Pałac w Patrykozach, dziś przepiękny, choć nie każdemu odsłaniający swe oblicze, budzi emocje od dawna. Znajduje się na południowym Podlasiu, nieco na południe od Sokołowa Podlaskiego i na północ od Siedlec, w niewielkiej miejscowości, w zacisznej okolicy. Nie bez powodu nazywany jest Perłą Południowego Podlasia!Początki pałacu wiążą się z postacią Teodora Szydłowskiego - generała wojsk polskich z Powstania Listopadowego, który po przegranej walce uciekł od polityki właśnie do ustronnych Patrykoz, gdzie zbudował ogromnym kosztem wspaniały, neogotycki pałac. Miało to miejsce w latach 1832-43, a dodatkowo swą nową siedzibę otoczył parkiem angielskim założonym z wielkim rozmachem, tworząc m.in. wyspy połączone mostami.

Patrykozy
Patrykozy

Sielanka mogła tak trwać przez wieki, jednak po śmierci generała Szydłowskiego losy pałacu już nie przedstawiały się kolorowo. Obiekt zmieniał często właścicieli aż pozostał opuszczony i najzwyczajniej w świecie rozkradany przez okoliczną ludność. Taka fatalna sytuacja trwała aż do lat 80-tych XX wieku, kiedy urzędnicy Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Nauki powstanowili odbudować pałac. Środków starczyło do roku 1989 roku, kiedy zakończono prace nad odbudową, ale strzeżono pałacu przed ponownym rozgrabieniem.

W latach 90-tych XX wieku właścicielem pałacu została znana rodzina Gessler z Warszawy, jednak ten czas nie przyniósł poprawy, wręcz przeciwnie, część pałacu zawaliła się podczas prac. Kolejnym właścicielem pałacu została rodzina Zając i to właśnie ona sprawiła, że w efekcie profesjonalnej i sprawnej odbudowy pałac w Patrykozach odzyskał swój dawny blask.

Patrykozy
Patrykozy


Dziś jest wspaniale odremontowany i zachwyca turystów, choć dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Można do niego dojść pieszo od strony wsi lub dojechać samochodem naokoło, naddając około 2 km. Z tej strony dojście do pałacu jest zamknięte bramą, ale podobno właściciel wpuszcza chętnych turystów na teren swej posiadłości za drobną opłatą i po umówieniu.

Pałac neogotycki
PatrykozyPodlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021