Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce, leżący w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji, w Małopolsce. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków, najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2503 m n.p.m. Po polskiej stronie leży tylko jeden - północny wierzchołek Rysów.
Rysy wznoszą się na południowy wschód od Morskiego Oka. Właśnie spod schroniska nad Morskim Okiem prowadzi na Rysy szlak czerwony, przez Czarny Staw i Bulę pod Rysami. Czas przejścia na Rysy spod Schroniska nad Morskim Okiem to 3 godziny i 50 minut (50 minut wchodzi się nad Czarny Staw). Jest to jedyny szlak na Rysy po polskiej stronie, z łańcuchami i dużym nachyleniem terenu oraz miejscami zacienionymi, z możliwością zalegania płatów śnieżnych.
Drugi szlak prowadzi po stronie słowackiej i jest często wybierany również przez polskich turystów. Trasa rozpoczyna się niebieskim szlakiem znad Schroniska nad Popradzkim Stawem, przez Dolinę Mięguszowiecką i Żabie Stawy Mięguszowieckie, a dalej czerwonym szlakiem do Chaty Pod Rysami, na Przełęcz Waga i wreszcie wierzchołek Rysów. Czas przejścia całej trasy to 3 godziny i 15 minut (spod Chaty godzina drogi). Szlak po stronie słowackiej czynny jest od połowy czerwca do końca października.
Rysy to jeden z częściej obleganych szczytów w Tatrach, pierwsze wejście miało miejsce w 1840 roku i od tamtej pory Rysy zyskują na popularności. Pewnie dlatego, że z wierzchołka Rysów można zobaczyć aż 80 szczytów tatrzańskich i około 50 szczytów w innych górach, kilkanaście jezior tatrzańskich, a przy dobrej pogodzie nawet oddalony o 90 km Kraków.
W masywie Rysów powstało wiele tras wspinaczkowych, również pod względem przyrodniczym jest to ciekawy szczyt, unikatowe bogactwo roślin, głównie alpejskich, w tym rzadkie okazy flory występujące tylko w Tatrach. Na Rysach żyją kozice, świstaki, na szczyt dochodzą lisy, spotyka się też kilka gatunków ptaków.
Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Tatry zawsze zachwycają, w każdej porze roku poruszają wszystkie zmysły. choć przeprawa na górę jest ciężka, taki wysiłek się opłaca
Chyba trochę przereklamowane. Będąc na nich nie miałam widoków przez mgłę, ale dam sobie rękę uciąć, że z innych szczytów są lepsze panoramy. Na szczycie ciasnoi brudno. Szału nie ma :)Jak już iść to zimą :)