Wioska Gotów w Piasznie. Konstrukcja neolitycznej osady pod wieżą

Aktualizacja: 2024-01-15
Wioska Gotów w Piasznie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

W Piasznie koło Bytowa, na Górze Lemana, powstała Wioska Gotów. To rekonstrukcja prehistorycznej osady, którą, jak żartobliwie twierdzą miejscowi, budują sami potomkowie Gotów. Wrócili w te okolice, zapraszają do agroturystki, którą otaczają atrakcjami. 

Wioska jest maleńka, ale klimatyczna. Można tu pomieszkać w drewnianej chacie, zobaczyć ręczne żarna i samemu zemleć ziarno na mąkę. Można też zjeść samodzielnie wypieczony chleb, wg receptury państwa Lemanów. A jest nie byle jaka, tradycyjna. Została wyróżniona w konkursie podczas I Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. Osada Gotów w Piasznie została wpisana do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce. W sezonie odbywają się tu ciekawe imprezy plenerowe.

Wioska Gotów w Piasznie
Wioska Gotów w Piasznie
Wioska Gotów w Piasznie
Wioska Gotów w Piasznie
Osada Gotów
Osada Gotów
Wioska Gotów w Piasznie
Wioska Gotów w Piasznie

Wieża widokowa na Górze Lemana

Obok Osady Gotów, za sprawą Klemensa Lemana, stanęła wieża widokowa. Wysoka na ponad 20 metrów, pozwala zobaczyć piękno Kaszub. Stoi na wzniesieniu o wysokości 220 m n.p.m. Z wieży roztacza się panorama okolicy, wsi Tuchomie i Góry Siemierzyckiej. Przy bezchmurnym niebie można dostrzec Chojnice.

W pobliżu natomiast odnaleźć można kręgi kamienne, będące pewnie pozostałością po cmentarzysku z I lub II wieku n.e., które pozostawili Goci, germańskie plemię. Przez ustawione tu kamienie można przeprowadzić linie, które wyznaczą między innymi położenie Słońca podczas przesilenia letniego, położenie wielu gwiazd oraz wschód i zachód Słońca.

Wieża w Piasznie
Wieża w Piasznie

Informacje praktyczne

Wioska Gotów
Piaszno 31, Tuchomie

Noclegi w Kaszubach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Osada Gotów
Osada Gotów
(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024