52°25'2" N
23°0'24" W
Podlaskie
2015-09-25 10:28:50
155m npm
Perełka
Grabarka, Anna Piernikarczyk
Cerkiew na Grabarce, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Góra Grabarka, Anna Piernikarczyk
Góra Krzyży, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Grabarka, Anna Piernikarczyk
Grabarka, Anna Piernikarczyk
Grabarka, Anna Piernikarczyk
Dzrzwi do świątyni, Anna Piernikarczyk
Święta Góra Grabarka, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (11)

Święta Góra Grabarka czyli Góra Krzyży to prawosławne sanktuarium słynące nie tylko w okolicy z wielu uzdrowień. Góra Grabarka wznosi się na Podlasiu, 12 km na wschód od Siemiatycz, na Wysoczyźnie Drohickiej.To święte dziś miejsce zasłynęło z cudownego ocalenia od zarazy po modlitwach okolicznych mieszkańców do cudownej ikony w 1710 roku. W tym samym roku wdzięczni wierni postawili tu drewnianą kapliczkę, a z czasem na wzgórzu wyrosła cerkiew. W 1990 roku drewniana cerkiew spłonęła, ale ocalały dwie ikony, które dziś znajdują się w nowej cerkwi, również drewnianej.

Na Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całej Polski i nie tylko. Przynoszą lub przywożą oni ze sobą krzyże wotywne, małe i duże, drewniane i metalowe, a nawet wyplecione ze sznurka czy przewiązane z gałązek. Dodają one uroku temu miejscu, w którym wiara i oddanie Bogu wyraźnie unosi się w powietrzu, tak, że można ją poczuć. To wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić na swym podlaskim szlaku.

Najwięcej pielgrzymów na Grabarce gromadzi się 18 i 19 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego. Liczba krzyży rośnie, a jest ich już tutaj około 10 tysięcy. U stóp Góry Grabarki bije cudowne źródełko, w kapliczce można z kubka napić się jego wody, a za cerkwią znajduje się jedyn z kilku żeńskich monasterów w Polsce czyli prawosławny klasztor Św. Marty i Marii.Klasztor Prawosławny Śww. Marty i Marii
Św. Góra Grabarka, Nurzec Stacja
tel. 85/ 655-00-10
www.grabarka.pl

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2017-07-23 14:40:15

Niesamowite!

Prawosławna Fatima, czy Częstochowa.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: