Liwiec i Liw

Zamek Liw

(4.3 głosów: 30)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Na południu Podlasia

W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. To bardzo ładny i malowniczy zakątek, warty odwiedzenia i zaplanowania tu dłuższego spacerku po okolicy. Sam zamek jest udostępniony dla turystów w formie muzeum.Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Muzeum na Zamku w Liwie

Dzieje zamku, o których przeczytasz poniżej, były burzliwe i ostatecznie zamek Liw nie przetrwał w pierwotnej formie do czasów współczesnych. Po wojnie przeprowadzono renowację zamku w Liwie, a w 1963 roku powstało tu muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziś w pięknie odrestaurowanym dworze oraz w zamkowej gotyckiej wieży bramnej siedzibę ma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Ekspozycja prezentuje historię zamku oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. Latem przed zamkiem odbywają się imprezy plenerowe, w tym barwne turnieje rycerskie.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe

Historia zamku Liw

Początki zamku w Liwie sięgają XV wieku, kiedy stanęła tu graniczna twierdza, jedna z sześciu murowanych twierdz wzniesionych w okolicy przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Zamek stanął na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca - granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Budowla założona została na planie zbliżonym do kwadratu o boku nieco ponad 30 metrów. Zamek składał się z dwóch równoległych budynków, rozdzielonych dziedzińcem i z bramą pomiędzy nimi. Zamek w Liwie do złudzenia przypominał zamek wysoki wielkiego księcia Witolda w Trokach na jeziorze Galve z około 1413 roku. Książę Janusz I nie doczekał końca budowy, zmarł wcześniej, a warownię ukończył jego wnuk, Bolesław IV, jednak w skromniejszej formie niż planowana.Rozkwit zamku przyniósł XVI wiek, kiedy to był dwukrotnie rozbudowywany, najpierw przez księżną Annę z Radziwiłłów, wdowę po Konradzie III Rudym, a potem przez królową Bonę Sforza. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic, wszak nadal była to przygraniczna twierdza. Co ciekawe, istniał tu wówczas nigdzie indziej niespotykany elementem układu przestrzennego zamku, a mianowicie tzw. przygródek z budynkami postawionymi na palach, o charakterze militarnym. Były to m.in. bramy, stajnie, piekarnia, kuchnia, dom grodzki i dom wielki, a nawet szpitalik. Z zamku długim pomostem można było przejść na rynek miejski w Liwie. Był to fragment Wielkiego Gościńca Litewskiego - ważnego wówczas szlaku Rzeczypospolitej z Warszawy do Wilna. W tamtym czasie Liw składał się z Liwa Starego i Liwa Nowego.

Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku. Pod koniec XVIII stulecia na zgliszczach części zamku stanął murowany barokowy dwór z dachem mansardowym, który stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Wieża zaś stała się archiwum, jeszcze w I połowie XIX wieku przechowywano tu ponad 500 opasłych ksiąg.Wieża zamkowa
Wieża zamkowa

Po 1918 roku ruiny upaństwowiono, ale w 1942 roku władze okupacyjne zaczęły rozbiórkę zamku na budulec dla powstającego w Treblince obozu zagłady. Wówczas młody polski archeolog - Otto Warpechowski przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy i osiągnął tak wielki sukces, że III Rzesza rozpoczęła nawet odbudowę zamku, co trwało 2 lata. Niestety po czasie Niemcy zwątpili w teorię Warpechowskiego i ten musiał się przed nimi ukrywać. Zginął tragicznie w 1945 roku jako żołnierz II Armii WP.

Zamek Liw
Zamek Liw
Zamek Liw

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-IX wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
X-IV wt-sb 10.00-16.00
nd i święta 11.00-16.00
Bilety: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny

Adres

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. Batorego 2, Liw, Węgrów
tel. 25/ 792-57-17
www.liw-zamek.pl

GPS: 52°22'25N, 21°58'12E

Węgrów noclegi

Węgrów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°22'25N, 21°58'12E
29 wrzesień 2015
14 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Sylwia Depa
01 lipiec 2021 23:24
Odwiwdzam to miejsce od dzieciństwa i widzę na przestrzeni lat wielki rozwój. Doinwestowania dały dodatkowe atrakcje i piękne zagospodarowanie i uporządkowanie miejsca. Życzę sobie aby Liw nabierał coraz większego rozmachu.
Anna Piernikarczyk
14 kwiecień 2021 12:18
Bardzo podoba mi się zamek Liw, to taka ceglana perełka wśród zielonych pól, nad niebieską wstęgą Liwca. Warto zwiedzić zamek, ale też spacerować po tej magicznej okolicy, my zwiedzaliśmy Liw przy okazji Podlasia i dla mnie to taka właśnie dalsza część Podlasia, spokojna i przyrodnicza
Łukasz Piernikarczyk
28 luty 2020 12:47
Bardzo fajny, skromny, ale ciekawy zamek. Super otoczenie.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację