Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°56'38" N, 23°23'47" E
Podlaskie
2016-11-09
2020-04-02 20:11

Soce to bardzo ciekawa, unikatowa wioska zabytkowa w województwie podlaskim, leżąca w samym sercu Podlasia, niedaleko Narwi, nad rzeką Rudnią, pomiędzy Białymstokiem i Hajnówką, do których stąd jest po około 30 km. Warto tutaj zajrzeć podczas wojaży po Podlasiu, bowiem zachowała się tutaj nietypowa zabudowa drewniana, nawiązująca mocno do tradycji rosyjskiej, bowiem nadal mieszka tu ludność białoruska, starsi ludzie, którzy pięknie zdobią swe stare, drewniane domy okiennicami i ornamentami malowanymi kolorowo.Historia wsi Soce

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI wieku, a historia wsi wiąże się nierozerwalnie z pobliską parafią prawosławną w Puchłach. Nazwa Soce pochodzi od sączącego się strumienia, jaki zastali tu pierwsi osadnicy.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce


Soce zamieszkują autochtoniczni Rusini podlascy wyznania prawosławnego, posługujący się ukraińską gwarą podlaską. Dziś narzecze to wypierane jest przez język polski, choć ludność wioski stanowią w dużej mierze starsi ludzie, a sama wioska bardziej przypomina żywy skansen niż wieś z XXI wieku.

Kraina Otwartych Okiennic

Ze względu na wyjątkowo dobrze zachowaną tu tradycyjną drewnianą zabudowę we wsi Soce, z charakterystycznymi na Podlasiu zdobnymi okiennicami, miejsce to stanowi jedną z miejscowości Krainy Otwartych Okiennic, obok Trześcianki i wsi Puchły.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Soce
Soce

To przeurocze miejsce, ze starymi drewnianymi chałupami, malowanymi kolorowo, z ławeczkami przed domami, na których przesiadują wiekowi mieszkańcy wioski. To poczujesz klimat minionego wieku. Nikt nigdzie się tu nie spieszy, a rytm życia wyznacza pora dnia i roku. W Socach można zobaczyć drewnianą kaplicę prawosławną.Krzyże wotywne w Socach - legenda

Legenda, a może prawdziwe wydarzenia, w każdym razie warto sobie wziąć do serca tę opowieść. Kiedyś, kiedy okolicę męczyła epidemia i dziesiątkowała ludność, chłopy ze wsi Soce na wszystkich krańcach wsi postawili wielkie krzyże, które potem kobiety omotały od jednego do drugiego i wszystkich kolejnych nicią przez siebie utkaną. W ten sposób stworzyły izolację i uchroniły wioskę i jej mieszkańców przed zarazą. Do dziś te krzyże wotywne tu stoją.

Kraina Otwartych Okiennic - Soce Kraina Otwartych Okiennic- Soce Kraina Otwartych Okiennic - Soce Soce

Soce noclegi

Soce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Socach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020