Kościół w Skrzeszewie

Kościół Św. Stanisława w Skrzeszewie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Parafia w Skrzeszewie niedaleko Drohiczyna na Podlasiu korzeniami sięga XV wieku , ale dzisiejszy kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika budowany był w latach 1705-33. Dzieło to nie obyło się bez wyrzeczeń i wysiłku, bowiem budowę rozpoczął Stanisław Godlewski, ale w 1709 roku zmarł, a wnoszenie świątyni kontynuował jego brat - Jan Godlewski, w efekcie ślubów, jakie złożył inicjatorowi budowy. Jednak i Jan Godlewski nie ukończył dzieła za życia i dopiero po jego śmierci budowę ukończył jego siostrzeniec.

W XIX wieku świątynię przebudowano w stylu klasycystycznym, pojawiły się wówczas charakterystyczny dziś czterokolumnowy joński portyk oraz dwie boczne kaplice.

Kościół Św. Stanisława w Skrzeszewie
Kościół Św. Stanisława w Skrzeszewie


Sanktuarium

Od wieków świątynia w Skrzeszewie słynęła z wielkiego kultu MB Różańcowej. Do 1764 roku odnotowano tu na pewno ponad 70 cudownych uzdrowień za sprawą łask cudownego obrazu. Skrzeszewskie Sanktuarium Maryjne znane było na całym Podlasiu, a wśród uzdrowionych był m.in. ks. Rupniewski (1671-1731) - biskup łucki oraz fundator obecnego kościoła - Stanisław Godlewski.

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Skrzeszew 137, Repki

Kościół Św. Stanisława w Skrzeszewie
Kościół Św. Stanisława w Skrzeszewie

Noclegi w Podlasiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024