Szklarska Poręba. Atrakcje, które warto zwiedzić
Szklarska Poręba leży w województwie dolnośląskim, przy trasie E 65 prowadzącej z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Miejscowość ta jest przepięknie położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, od południa na stokach Karkonoszy z górującą nad samym miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.).
Zarówno Szklarska Poręba, jak i jej najblisze okolice to miejsca niezwykle sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi. Cisza, urozmaicony krajobraz, wspaniałe widoki, szum krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał, to wszystko sprawia, że obszar ten cudownie koi zmęczonych codziennym trudem turystów.
Narciarstwo w Szklarskiej Porębie
Szklarska Poręba jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska. Warunki klimatyczne tu panujące porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich, co sprawia, że jest to bardzo popularny i atrakcyjny ośrodek sportów zimowych, największy w polskich Sudetach.
Głównym atutem dla narciarzy jest w Szklarskiej Porębie długo zalegająca pokrywa śnieżna, średnio przez 110 dni w roku, co stanowi prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Centrum narciarskim jest masyw Szrenicy oraz okolice Łabskiego Szczytu, na których zlokalizowanych jest kilka tras zjazdowych o łącznej długości około 20 km i różnym stopniu trudności. Sieć wyciągów należy do najnowocześniejszych w Polsce. Poza tym istnieje tu wiele małych wyciągów linkowych lub orczykowych porozrzucanych na stokach całego miasta.
Mineralogiczna Stolica Polski
Szklarska Poręba pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, a oferta mineralogiczna z każdym rokiem staje się coraz bogatsza i interesująca. W Karkonoszach i Górach Izerskich powszechnie występuje wiele minerałów, nawet tych zaliczanych do kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Spotkamy tu m.in. ametyst, kryształ górski, kwarc dymny, agat, turmalin, awenturyn, beryl, akwamaryn, topaz czy kamień księżycowy. W poszukiwaniach tych cennych zdobyczy pomagają przewodnicy sudeccy i Walończycy - członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W Szklarskiej Porębie znajduje się nawet ciekawe Muzeum Mineralogiczne (ul. Kilińskiego 20).
Karkonoski Park Narodowy
W Szklarskiej Porębie, niedaleko Muzeum Mineralogicznego znajduje się też Centrum Edukacji Ekologicznej - bardzo nowoczesna edukacyjna i muzealna placówka Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest kolejną piękną atrakcją tego regionu.
Wodospady
Niewątpliwie ciekawą i unikatową atrakcją Szklarskiej Poręby są malownicze wodospady. W jej granicach znajdują się aż dwa słynne w całej Polsce wodospady - największy w Karkonoszach i całych Sudetach Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki. Obok nich powstały schroniska turystyczne - Schronisko Kamieńczyk i Schronisko Kochanówka (obok wodospadu Szklarki).
Zakręt Śmierci
Będąc w Szklarskiej Porębie nie można też pominąć Zakrętu Śmierci - niebezpiecznego miejsca na Drodze Sudeckiej (trasa nr 404) w kierunku na Świeradów Zdrój. Droga skręca tu bardzo ostro o niemal 180 stopni, dlatego zdarzają się wypadki, jednak roztacza się stąd wspaniały widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Atrakcje dla dzieci
Również i dzieci będą zachwycone pobytem w Szklarskiej Porębie, w centrum czeka Esplanada umożliwiająca aktywną rekreację i zabawę, obok ulokowała się Trollandia z parkiem linowym, na uboczu natomiast znajduje się Dinopark. Odważnym natomiast ekstremalnych doznań dostarczy Szkoła Górska Quasar na Kruczych Skałach.
Noclegi w Szklarskiej Porębie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Świeradów Zdrój, odległość: 16 km
- Leśna, odległość: 28.2 km
- Staniszów, odległość: 15.3 km
- Karpacz, odległość: 17.8 km
- Wleń, odległość: 23.6 km
- Kraina Wygasłych Wulkanów, odległość: 33.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!