Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Piękny pałac w Starejwsi reprezentuje dziś ciekawy styl neogotyku angielskiego. Znajduje się on na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko miejscowości Węgrów, na pograniczu Podlasia i Mazowsza.Pierwszy pałac stanął tu najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, ale później był wielokrotnie modernizowany przez kolejnych właścicieli - Radziwiłłów, Krasińskich, Świdzińskich, Łubieńskich, Jezierskich, Golcynów i Gerliczów. W 1905 roku majątek ponownie przeszedł w ręce Radziwiłłów.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi


Największą zmianę budowla przeszła w połowie XIX wieku, za sprawą księcia Sergiusza Golicyna. Zyskała ona wówczas wygląd modnego wówczas angielskiego zamczyska. Dekoracje nawiązywały do starych angielskich wnętrz doby elżbietańskiej.

Później niestety było już tylko gorzej. Wiek XX to powolna śmierć pałacu. Podczas wojny w pałacu stacjonowały niewielkie oddziały Wermachtu, a w 1944 roku pałac w Starejwsi został zdewastowany przez wojsko radzieckie. Po wojnie mieściły się tu różne instytucje, które wykorzystując obiekt, nie dbały o niego, doprowadzając do jego dalszej destrukcji.

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi

Losy pałacu odmieniły się pod koniec XX stulecia, kiedy przejął go Narodowy Bank Polski. Na przełomie wieków obiekt wspaniale odrestaurowano i urządzono tu centrum wypoczynkowo-szkoleniowe. Są też pokoje do wynajęcia. Każdy może pospacerować na terenie przypałacowym, również po pięknym parku, który przechodzi w las. Są tu pomniki przyrody, aleje drzew, stawy z mostkami i niewielka ptaszarnia.Pałac Radziwiłłów - Ośrodek Szkoleniowy NBP
ul. Węgrowska 26, Starawieś
tel. 22/ 185-96-00
http://starawies.nbp.pl

Pałac w Starejwsi
Pałac w Starejwsi
Park przy pałacu Obejście pałacu Pałac w Starejwsi Okazy koło ptaszarni Nadbużański Park Krajobrazowy

Węgrów noclegi

Węgrów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020