Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rysy

Aktualizacja: 2024-02-13
Rysy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Rysy (2449 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Polsce, leżący w Tatrach Wysokich, na granicy Polski i Słowacji, w Małopolsce. Masyw Rysów składa się z 3 wierzchołków, najwyższy wierzchołek leży w całości po stronie słowackiej i wznosi się na wysokość 2503 m n.p.m. Po polskiej stronie leży tylko jeden - północny wierzchołek Rysów. Jako najwyższa góra w Polsce, oczywiście stanowi diament w Koronie Gór Polski!

Czerwony szlak na Rysy

Rysy wznoszą się na południowy wschód od Morskiego Oka. Właśnie spod schroniska nad Morskim Okiem prowadzi na Rysy szlak czerwony, przez Czarny Staw i Bulę pod Rysami. Czas przejścia na Rysy spod Schroniska nad Morskim Okiem to 3 godziny i 50 minut (50 minut wchodzi się nad Czarny Staw). Jest to jedyny szlak na Rysy po polskiej stronie, z łańcuchami i dużym nachyleniem terenu oraz miejscami zacienionymi, z możliwością zalegania płatów śnieżnych.

Rysy
Rysy

Wejście od słowackiej strony

Drugi szlak prowadzi po stronie słowackiej i jest często wybierany również przez polskich turystów. Trasa rozpoczyna się niebieskim szlakiem znad Schroniska nad Popradzkim Stawem, przez Dolinę Mięguszowiecką i Żabie Stawy Mięguszowieckie, a dalej czerwonym szlakiem do Chaty Pod Rysami, na Przełęcz Waga i wreszcie wierzchołek Rysów. Czas przejścia całej trasy to 3 godziny i 15 minut (spod Chaty godzina drogi). Szlak po stronie słowackiej czynny jest od połowy czerwca do końca października.

Popularne Rysy

Rysy to jeden z częściej obleganych szczytów w Tatrach, pierwsze wejście miało miejsce w 1840 roku i od tamtej pory Rysy zyskują na popularności. Pewnie dlatego, że z wierzchołka Rysów można zobaczyć aż 80 szczytów tatrzańskich i około 50 szczytów w innych górach, kilkanaście jezior tatrzańskich, a przy dobrej pogodzie nawet oddalony o 90 km Kraków.

Rysy
Rysy

W masywie Rysów powstało wiele tras wspinaczkowych, również pod względem przyrodniczym jest to ciekawy szczyt, unikatowe bogactwo roślin, głównie alpejskich, w tym rzadkie okazy flory występujące tylko w Tatrach. Na Rysach żyją kozice, świstaki, na szczyt dochodzą lisy, spotyka się też kilka gatunków ptaków.

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Rysy
Rysy
hmm, Niżnie Rysy

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Morskie Oko i Czarny Staw
wciąż zachłanni
Rysy
Z Rysów
Widok z Rysów na polską stronę.
Schronisko w Morskim Oku
(4.9 głosów: 82)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 82)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Hellcia
Hellcia
Przereklamowany i zakorkowany w sezonie szczyt, jednak mimo tego warto na nim uważać, ma trudniejsze momenty i na pewno nie nadaje się dla ludzi ze słabą kondycją.
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Tatry zawsze zachwycają, w każdej porze roku poruszają wszystkie zmysły. choć przeprawa na górę jest ciężka, taki wysiłek się opłaca

Avatar użytkownika DoRi
DoRi

Chyba trochę przereklamowane. Będąc na nich nie miałam widoków przez mgłę, ale dam sobie rękę uciąć, że z innych szczytów są lepsze panoramy. Na szczycie ciasnoi brudno. Szału nie ma 🙂Jak już iść to zimą 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024