Kleszczele cerkiew Żaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W centrum miasta Kleszczele na Podlasiu stoi piękna cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z około 1870 roku. Pierwsza cerkiew prawosławna stała tu już w XVI wieku, kiedy powstawało miasto, w kolejnym stuleciu stała się ona unicka.Od 1825 roku główną świątynią unicką w Kleszczelach była cerkiew Św. Mikołaja, ale istniała juz wtedy filialna cerkiew Św. Jerzego. Od 1839 roku cerkwie w Kleszczelach, podobnie jak na całym Podlasiu, ponownie stały się prawosławne.

Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy

W latach 70-tych XIX wieku cerkiew Św. Mikołaja okazała się za mała dla rosnącej liczby wyznawców, dlatego w miejscu drewnianego, zamkniętego wówczas kościoła katolików postanowiono wybudować cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, pierwszą świątynię murowaną w tym mieście. Od tego momentu jest to cerkiew parafialna, a dwie pozostałe są jej filiami.Podczas II wojny światowej została zniszczona, ale szybko ją odbudowano. Dziś odremontowana, prezentuje się wspaniale, a we wnętrzu kryje ikonę Św. Mikołaja, uchodzącą za cudowną.

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
ul. 1 Maja, KleszczeleCerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Podlasia wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Kleszczele noclegi

Kleszczele to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie Kleszczele
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
52°34'28N, 23°19'32E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021