Rysy, Maciej A

Rysy

(4.9 głosów: 80)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce, leżący w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji, w Małopolsce. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków, najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2503 m n.p.m. Po polskiej stronie leży tylko jeden - północny wierzchołek Rysów.

Czerwony szlak na Rysy

Rysy wznoszą się na południowy wschód od Morskiego Oka. Właśnie spod schroniska nad Morskim Okiem prowadzi na Rysy szlak czerwony, przez Czarny Staw i Bulę pod Rysami. Czas przejścia na Rysy spod Schroniska nad Morskim Okiem to 3 godziny i 50 minut (50 minut wchodzi się nad Czarny Staw). Jest to jedyny szlak na Rysy po polskiej stronie, z łańcuchami i dużym nachyleniem terenu oraz miejscami zacienionymi, z możliwością zalegania płatów śnieżnych.

Rysy, stanisław m
Rysy, stanisław m


Wejście od słowackiej strony

Drugi szlak prowadzi po stronie słowackiej i jest często wybierany również przez polskich turystów. Trasa rozpoczyna się niebieskim szlakiem znad Schroniska nad Popradzkim Stawem, przez Dolinę Mięguszowiecką i Żabie Stawy Mięguszowieckie, a dalej czerwonym szlakiem do Chaty Pod Rysami, na Przełęcz Waga i wreszcie wierzchołek Rysów. Czas przejścia całej trasy to 3 godziny i 15 minut (spod Chaty godzina drogi). Szlak po stronie słowackiej czynny jest od połowy czerwca do końca października.

Popularne Rysy

Rysy to jeden z częściej obleganych szczytów w Tatrach, pierwsze wejście miało miejsce w 1840 roku i od tamtej pory Rysy zyskują na popularności. Pewnie dlatego, że z wierzchołka Rysów można zobaczyć aż 80 szczytów tatrzańskich i około 50 szczytów w innych górach, kilkanaście jezior tatrzańskich, a przy dobrej pogodzie nawet oddalony o 90 km Kraków.

Rysy
Rysy

W masywie Rysów powstało wiele tras wspinaczkowych, również pod względem przyrodniczym jest to ciekawy szczyt, unikatowe bogactwo roślin, głównie alpejskich, w tym rzadkie okazy flory występujące tylko w Tatrach. Na Rysach żyją kozice, świstaki, na szczyt dochodzą lisy, spotyka się też kilka gatunków ptaków.

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rysy, stanisław m
Rysy, Adrian Gajewski
hmm, Niżnie Rysy, Maciej A
Morskie Oko i Czarny Staw, Maciej A
, stanisław m
wciąż zachłanni, Maciej A
Rysy, stanisław m
Z Rysów, Paweł Gąsiorek
Widok z Rysów na polską stronę., Elzbieta
Schronisko w Morskim Oku, Maciej A
Tatry Małopolska Zakopane
Perełka
szczyty punkty widokowe szczyty tatrzańskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Hellcia
Przereklamowany i zakorkowany w sezonie szczyt, jednak mimo tego warto na nim uważać, ma trudniejsze momenty i na pewno nie nadaje się dla ludzi ze słabą kondycją.
Karolina

Tatry zawsze zachwycają, w każdej porze roku poruszają wszystkie zmysły. choć przeprawa na górę jest ciężka, taki wysiłek się opłaca

DoRi

Chyba trochę przereklamowane. Będąc na nich nie miałam widoków przez mgłę, ale dam sobie rękę uciąć, że z innych szczytów są lepsze panoramy. Na szczycie ciasnoi brudno. Szału nie ma 🙂Jak już iść to zimą 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023