Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach

W centrum miasta Kleszczele na Podlasiu stoi piękna cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z około 1870 roku. Pierwsza cerkiew prawosławna stała tu już w XVI wieku, kiedy powstawało miasto, w kolejnym stuleciu stała się ona unicka.Od 1825 roku główną świątynią unicką w Kleszczelach była cerkiew Św. Mikołaja, ale istniała juz wtedy filialna cerkiew Św. Jerzego. Od 1839 roku cerkwie w Kleszczelach, podobnie jak na całym Podlasiu, ponownie stały się prawosławne.

Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy

W latach 70-tych XIX wieku cerkiew Św. Mikołaja okazała się za mała dla rosnącej liczby wyznawców, dlatego w miejscu drewnianego, zamkniętego wówczas kościoła katolików postanowiono wybudować cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, pierwszą świątynię murowaną w tym mieście. Od tego momentu jest to cerkiew parafialna, a dwie pozostałe są jej filiami.

Podczas II wojny światowej została zniszczona, ale szybko ją odbudowano. Dziś odremontowana, prezentuje się wspaniale, a we wnętrzu kryje ikonę Św. Mikołaja, uchodzącą za cudowną.Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
ul. 1 Maja, Kleszczele

Kleszczele noclegi

Kleszczele to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020