Szklarska Poręba

50°49'42" N
15°31'13" W
Dolnośląskie
2016-12-02 10:17:47
Szklarska Poręba, Anna Piernikarczyk
Wodospad Kamieńczyka, Anna Piernikarczyk
Wodospad Szklarki, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Szklarska Poręba, Anna Piernikarczyk
dinopark, Anna Piernikarczyk
Karkonosze Szrenica, Ela
Kolej linowa Szrenica, mokunka
Krucze Skały, Anna Piernikarczyk
Krucze Skały, Anna Piernikarczyk
zakręt śmierci, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Dinopark, Anna Piernikarczyk
Wodospad Kamieńczyka, Anna Piernikarczyk
Wodospad Szklarki, Anna Piernikarczyk
Schronisko Kochanówka przy wodospadzie, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Szklarskiej Poręby (32)

Szklarska Poręba leży w województwie dolnośląskim, przy trasie E 65 prowadzącej z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Miejscowość ta jest przepięknie położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, od południa na stokach Karkonoszy z górującą nad samym miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.).Zarówno Szklarska Poręba, jak i jej najblisze okolice to miejsca niezwykle sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi. Cisza, urozmaicony krajobraz, wspaniałe widoki, szum krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał, to wszystko sprawia, że obszar ten cudownie koi zmęczonych codziennym trudem turystów.

Narciarstwo w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska. Warunki klimatyczne tu panujące porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich, co sprawia, że jest to bardzo popularny i atrakcyjny ośrodek sportów zimowych, największy w polskich Sudetach.

Głównym atutem dla narciarzy jest w Szklarskiej Porębie długo zalegająca pokrywa śnieżna, średnio przez 110 dni w roku, co stanowi prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu, na których zlokalizowanych jest kilka tras zjazdowych o łącznej długości około 20 km i różnym stopniu trudności. Sieć wyciągów należy do najnowocześniejszych w Polsce. Poza tym istnieje tu wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych porozrzucanych na stokach całego miasta.Mineralogiczna Stolica Polski

Szklarska Poręba pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, a oferta mineralogiczna z każdym rokiem staje się coraz bogatsza i interesująca. W Karkonoszach i Górach Izerskich powszechnie występuje wiele minerałów, nawet tych zaliczanych do kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Spotkamy tu m.in. ametyst, kryształ górski, kwarc dymny, agat, turmalin, awenturyn, beryl, akwamaryn, topaz czy kamień księżycowy. W poszukiwaniach tych cennych zdobyczy pomagają przewodnicy sudeccy i Walończycy - członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W Szklarskiej Porębie znajduje się nawet ciekawe Muzeum Mineralogiczne (ul. Kilińskiego 20).

Karkonoski Park Narodowy

W Szklarskiej Porębie, niedaleko Muzeum Mineralogicznego znajduje się też Centrum Edukacji Ekologicznej - bardzo nowoczesna edukacyjna i muzealna placówka Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest kolejną piękną atrakcją tego regionu.

Wodospady

Niewątpliwie ciekawą i unikatową atrakcją Szklarskiej Poręby są malownicze wodospady. W jej granicach znajdują się aż dwa słynne w całej Polsce wodospady - największy w Karkonoszach i całych Sudetach Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki. Obok nich powstały schroniska turystyczne - Schronisko Kamieńczyk i Schronisko Kochanówka (obok wodospadu Szklarki).

Zakręt Śmierci

Będąc w Szklarskiej Porębie nie można też pominąć Zakrętu Śmierci - niebezpiecznego miejsca na Drodze Sudeckiej (trasa nr 404) w kierunku na Świeradów Zdrój. Droga skręca tu bardzo ostro o niemal 180 stopni, dlatego zdarzają się wypadki, jednak roztacza się stąd wspaniały widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Atrakcje dla dzieci

Również i dzieci będą zachwycone pobytem w Szklarskiej Porębie, w centrum czeka Esplanada umożliwiająca aktywną rekreację i zabawę, obok ulokowała się Trollandia z parkiem linowym, na uboczu natomiast znajduje się Dinopark. Odważnym natomiast ekstremalnych doznań dostarczy Szkoła Górska Quasar na Kruczych Skałach.

Szklarska Poręba atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

Noclegi w Szklarskiej Porębie (6)

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

Zakręt Śmierci w odcinku Drogi Sudeckiej wybudowanej przez Niemców w latach 30-tych XX wieku miał znaczenie strategiczne. Bardzo ostry (180°) i owiany złą sławą ze względu na liczne wypadki drogowe. W murze otaczającym zakręt widoczne są tunele minerskie, związane z planem wysadzenia go w powietrze dla odcięcia drogi przeciwnikowi.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Szedlem kiedyś grzbietem z Zakretu Śmierci w górę i natknąlem się na sztolnie 50 metrów od grzbietu. Mroczne to dziury w ziemi jakby przez diabła zrobione albo jakies duchy przeszlości. Polecam. Dziala na wyobraźnię.

Ciekawostkę przesłał(a) megakicok Kreft

W okolicy zobacz koniecznie

Śnieżka - zdjęcie

Komentarze

2018-04-04 11:31:25

Ja tam zawsze na narty jeżdżę, ale zona lubi zwiedzać. ja się do tego przekonałem i myśle ze są w tej okolicy na prawde okazje zeby poznać nowe miejsca. Ja często jezdze do świeradowa do sprawdzonej karczmy świerkowej żeby coś zjeść bo kuchnie mają pierwsza klasa. Jeśli ktoś jest zwolennikiem dobrej , tradycyjnej kuchni polskiej to jak najbardziej znajdzie tam co s dla siebie

2016-02-25 08:30:13

Szklarska to nie tylko góry. To historia pierwszych hut szkła, koloni artystycznych, zwłaszcza Szklarska Poręba Dolna. Tu zobaczymy Dom Carla i Gerharta Hauptmana, dom Wastimila Homana malarza. Dwa kościoły, jeden dawny ewangelicki z obrazami Hofmana. Za kościołem dawny cmentrarz ewangelicki z grobami dawnych prominentów. Tak więc warto pozaglądać w zakątki najstarszej cześci Szklarskiej z Chybotkiem, Złotym Widokiem i Grobem Rzepicha:).

2016-02-24 13:57:30

Też mam same dobre wspomnienia z nią związane.

I te góry w okolicy... ;)

2016-02-03 16:08:18

trochę górska trochę miejska miejcowość

2014-06-24 09:32:37

No my się o tym niedługo przekonamy :) Nie mogę się doczekać, tylko pogoda, pogoda!

2013-04-16 09:08:47

 Protestuję za skalę 5-punktową dla Szklarskiej Poręby ;-).To miejsce jest ponadskalowe i ponadczasowe-a tak na serio jeżeli ktoś jej nie odwiedzi-nie będzie mógł mieć do nikogo pretensji tylko do siebie ;-).

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: