Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Piękny pałac w Starejwsi reprezentuje dziś ciekawy styl neogotyku angielskiego. Znajduje się on na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko miejscowości Węgrów, na pograniczu Podlasia i Mazowsza.

Pierwszy pałac stanął tu najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, ale później był wielokrotnie modernizowany przez kolejnych właścicieli - Radziwiłłów, Krasińskich, Świdzińskich, Łubieńskich, Jezierskich, Golcynów i Gerliczów. W 1905 roku majątek ponownie przeszedł w ręce Radziwiłłów.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi

Największą zmianę budowla przeszła w połowie XIX wieku, za sprawą księcia Sergiusza Golicyna. Zyskała ona wówczas wygląd modnego wówczas angielskiego zamczyska. Dekoracje nawiązywały do starych angielskich wnętrz doby elżbietańskiej.

Później niestety było już tylko gorzej. Wiek XX to powolna śmierć pałacu. Podczas wojny w pałacu stacjonowały niewielkie oddziały Wermachtu, a w 1944 roku pałac w Starejwsi został zdewastowany przez wojsko radzieckie. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje, które wykorzystując obiekt, nie dbały o niego, doprowadzając do jego dalszej destrukcji.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi

Losy pałacu odmieniły się pod koniec XX stulecia, kiedy przejął go Narodowy Bank Polski. Na przełomie wieków obiekt wspaniale odrestaurowano i urządzono tu centrum wypoczynkowo-szkoleniowe. Są też pokoje do wynajęcia. Każdy może pospacerować na terenie przypałacowym, również po pięknym parku, który przechodzi w las. Są tu pomniki przyrody, aleje drzew, stawy z mostkami i niewielka ptaszarnia.

Pałac Radziwiłłów - Ośrodek Szkoleniowy NBP
ul. Węgrowska 26, Starawieś
tel. 22/ 185-96-00
http://starawies.nbp.pl

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi

Noclegi w Węgrowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Park przy pałacu
Obejście pałacu
Pałac w Starejwsi
Okazy koło ptaszarni
Nadbużański Park Krajobrazowy
(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024