Dawna synagoga w Siemiatyczach

52°25'34" N
22°51'44" W
Podlaskie
2015-08-11 13:20:32
m npm
Normalna
Dawna synagoga w Siemiatyczach, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (3)

Synagoga w Siemiatyczach powstała w 1797 roku jako klasycystyczna budowla mająca służyć Żydom za bożnicę. Było to zadośćuczynienie księżnej Anny Jabłonowskiej wobec tutejszej gminy żydowskiej, bowiem Żydzi w trakcie przebudowy miasta prowadzonej przez księżną, stracili swój cmentarz żydowski.



Synagoga była dwukondygnacyjnym murowanym budynkiem z salą główną od wschodu i galeriami z trzech stron, prócz wschodniej. Główne wejście do synagogi było przeznaczone tylko dla mężczyzn, zaś kobiety do bożnicy wchodziły od strony południowej. Wnętrze bożnicy w Siemiatyczach urządzone było z typowym barokowym przepychem. 

Podczas niemieckiej okupacji w trakcie II wojny światowej synagoga stała się magazynem, a jej cenne wyposażenie w 1944 roku zostało zniszczone. Po wojnie w budynku synagogi istniał dom kultury, a w latach 1961-64 przeprowadzono generalny remont bożnicy, kiedy zamalowano freski ścienne.

Obecnie w dawnej synagodze mieści się Galeria SOK - oddział Muzeum Regionalnego Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. Obok synagogi stoi dawny dom talmudyczny - miejsce modlitwy Żydów, a obecnie siedziba szkoły.



Dawna synagoga - Galeria
ul. Zaszkolna 1, Siemiatycze
tel. 85/ 655-23-08
http://sok.net.pl

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: