Muzeum Wsi Mazowieckiej to usytuowany poza miastem skansen - park etnograficzny oraz znajdujący się w centrum Sierpca XIX-wieczny Ratusz. Skansen zajmuje powierzchnię 60,5 ha pięknie położonego terenu nad rzeką Sierpienicą, tuż przy jej ujściu do Skrwy.
Na terenie Skansenu w Sierpcu zgromadzono ponad 80 obiektów architektury drewnianej z regionu Mazowsza Północno - Zachodniego reprezentujących budownictwo ludowe z II połowy XIX wieku oraz początku XX wieku. Ponadto zrekonstruowano dwór murowany, odtworzono budynki przydworskie i wyremontowano murowany budynek młyna wodnego.

W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich (budynki mieszkalne, stodoły, obory, spichlerza, chlewy), karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak i kaplica. Wygląd izb chłopskich związany jest z kalendarzem dorocznym prezentowanym w formie wystaw okolicznościowych.
Od kwietnia do czerwca udekorowane są barwnymi palmami i pisankami, zapraszają do Wielkanocnego śniadania czy psikusów dyngusowych. Od grudnia do lutego wieś żyje świętami Bożego Narodzenia. W izbach „rozsiadają” się snopy zbóż i choinki ozdobione ręcznie wykonanymi zabawkami, jabłkami i piernikami.

Pozostałą część roku w izbach prezentowane są zajęcia codzienne: wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, suszenie ziół, pranie i prasowanie bielizny, kiszenie ogórków i kapusty. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy otoczone warzywnikami i ogródkami kwiatowymi, miedze z pasącymi się zwierzętami, sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Tworzą naturalną scenerię dla pokazów tradycyjnych prac i rzemiosła wiejskiego prezentowanych podczas bardzo licznych i ciekawych imprez plenerowych, jak Dzień Dziecka, Święta Miodobrania, Żniw czy Wykopków.
Od maja do końca września w każdą niedzielę i święto odbywają się imprezy pleneroweNiedziela w skansenie. Ożywają warsztaty twórców (kowala, tkaczki, hafciarki, rzeźbiarza, plecionkarza), przygrywa wiejska kapela, pali się ognisko.

Na terenie skansenu realizowane były zdjęcia do wielu programów edukacyjnych, krajoznawczych, rozrywkowych a także filmów np: „Szwadron”, „Ogniem i mieczem” i „Pan Tadeusz”.
W XVIII–wiecznej karczmie – Pohulance, mieści się sklepik z wyrobami sztuki i rękodzieła ludowego oraz część gastronomiczna serwująca potrawy kuchni regionalnej m.in: wiejski chleb ze smalcem, kluski kartoflane z twarogiem, pierogi, żurek staropolski, zupa grzybowa na kwasie z kapusty oraz bigos.
Muzeum Wsi Mazowieckiej
ul. Gabriela Narutowicza 64, Sierpc
tel. 24/ 275-28-83
skansen@mwmskansen.pl
www.mwmskansen.pl
Dojazd: Od ul. Narutowicza oraz od strony trasy Warszawa – Toruń (ok. 3 km za Sierpcem w stronę Torunia).
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 10:00–14:00
- wtorek: 09:00–17:00
- środa: 09:00–17:00
- czwartek: 09:00–17:00
- piątek: 09:00–17:00
- sobota: 10:00–18:00
- niedziela: 10:00–18:00
Sierpc noclegi
Sierpc to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!