Soce to bardzo ciekawa, unikatowa wioska zabytkowa w województwie podlaskim, leżąca w samym sercu Podlasia, niedaleko Narwi, nad rzeką Rudnią, pomiędzy Białymstokiem i Hajnówką, do których stąd jest po około 30 km. Warto tutaj zajrzeć podczas wojaży po Podlasiu, bowiem zachowała się tutaj nietypowa zabudowa drewniana, nawiązująca mocno do tradycji rosyjskiej, bowiem nadal mieszka tu ludność białoruska, starsi ludzie, którzy pięknie zdobią swe stare, drewniane domy okiennicami i ornamentami malowanymi kolorowo.
Historia wsi Soce
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI wieku, a historia wsi wiąże się nierozerwalnie z pobliską parafią prawosławną w Puchłach. Nazwa Soce pochodzi od sączącego się strumienia, jaki zastali tu pierwsi osadnicy.

Soce zamieszkują autochtoniczni Rusini podlascy wyznania prawosławnego, posługujący się ukraińską gwarą podlaską. Dziś narzecze to wypierane jest przez język polski, choć ludność wioski stanowią w dużej mierze starsi ludzie, a sama wioska bardziej przypomina żywy skansen niż wieś z XXI wieku.
Kraina Otwartych Okiennic
Ze względu na wyjątkowo dobrze zachowaną tu tradycyjną drewnianą zabudowę we wsi Soce, z charakterystycznymi na Podlasiu zdobnymi okiennicami, miejsce to stanowi jedną z miejscowości Krainy Otwartych Okiennic, obok Trześcianki i wsi Puchły.

To przeurocze miejsce, ze starymi drewnianymi chałupami, malowanymi kolorowo, z ławeczkami przed domami, na których przesiadują wiekowi mieszkańcy wioski. To poczujesz klimat minionego wieku. Nikt nigdzie się tu nie spieszy, a rytm życia wyznacza pora dnia i roku. W Socach można zobaczyć drewnianą kaplicę prawosławną.
Krzyże wotywne w Socach - legenda
Legenda, a może prawdziwe wydarzenia, w każdym razie warto sobie wziąć do serca tę opowieść. Kiedyś, kiedy okolicę męczyła epidemia i dziesiątkowała ludność, chłopy ze wsi Soce na wszystkich krańcach wsi postawili wielkie krzyże, które potem kobiety omotały od jednego do drugiego i wszystkich kolejnych nicią przez siebie utkaną. W ten sposób stworzyły izolację i uchroniły wioskę i jej mieszkańców przed zarazą. Do dziś te krzyże wotywne tu stoją.



Noclegi w Socach
Soce - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące
Turyści najczęściej odwiedzają: Kraina Otwartych Okiennic, a potem Drewniana cerkiew w Socach i .



