Bielsk Podlaski. Atrakcje, które warto zwiedzić
Bielsk Podlaski to historyczne miasteczko w województwie podlaskim, leżące 50 km na południe od Białegostoku, nad rzeką Białą, na skrzyżowaniu dróg nr 19 i 66.
Historia Bielska Podlaskiego
Bielsk Podlaski był niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Osadnictwo istniało tutaj już w II w p.n.e., a gród na Górze Zamkowej stanął w XII stuleciu. W XV wieku Bielsk otrzymał prawa magdeburskie, a w XVI wieku miasto było stolicą województwa podlaskiego. Na zamku bielskim wielokrotnie bywali królowie, w tym Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Zygmunt August. Istniały tu również od zawsze klasztory i monastery.
Bielsk Podlaski znacznie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w XVII stuleciu, a podczas zaborów najpierw pozostawał pod władaniem pruskim, a potem rosyjskim. W czasie wojny niełatwe były losy mieszkańców. W 1939 roku rozpoczęła się okupacja niemiecka, a zaraz potem rolę tę przejęła Armia Czerwona i zaczęły się wywózki na Syberię. W 1941 roku miasto zbombardowali Niemcy i założyli tu w tym czasie getto dla Żydów. Masowo też zamordowali w Lesie Pilickim polskich urzędników i nauczycieli.
Dziś Bielsk Podlaski to małe, zaciszne miasteczko, nie ukazujące swej dawnej chwały. Znane jest głównie z faktu, że kręcony był tutaj film Znachor, którego akcja toczyła się m.in. w sklepie na Rynku. Do dziś sklep ten nosi nazwę Znachor.
Zabytki w Bielsku
- Góra Zamkowa, ul. Zamkowa - inaczej Grodzisko lub Łysa Górka, miejsce, w którym już na przełomie XII i XIII stulecia stał znaczący gród, odwiedzany przez koronowane głowy, budowla nie zachowała się do dziś
- Ratusz, Rynek - późnobarokowa, XVIII-wieczna budowla stojąca pośrodku głownego placu miasta, obecnie siedziba Muzeum
- Sklep Znachor, Rynek - sklep, w którym w 1981 roku kręcono sceny do filmu Znachor
- Bazylika Narodzenia NMP i Św. Mikołaja, ul. Kościelna - niedaleko Rynku stoi kościół początkami sięgający XV wieku
- Klasztor Karmelitów, ul. Mickiewicza - barokowy kompleks z kościołem Matki Bożej z Góry Karmel, powstałym dla karmelitów trzewiczkowych
- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, ul. Jagiellońska - piękna drewniana prawosławna cerkiew konkatedralna, tzw. zamkowa, z końca XVI wieku
- Cerkiew Św. Michała Archanioła, ul. Mickiewicza 36 - cudna drewniana cerkiew prawosławna z XVIII stulecia
- Kaplica Św. Mikołaja, ul. Poniatowskiego/ul. Zamkowa - drewniana prawosławna kaplica z XX wieku, stojąca w miejscu XVII-wiecznej cerkwi Św. Mikołaja, dzisiejsza kaplica jest kopią dzwonnicy dawnej cerkwi
- Cerkiew Opieki Matki Bożej, ul. Reymonta 6 - nowa prawosławna cerkiew parafialna z 2010 roku
- Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego , ul. Traugutta - prawosławna cerkiew
- Cerkiew Trójcy Świętej, ul. Żwirki i Wigury - ładna drewniana prawosławna cerkiew cmentarna
Noclegi w Bielsku Podlaskim
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Siemiatycze, odległość: 44.2 km
- Ciechanowiec, odległość: 47.9 km
- Kleszczele, odległość: 23.6 km
- Choroszcz, odległość: 44.6 km
- Białystok, odległość: 40 km
- Hajnówka, odległość: 26.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!