Węgrów to historyczne miasto w województwie mazowieckim, leżące nad rzeką Liwiec, na prawym jej brzegu, niedaleko Sokołowa Podlaskiego.
Zabytki w Węgrowie
Początki Węgrowa sięgają XIV wieku. Dziś najbardziej okazały jest tu Rynek z okazałą bazyliką i przepiękną fontanną. W narożu zaś przycupnął Dom Gdański - barokowy zabytek z XVIII stulecia, związany z kupcami gdańskimi, jak nazwa wskazuje. Wiąże się to z tym, że Węgrów w tym czasie leżał na szlakach handowych i sam był potęgą kupiecką. Towary Liwcem spławiano do Bugu, a dalej do Gdańska, skąd je eksportowano w świat. Kupcy gdańscy w Węgrowie wybudowali swą siedzibę, gdzie prowadzone były rozmowy handlowe z miejscowymi kupcami. Już wtedy obiekt zyskał miano Dom Gdański i tak jest do dziś. Obecnie w tym pięknym zabytku wspaniale utrzymanym, mieści się Miejska Biblioteka Publiczna oraz mini Muzeum, a w piwnicach galeria.

Rynek w Węgrowie nosi nazwę Mariacki, a to z racji tego, że zdobi go zachwycający barokowy kościół Wniebowstąpienia NMP, noszący tytuł Bazyliki Mniejszej. Pierwszy drewniany kościółek stał tutaj już w XV stuleciu. Dziś w zakrystii bazyliki znajduje się tzw. Lustro Twardowskiego.
W 2011 roku na Rynku węgrowskim podczas rewitalizacji odkryto ślady dawnego Ratusza. Z tablic informacyjnych można się dowiedzieć, jak wyglądał i poczytać o jego historii.

W Węgrowie warto też zajrzeć na cmentarz ewangelicki oraz cmentarz żydowski. To ślady wielokulturowości tego regionu. Zaś w okolicy rozciąga się malowniczy Nadbużański Park Krajobrazowy, gdzie poza przyrodą spotkasz gotycki zamek Liw oraz odrestaurowany pałac w Starejwsi.
Noclegi w Węgrowie
Węgrów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Węgrowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek Liw, a potem Bazylika w Węgrowie i Rynek w Węgrowie.








