Pałac w Starejwsi

Zdjęcia (11)

Piękny pałac w Starejwsi reprezentuje dziś ciekawy styl neogotyku angielskiego. Znajduje się on na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko miejscowości Węgrów, na pograniczu Podlasia i Mazowsza.Pierwszy pałac stanął tu najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, ale później był wielokrotnie modernizowany przez kolejnych właścicieli - Radziwiłłów, Krasińskich, Świdzińskich, Łubieńskich, Jezierskich, Golcynów i Gerliczów. W 1905 roku majątek ponownie przeszedł w ręce Radziwiłłów.

Największą zmianę budowla przeszła w połowie XIX wieku, za sprawą księcia Sergiusza Golicyna. Zyskała ona wówczas wygląd modnego wówczas angielskiego zamczyska. Dekoracje nawiązywały do starych angielskich wnętrz doby elżbietańskiej.Później niestety było już tylko gorzej. Wiek XX to powolna śmierć pałacu. Podczas wojny w pałacu stacjonowały niewielkie oddziały Wermachtu, a w 1944 roku pałac w Starejwsi został zdewastowany przez wojsko radzieckie. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje, które wykorzystując obiekt, nie dbały o niego, doprowadzając do jego dalszej destrukcji.

Losy pałacu odmieniły się pod koniec XX stulecia, kiedy przejął go Narodowy Bank Polski. Na przełomie wieków obiekt wspaniale odrestaurowano i urządzono tu centrum wypoczynkowo-szkoleniowe. Są też pokoje do wynajęcia. Każdy może pospacerować na terenie przypałacowym, również po pięknym parku, który przechodzi w las. Są tu pomniki przyrody, aleje drzew, stawy z mostkami i niewielka ptaszarnia.

Pałac Radziwiłłów - Ośrodek Szkoleniowy NBP
ul. Węgrowska 26, Starawieś
tel. 22/ 185-96-00
http://starawies.nbp.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: