tajemnych przejść. Ogólnie ciekawa wycieczka na około 2 godziny zwiedzania.
Avatar użytkownika Sylvester
Sylvester
Jeden z najbardziej tajemniczych zamków na Dolnym Śląsku . Tajne przejścia i piwnice to to co tygryski lubią najbardziej
Michalcichy
Warto zwiedzić. Wycieczka po zamku tylko z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Bardzo ciekawa historia zamku.
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Zamek przereklamowany, cena 18 zł trochę za wysoka tym bardziej, że przewodnik był bardzo słaby, kolejnym minusem jest brak zniżek dla studentów i uczniów

Avatar użytkownika TOTALNA
TOTALNA

zamek przesliczny, ale zwiedzać go polecam z przewodnikiem. 

Avatar użytkownika Ela
Ela

Karol jest poprostu zazdrosny 🙂😉

A zamek mi się podoba, bardzo

i filmu "Gdzie jest generał" nie można nazawć kiepskim. Tak samo jak i reszty.

Nie wszystko musi się nam podobać.

I Karolku skoro to taki kiepski zamek to czemu byłeś w nim kilka razy??

Pozdrawiam

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Karolu piszesz chyba do Eli a nie Danusi 🙂 Poza tym to Twoje zdanie, każdy ma prawo wg własnego uznania ocenić zamek 🙂

Nie byłam to się nie wypowiem, ale w Bobolicach na zamku był kręcony teledysk do Meridy Walecznej. Też super sprawa, myślę, że takie inicjatywy zawsze sa fajne i promujące nasze atrakcje a przez to turystykę.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024