Nadbużański Park Krajobrazowy

Liwiec i Liw
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Nadbużański Park Krajobrazowy utworzony w 1993 roku to jeden z największych parków krajobrazowych w całej Polsce! Park obejmuje lewobrzeżną część Doliny Dolnego Bugu, pomiędzy ujściami Tocznej i Liwca, mniej więcej w połowie trasy prowadzącej z Warszawy do Białegostoku.

Nadbużański Park Krajobrazowy powstał głównie dla ochrony meandrującego Bugu z licznymi starorzeczami, które tworzą niezwykle malowniczy krajobraz, ale również dla ochrony obszarów leśnych - zwartych kompleksów i łęgów nadrzecznych, a także dla zachowania krajobrazu wiejskiego z zabudową, tradycją oraz obszarami rolniczymi.

Nadbużański Park Krajobrazowy
Nadbużański Park Krajobrazowy


Turystyka w NPK

Na terenie NPK istnieje kilkanaście rezerwatów przyrody, a kolejne planuje się utworzyć. Prowadzi tu kilka szlaków turystycznych oraz znakowanych ścieżek dydaktycznych, które pozwolą poznać najciekawsze zakątki Parku. Spośród zabytków warto wymienić piekny zamek w Liwie, wspaniale odrestaurowany pałac w Starejwsi czy Bazylikę w Węgrowie.

Szlaki w NPK

- niebieski Szlak Doliną Bugu: Knychówek - Korczew - Skrzeszew - Gródek - Rytele - Treblinka - Orzełek - Gwizdały - Łochów

Nadbużański Park Krajobrazowy
Nadbużański Park Krajobrazowy

- zielony szlak: Łochów PKP - Gwizdały - Łochów Wieś - Paplin - Turna - Liw

- czerwony szlak: Kamieńczyk - rezerwat Jegiel - rezerwat Czaplowizna - Krupińskie - Węgrowskie PKP - Stare Lipki - rezerwat Moczydło - Starawieś - Węgrów

Nadbużański Park Krajobrazowy
Nadbużański Park Krajobrazowy


- czarny szlak: Kamieńczyk - Jerzyska - Łochów PKP

Noclegi w Węgrowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024