Patrykozy

Pałac w Patrykozach

(3.8 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac w Patrykozach, dziś przepiękny, choć nie każdemu odsłaniający swe oblicze, budzi emocje od dawna. Znajduje się na południowym Podlasiu, nieco na południe od Sokołowa Podlaskiego i na północ od Siedlec, w niewielkiej miejscowości, w zacisznej okolicy. Nie bez powodu nazywany jest Perłą Południowego Podlasia!

Początki pałacu wiążą się z postacią Teodora Szydłowskiego - generała wojsk polskich z Powstania Listopadowego, który po przegranej walce uciekł od polityki właśnie do ustronnych Patrykoz, gdzie zbudował ogromnym kosztem wspaniały, neogotycki pałac. Miało to miejsce w latach 1832-43, a dodatkowo swą nową siedzibę otoczył parkiem angielskim założonym z wielkim rozmachem, tworząc m.in. wyspy połączone mostami.

Patrykozy
Patrykozy


Sielanka mogła tak trwać przez wieki, jednak po śmierci generała Szydłowskiego losy pałacu już nie przedstawiały się kolorowo. Obiekt zmieniał często właścicieli aż pozostał opuszczony i najzwyczajniej w świecie rozkradany przez okoliczną ludność. Taka fatalna sytuacja trwała aż do lat 80-tych XX wieku, kiedy urzędnicy Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Nauki powstanowili odbudować pałac. Środków starczyło do roku 1989 roku, kiedy zakończono prace nad odbudową, ale strzeżono pałacu przed ponownym rozgrabieniem.

W latach 90-tych XX wieku właścicielem pałacu została znana rodzina Gessler z Warszawy, jednak ten czas nie przyniósł poprawy, wręcz przeciwnie, część pałacu zawaliła się podczas prac. Kolejnym właścicielem pałacu została rodzina Zając i to właśnie ona sprawiła, że w efekcie profesjonalnej i sprawnej odbudowy pałac w Patrykozach odzyskał swój dawny blask.

Patrykozy
Patrykozy

Dziś jest wspaniale odremontowany i zachwyca turystów, choć dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Można do niego dojść pieszo od strony wsi lub dojechać samochodem naokoło, naddając około 2 km. Z tej strony dojście do pałacu jest zamknięte bramą, ale podobno właściciel wpuszcza chętnych turystów na teren swej posiadłości za drobną opłatą i po umówieniu.

Pałac neogotycki
PatrykozyPodlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023