Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi

(5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piękny pałac w Starejwsi reprezentuje dziś ciekawy styl neogotyku angielskiego. Znajduje się on na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko miejscowości Węgrów, na pograniczu Podlasia i Mazowsza.

Pierwszy pałac stanął tu najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, ale później był wielokrotnie modernizowany przez kolejnych właścicieli - Radziwiłłów, Krasińskich, Świdzińskich, Łubieńskich, Jezierskich, Golcynów i Gerliczów. W 1905 roku majątek ponownie przeszedł w ręce Radziwiłłów.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi


Największą zmianę budowla przeszła w połowie XIX wieku, za sprawą księcia Sergiusza Golicyna. Zyskała ona wówczas wygląd modnego wówczas angielskiego zamczyska. Dekoracje nawiązywały do starych angielskich wnętrz doby elżbietańskiej.

Później niestety było już tylko gorzej. Wiek XX to powolna śmierć pałacu. Podczas wojny w pałacu stacjonowały niewielkie oddziały Wermachtu, a w 1944 roku pałac w Starejwsi został zdewastowany przez wojsko radzieckie. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje, które wykorzystując obiekt, nie dbały o niego, doprowadzając do jego dalszej destrukcji.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi

Losy pałacu odmieniły się pod koniec XX stulecia, kiedy przejął go Narodowy Bank Polski. Na przełomie wieków obiekt wspaniale odrestaurowano i urządzono tu centrum wypoczynkowo-szkoleniowe. Są też pokoje do wynajęcia. Każdy może pospacerować na terenie przypałacowym, również po pięknym parku, który przechodzi w las. Są tu pomniki przyrody, aleje drzew, stawy z mostkami i niewielka ptaszarnia.

Pałac Radziwiłłów - Ośrodek Szkoleniowy NBP
ul. Węgrowska 26, Starawieś
tel. 22/ 185-96-00
http://starawies.nbp.pl

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi


Węgrów noclegi

Węgrów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park przy pałacu
Obejście pałacu
Pałac w Starejwsi
Okazy koło ptaszarni
Nadbużański Park Krajobrazowy
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023