Kraina Otwartych Okiennic- Soce

Soce

(4.3 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Soce to bardzo ciekawa, unikatowa wioska zabytkowa w województwie podlaskim, leżąca w samym sercu Podlasia, niedaleko Narwi, nad rzeką Rudnią, pomiędzy Białymstokiem i Hajnówką, do których stąd jest po około 30 km. Warto tutaj zajrzeć podczas wojaży po Podlasiu, bowiem zachowała się tutaj nietypowa zabudowa drewniana, nawiązująca mocno do tradycji rosyjskiej, bowiem nadal mieszka tu ludność białoruska, starsi ludzie, którzy pięknie zdobią swe stare, drewniane domy okiennicami i ornamentami malowanymi kolorowo.

Historia wsi Soce

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI wieku, a historia wsi wiąże się nierozerwalnie z pobliską parafią prawosławną w Puchłach. Nazwa Soce pochodzi od sączącego się strumienia, jaki zastali tu pierwsi osadnicy.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce


Soce zamieszkują autochtoniczni Rusini podlascy wyznania prawosławnego, posługujący się ukraińską gwarą podlaską. Dziś narzecze to wypierane jest przez język polski, choć ludność wioski stanowią w dużej mierze starsi ludzie, a sama wioska bardziej przypomina żywy skansen niż wieś z XXI wieku.

Kraina Otwartych Okiennic

Ze względu na wyjątkowo dobrze zachowaną tu tradycyjną drewnianą zabudowę we wsi Soce, z charakterystycznymi na Podlasiu zdobnymi okiennicami, miejsce to stanowi jedną z miejscowości Krainy Otwartych Okiennic, obok Trześcianki i wsi Puchły.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce

To przeurocze miejsce, ze starymi drewnianymi chałupami, malowanymi kolorowo, z ławeczkami przed domami, na których przesiadują wiekowi mieszkańcy wioski. To poczujesz klimat minionego wieku. Nikt nigdzie się tu nie spieszy, a rytm życia wyznacza pora dnia i roku. W Socach można zobaczyć drewnianą kaplicę prawosławną.

Krzyże wotywne w Socach - legenda

Legenda, a może prawdziwe wydarzenia, w każdym razie warto sobie wziąć do serca tę opowieść. Kiedyś, kiedy okolicę męczyła epidemia i dziesiątkowała ludność, chłopy ze wsi Soce na wszystkich krańcach wsi postawili wielkie krzyże, które potem kobiety omotały od jednego do drugiego i wszystkich kolejnych nicią przez siebie utkaną. W ten sposób stworzyły izolację i uchroniły wioskę i jej mieszkańców przed zarazą. Do dziś te krzyże wotywne tu stoją.

Soce
Soce- Kraina Otwartych Okiennic


Noclegi w Socach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Soce - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące

Turyści najczęściej odwiedzają: Kraina Otwartych Okiennic, a potem Drewniana cerkiew w Socach i .

Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Soce
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Socach?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023