Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

W Piasznie koło Bytowa, na Górze Lemana znajduje się Wioska Gotów - prehistoryczna osada, którą, jak żartobliwie twierdzą miejscowi, budują sami potomkowie Gotów, którzy wrócili w te okolice i tworzą neolityczną wieś. Można tu pomieszkać w drewnianej chacie, zobaczyć ręczne żarna i samemu zemleć ziarno na mąkę. Można też zjeść samodzielnie wypieczony chleb, wg receptury państwa Lemanów, która została wyróżniona w konkursie podczas I Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. Osada Gotów w Piasznie została wpisana do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce. Odbywają się tu ciekawe imprezy plenerowe.Obok Osady Gotów, za sprawą Klemensa Lemana, stanęła wieża widokowa, pozwalająca zobaczyć piękno Kaszub. Wieża ma wysokość 20 m, a znajduje się wysokości 220 m n.p.m. Z wieży roztacza się panorama okolicy - widok na wieś Tuchomie i Górę Siemierzycką, Gochy, a przy bezchmurnym niebie można dostrzec Chojnice.

W pobliskim lesie natomiast odnaleźć można kręgi kamienne, będące pewnie pozostałością po cmentarzysku z I i II w n.e, które pozostawili Goci. Przez ustawione tu kamienie można przeprowadzić linie, które wyznaczą między innymi położenie Słońca podczas przesilenia letniego, położenie wielu gwiazd oraz wschód i zachód Słońca.

Wioska Gotów
Piaszno 31, Tuchomie
tel. 59/ 821-58-08
kleman1@wp.pl
www.goralemana.cba.plKaszuby noclegi

Kaszuby to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020