Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Czocha
Sucha, Leśna
tel. 75/ 721-15-53
www.zamekczocha.com

51°1'49" N, 15°18'13" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Must Be turysty!

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych polskich zamków, toteż jest bardzo popularny wśród turystów, wręcz uważany za "must be". Ta piękna, gotycka warownia usytuowana jest cudnie na skale, nad rzeką Kwisą w pobliżu miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku, na południe od Lubania. U stóp zamku rozlewa się malowniczo Jezioro Leśniańskie.Filmowy zamek Czocha

Zamek Czocha upodobali sobie nie tylko krajtroterzy, ale i filmowcy, bowiem na tym zamku nagrywano wiele scen do polskich filmów jak np. "Gdzie jest generał?", "Tajemnica twierdzy szyfrów", a nawet "Wiedźmin". Jest to również ciekawe miejsce dla ekip eksploracyjnych.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Historia zamku Czocha

Zamek Czocha jako gotycka twierdza obronna powstał w XIII wieku, w miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu. Z biegiem lat i zmianą właścicieli jego funkcje obronne zanikały i stawał się miejscem, o którym powstawały legendy - tajemniczym, pełnym sekretów i domniemywań na temat ukrytych w jego murach skarbów.

W długich i zawiłych dziejach zamku pojawiają się takie postaci i nazwiska jak książę jaworsko-świdnicki Henryk I, Johann von Birbestein, von Klux, von Nostitz, von Uechtritz czy Ernst Gutschow, który zrujnowany dość mocno zamek Czocha przebudował w stylu romantycznym na początku XX wieku. Wspaniałą rezydencję, w której jednak tylko pomieszkiwał, ostatecznie opuścił na koniec wojny, w 1945 roku, uciekając przed Sowietami. Wywiózł wtedy do Niemiec sporo cennych przedmiotów, wiele jednak się ostało i było po wojnie rozgrabianych.

Zamek Czocha
Zamek Czocha


Zwiedzanie zamku Czocha

Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów i stanowi nie lada atrakcję. Zwiedza się go przez cały rok, wnętrza tylko z przewodnikiem. odpłatnie, zaś z zewnątrz twierdzę można podziwiać bezpłatnie. Jednym z niezwykle atrakcyjnych miejsc na zamku jest tajne przejście przez ruchomą szafę oraz łóżko z ukrytą zapadnią wprost do lochu, w który to wtrącano niewierne małżonki. Dodatkowo można zwiedzić multimedialne Sale Tortur, Gabinet osobliwości, Skarbiec i pospacerować po zewnętrznych dziedzińcach. Jeśli łakniesz większych przeżyć, gratką dla Ciebie na pewno okaże się nocne zwiedzanie zamku Czocha 🙂

Imprezy na zamku

Zamek przyciąga turystów przez cały rok, ale szczególnie sporo osób pojawia się tutaj podczas stałych imprez. Najciekawsze to Podróż do średniowiecza, Festiwal Kuchni Historycznej, Festiwal Pirotechniki Filmowej czy Dni rzemiosła. Pozwalają one doznać ciekawych przeżyć i podziwiać unikatowe scenerie.

Zamek Czocha
Zamek Czocha


Na zamku mieści się także restauracja, kawiarnia oraz hotel, także jeśli lubisz być podejmowany po królewsku, masz taką okazję na zamku Czocha 🙂 Polecam gorąco zobaczyć ten niekwestionowany hit Dolnego Śląska, tym bardziej, że w okolicy także jest sporo interesujących atrakcji, a na południe od zamku wznoszą się fantastyczne Karkonosze ze Śnieżką!

Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Widok z jeziora Leśniskiego

Leśna noclegi

Leśna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Michalcichy Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-24 na
Warto zwiedzić. Wycieczka po zamku tylko z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Bardzo ciekawa historia zamku.
Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Zamek przereklamowany, cena 18 zł trochę za wysoka tym bardziej, że przewodnik był bardzo słaby, kolejnym minusem jest brak zniżek dla studentów i uczniów

Avatar użytkownika
TOTALNA Domator 17 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-28 na

zamek przesliczny, ale zwiedzać go polecam z przewodnikiem. 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-03-29 na

Karol jest poprostu zazdrosny :);)

A zamek mi się podoba, bardzo

i filmu "Gdzie jest generał" nie można nazawć kiepskim. Tak samo jak i reszty.

Nie wszystko musi się nam podobać.

I Karolku skoro to taki kiepski zamek to czemu byłeś w nim kilka razy??

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-11 na

Karolu piszesz chyba do Eli a nie Danusi :) Poza tym to Twoje zdanie, każdy ma prawo wg własnego uznania ocenić zamek :)

Nie byłam to się nie wypowiem, ale w Bobolicach na zamku był kręcony teledysk do Meridy Walecznej. Też super sprawa, myślę, że takie inicjatywy zawsze sa fajne i promujące nasze atrakcje a przez to turystykę.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020