Pierwszy murowany pałac w Siedlcach, w miejscu wcześniejszego drewnianego, wybudował Kazimierz Czartoryski przed 1730 rokiem. Przebudował go później jego syn Michał Fryderyk Czartoryski.
Najważniejszy jednak okres w dziejach pałacu i całych Siedlec rozpoczął się wtedy, gdy pałac po Michale odziedziczyła córka - Aleksandra Ogińska. W latach 1779-81 przebudowała ona znacząco pałac wg planów Stanisława Zawadzkiego. Sercem pałacu stała się dobudowana górna kondygnacja wraz z nową elewacją frontową, a po bokach powstały dwa skrzydła. Bryła pałacu stała się tym samym klasycystyczna, z pierwszym w Polsce portykiem kolumnowym.

Dzięki Aleksandrze Ogińskiej pałac stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym w całym kraju. Rozpoczęto tu nawet wystawiać spektakle teatralne. W tym czasie w siedzibie Ogińskich gościła cała elita Polski, w tym król Stanisław August Poniatowski czy Tadeusz Kościuszko.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, ale później został odbudowany. Od 2006 roku pałacem zarządza Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Pałac jest ogrodzony, ale można wejść na teren przypałacowy.

Pałac otacza piękny zabytkowy park Aleksandria, który powstał za czasów Czartoryskich jako park włoski, potem przez Aleksandrę Ogińską został przekształcony w park romantyczny. Wówczas powstało wiele zdobnych budowli parkowych pośród alejek, niestety w większości nie przetrwały one wojny i obecnie park jest znacznie mniejszy i uboższy niż w czasach świetności pałacu siedleckiego.
Pałac Ogińskich - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny
ul. Konarskiego 1, Siedlce



Siedlce noclegi
Siedlce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
