Kleszczele cerkiew Żaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach

(4.5 głosów: 2)

W centrum miasta Kleszczele na Podlasiu stoi piękna cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z około 1870 roku. Pierwsza cerkiew prawosławna stała tu już w XVI wieku, kiedy powstawało miasto, w kolejnym stuleciu stała się ona unicka.Od 1825 roku główną świątynią unicką w Kleszczelach była cerkiew Św. Mikołaja, ale istniała juz wtedy filialna cerkiew Św. Jerzego. Od 1839 roku cerkwie w Kleszczelach, podobnie jak na całym Podlasiu, ponownie stały się prawosławne.

W latach 70-tych XIX wieku cerkiew Św. Mikołaja okazała się za mała dla rosnącej liczby wyznawców, dlatego w miejscu drewnianego, zamkniętego wówczas kościoła katolików postanowiono wybudować cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, pierwszą świątynię murowaną w tym mieście. Od tego momentu jest to cerkiew parafialna, a dwie pozostałe są jej filiami.Podczas II wojny światowej została zniszczona, ale szybko ją odbudowano. Dziś odremontowana, prezentuje się wspaniale, a we wnętrzu kryje ikonę Św. Mikołaja, uchodzącą za cudowną.

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
ul. 1 Maja, KleszczeleKleszczele noclegi

Kleszczele to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kleszczele Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
cerkwie
52°34'28N, 23°19'32E
10 listopad 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację