Zamek w Głogówku. Piękna rezydencja Oppersdorffów, obecnie remontowana

Zamek w Głogówku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Zamek w Głogówku na Opolszczyźnie to najznamienitszy zabytek miasta. Choć okazała budowla jest wabikiem i ozdobą, to jednak pozostaje w stanie mocno naruszonym. W obecnej chwili stanowi własność miasta, niegdyś mieściła muzeum, obecnie jest ono przeniesione do pobliskiej Baszty Więziennej na ul. Słowackiego. Sam zamek natomiast jest rewitalizowany i przez to niedostępny dla turystów

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

Spacer po zamku z przewodnikiem

Zamkiem opiekuje się Muzeum Regionalne w Głogówku, ale jak pisałam powyżej, nie jest on udostępniony szerszej publiczności. Nam udało się jednak zajrzeć do obszernych wnętrz i pospacerować wśród murów zamkowych z przewodnikiem. Kinga w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o historii tego miejsca, którego czas w ostatnich dekadach nie szczędził. Obraz zniszczeń miejscami przytłacza, ale i zachwyca ogrom obiektu oraz to, co nadal pozostało



Trzy kaplice zamkowe

A czy wiesz, że zamek krył aż 3 kaplice? Są to:

  • Barokowa kaplica Jana Chrzciciela - nadal prezentuje się imponująco, zdobi ją polichromia Franciszka Sebastiniego. Tego samego artysty, który w XVIII wieku przyozdobił malowidłami kolegiatę w Głogówku
  • Kaplica Srebrna - podobno jeszcze bardziej wystawna, z hebanowymi ozdobami. Niestety z jej wystroju do czasów obecnych nic się nie ostało. Ma kształt owalny
  • Kaplica Jana Ewangelisty - również przyozdobiona w XVIII stuleciu malowidłami Franciszka Sebastiniego. Strop nadal pokrywają malowidła
Zamek w Głogówku, kaplica
Zamek w Głogówku, kaplica
Zamek w Głogówku, kaplica Jana Chrzciciela
Zamek w Głogówku, kaplica Jana Chrzciciela
Zamek w Głogówku, kaplica Srebrna
Zamek w Głogówku, kaplica Srebrna
Kaplica Jana Ewangelisty
Kaplica Jana Ewangelisty
Kaplica Jana Ewangelisty
Kaplica Jana Ewangelisty
Kaplica Jana Ewangelisty
Kaplica Jana Ewangelisty

 

Bardzo ciekawa była też biblioteka zamkowa. Księgi się nie zachowały, ale podziwiać możemy nadal bardzo pomysłowe malowidła na suficie, które określały tematykę zbiorów znajdujących się pod nimi. Malowidła kryły cytaty z Biblii, ze Starego i Nowego Testamentu. 

Krętymi, wspaniałymi schodami wyszliśmy na taras widokowy, a później zeszliśmy do mrocznych piwnic. Szkoda, że wszyscy nie mogą podziwiać tych ciekawostek. Miasto czyni starania, by zamek odremontować i otworzyć dla zwiedzających.



Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku, dawna biblioteka
Zamek w Głogówku, dawna biblioteka
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

 

Król Kazimierz na zamku

Zamek w Głogówku z racji bogactwa Opersdorffów był znaczącym ośrodkiem. Gościły tu ważne postaci, jak król Jan Kazimierz podczas potopu szwedzkiego. Wtedy król wraz z żoną i całym dworem liczącym 1800 osób właśnie w Głogówku schronili się przed działaniami wojennymi. Na chwilę więc Głogówek stał się swoistą stolicą Polski. Znamienne jest, że sam Głogówek liczył wówczas mniej mieszkańców, niż liczba osób, które przybyły z królem.

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

Ludwig van Beethoven gościem na zamku

Znamienitym gościem Oppersdorffów był także Ludwig van Beethoven - słynny niemiecki kompozytor. Przebywał na zamku w 1806 roku i to tutaj komponował słynną V symfonię, a także IV symfonię, którą zadedykował właścicielowi zamku. Franz Joachim Wenzel von Oppersdorff był wielkim miłośnikiem muzyki, rozkochanym również w kompozycjach Beethovena. Ciekawostką jest, że jego służba składała się z osób, które umiały grać na instrumentach. Zebrał tym samym swoją własną, amatorską orkiestrę.

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

Historia zamku w Głogówku

Pierwsza, średniowieczna warownia Piastów jako gotycki zamek powstała tu najpewniej w XIII wieku, gdy księstwem opolskim władał Bolko I. Gdy w XVI stuleciu linia Piastów wygasła, zamek przejęli Oppersdorffowie. Zbudowali tu wspaniałą, renesansową rezydencję. Zmienioną z czasem w obecny, manierystyczny obiekt z elementami baroku. 



Zamek górny i dolny powstawały w latach 1561-71, za czasów Jana Oppersdorffa. Rozbudowa miała miejsce w XVII wieku, wtedy powstało skrzydło zamku dolnego, które połączyło oba zamki w jedną budowlę. Rodzina władała zamkiem aż do 1945 roku, czyli do końca II wojny światowej. Ostatnim ordynatem zamku z rodu był Wilhelm Karol Jan, który uciekł przed Armią Czerwoną do zachodnich Niemiec. Po wojnie zamek niszczał, ponieważ nie był objęty opieką.

Obecnie jest własnością miasta. Zamek nadal dzieli się na zamek dolny i górny, a budowlę zdobią narożne wieże, kamienne portale i dekoracje rzeźbiarskie. Trwają starania miasta o dofinansowanie remontu, choć wiele prac zostało już poczynionych, jak choćby odnowiona elewacja zewnętrzna.

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

Atrakcje w okolicy zamku

Zamek otacza zabytkowy park, historią powiązany z warownią, a dziś stanowiący Park Miejski. Niedaleko zamku zdecydowanie polecam odwiedzić klasztor franciszkański. To dziś Sanktuarium, ale kryje też w środku wielką ciekawostkę, a mianowicie domek loretański. To kopia domku Maryi z Loretto, zbudowana przez Oppersdorffów. Początkowo obiekt stał poza świątynią, ale w efekcie rozbudowy kościoła franciszkańskiego, znalazł się w obrębie jego murów.

Dosłownie kawałek dalej znajduje się rynek z ładnym ratuszem i w rogu z cudowną kolegiatą. Głogówek to małe miasto, w którym do wszystkich atrakcji jest blisko. Z drugiej strony zamku podziwiać można bramę zamkową i wspomnianą Basztę Więzienną. Kilka kilometrów od Głogówka warto odwiedzić Pałac Rozkochów, również obecnie remontowany, ale dostępny dla turystów.

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku

Nasz film o Głogówku

Zachęcamy do zobaczenia naszego filmu o Głogówku. Zamek oczywiście też tam jest.



Informacje praktyczne

Zamek obecnie nie jest dostępny dla turystów, ale można zwiedzić pobliskie Muzeum Regionalne w baszcie więziennej albo wybrać się na spacer po mieście z przewodnikiem z Muzeum, wystarczy umówić się pod numerem telefonu: 77/ 437-35-00

Zamek
ul. Zamkowa, Głogówek
https://www.facebook.com/MuzeumGlogowek

Noclegi w Głogówku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku
Zamek Głogówek
kaplica zamkowa - jedna z trzech na zamku
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024