Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek - Muzeum Zbrojownia
ul. Batorego 2 (ul. Zamkowa) Liw
tel. 25/ 792-57-17
www.liw-zamek.pl

52°22'25" N, 21°58'12" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 11:00–16:00

W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. To bardzo ładny zakątek, warty odwiedzenia i zaplanowania tu dłuższego spacerku po okolicy. Sam zamek jest udostępniony dla turystów.Historia zamku w Liwie

Początki zamku w Liwie sięgają XV wieku, kiedy stanęła tu graniczna twierdza, jedna z sześciu murowanych twierdz wzniesionych w okolicy przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Zamek stanął na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca - granicznej rzeki Mazowsza i Litwy.

Muzeum Zamkowe
Muzeum Zamkowe


Budowla założona została na planie zbliżonym do kwadratu o boku nieco ponad 30 metrów. Zamek składał się z dwóch równoległych budynków, rozdzielonych dziedzińcem i z bramą pomiędzy nimi. Zamek w Liwie do złudzenia przypominał zamek wysoki wielkiego księcia Witolda w Trokach na jeziorze Galve z około 1413 roku. Książę Janusz I nie doczekał końca budowy, zmarł wcześniej, a warownię ukończył jego wnuk, Bolesław IV, jednak w skromniejszej formie niż planowana.

Rozkwit zamku przyniósł XVI wiek, kiedy to był dwukrotnie rozbudowywany, najpierw przez księżną Annę z Radziwiłłów, wdowę po Konradzie III Rudym, a potem przez królową Bonę Sforza. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic, wszak nadal była to przygraniczna twierdza. Co ciekawe, istniał tu wówczas nigdzie indziej niespotykany elementem układu przestrzennego zamku, a mianowicie tzw. przygródek z budynkami postawionymi na palach, o charakterze militarnym. Były to m.in. bramy, stajnie, piekarnia, kuchnia, dom grodzki i dom wielki, a nawet szpitalik.

Zamek Liw
Wieża zamkowa

Z zamku długim pomostem można było przejść na rynek miejski w Liwie. Był to fragment Wielkiego Gościńca Litewskiego - ważnego wówczas szlaku Rzeczypospolitej z Warszawy do Wilna. W tamtym czasie Liw składał się z Liwa Starego i Liwa Nowego.Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku. Pod koniec XVIII stulecia na zgliszczach części zamku stanął murowany barokowy dwór z dachem mansardowym, który stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Wieża zaś stała się archiwum, jeszcze w I połowie XIX wieku przechowywano tu ponad 500 opasłych ksiąg.

Po 1918 roku ruiny upaństwowiono, ale w 1942 roku władze okupacyjne zaczęły rozbiórkę zamku na budulec dla powstającego w Treblince obozu zagłady. Wówczas młody polski archeolog - Otto Warpechowski przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy i osiągnął tak wielki sukces, że III Rzesza rozpoczęła nawet odbudowę zamku, co trwało 2 lata. Niestety po czasie Niemcy zwątpili w teorię Warpechowskiego i ten musiał się przed nimi ukrywać. Zginął tragicznie w 1945 roku jako żołnierz II Armii WP. 

Po wojnie przeprowadzono renowację zamku w Liwie, a w 1963 roku powstało tu muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Dziś w pięknie odrestaurowanym dworze oraz w zamkowej gotyckiej wieży bramnej siedzibę ma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Ekspozycja prezentuje historię zamku oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. Latem przed zamkiem odbywają się imprezy plenerowe, w tym barwne turnieje rycerskie.

Liwiec i Liw Zamek Liw Muzeum Zamkowe

Węgrów noclegi

Węgrów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-28 na
Bardzo fajny, skromny, ale ciekawy zamek. Super otoczenie.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020