Bytów zamek

Zamek w Bytowie

(4.2 głosów: 33)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W niewielkim Bytowie na Kaszubach stoi zamek - dawna krzyżacka twierdza z XIV wieku, która odremontowana w II połowie XX wieku otwarła swe podwoje dla turystów, najpierw w postaci Muzeum i Centrum Kultury, a obecnie jako hotel i restauracja.

Historia zamku w Bytowie

Pokrzyżacki, gotycki zamek bytowski zbudowany na planie prostokąta pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Posiada on 3 baszty okrągłe - Młyńską, Różaną i Polną oraz czworoboczną wieżę Prochową. Ta ostatnia uległa zniszczeniu podczas wojen szwedzkich, ale w XX wieku została odbudowana.

Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie


W latach 1560-70 książęta pomorscy dokonali znacznej przebudowy warowni. Powstał wówczas Dom Książęcy i nie istniejąca już Kancelaria Książęca. Swój kształt zmieniła również wieża bramna.

W czasie swej największej świetności zamek pełnił rolę strażnicy granicznej, siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa przybywającego z zachodniej Europy do Malborka - stolicy państwa krzyżackiego. Po przebudowie w XVI i XVII wieku warownia stała się letnią rezydencją książąt zachodniopomorskich - Gryfitów.

Zamek dzisiaj

Pod koniec lat 60. XX wieku rozpoczęto odbudowę zamku bytowskiego, który obecnie prezentuje się świetnie i nawiązuje do okresu swej świetności i potęgi. Przy murze północnym znajduje się Dom Zakonny - główny i zarazem najstarszy gotycki budynek, naprzeciw Dom Książęcy, a przy murze wschodnim Dom Wdów i Dom Sądu. Zamek bytowski znalazł się na utworzonym w Polsce Północnej "Szlaku Zamków Gotyckich".

Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie zmienił właściciela i obecnie w warowni powstał luksusowy "Hotel w Zamku".

Nasz film o zamkach gotyckich

Zobacz nasz film o zamkach gotyckich, wśród których znalazł się i ten w Bytowie.

Zamek Bytów


Zamek - Hotel w Zamku
ul. Zamkowa 2, Bytów
tel. 59/ 822-20-94
www.hotelwzamku.pl

Bytów noclegi

Bytów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Bytów zamek, Danusia
widok na hotel,bibliotekę i restaurację, Danusia
brama wejściowa na zamek,wido z wewnętrznego dziedzińca, Danusia
wejście do zamku, Danusia
okrągła baszta ,widok z wewnętrznego dziedzińca, Danusia
brama główna do zamku, Danusia
Bytów Kaszuby
Ważna
gotyckie zamki udostępnione wiek XIV zamki Krzyżackie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

jurek
zamek super a największa atrakcja to wybitne dzieła Juzefa Chełmowskiego poprostu rewelacja nigdy nie widziałem wystawy ciekawszej od tej , oprócz tego inna wystawa rękodzielników ludowych , zobaczcie to bo warto.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023