Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach

Kleszczele cerkiew Żaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

W centrum miasta Kleszczele na Podlasiu stoi piękna cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z około 1870 roku. Pierwsza cerkiew prawosławna stała tu już w XVI wieku, kiedy powstawało miasto, w kolejnym stuleciu stała się ona unicka.

Od 1825 roku główną świątynią unicką w Kleszczelach była cerkiew Św. Mikołaja, ale istniała juz wtedy filialna cerkiew Św. Jerzego. Od 1839 roku cerkwie w Kleszczelach, podobnie jak na całym Podlasiu, ponownie stały się prawosławne.

Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Kleszczele cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy

W latach 70-tych XIX wieku cerkiew Św. Mikołaja okazała się za mała dla rosnącej liczby wyznawców, dlatego w miejscu drewnianego, zamkniętego wówczas kościoła katolików postanowiono wybudować cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, pierwszą świątynię murowaną w tym mieście. Od tego momentu jest to cerkiew parafialna, a dwie pozostałe są jej filiami.

Podczas II wojny światowej została zniszczona, ale szybko ją odbudowano. Dziś odremontowana, prezentuje się wspaniale, a we wnętrzu kryje ikonę Św. Mikołaja, uchodzącą za cudowną.

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
ul. 1 Maja, Kleszczele

Noclegi w Podlasiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024