Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - jak z niego skorzystać?
Nagła choroba turysty lub kogoś z jego bliskich, wypadek albo niespodziewana, choć bardzo miła sytuacja, jaką są narodziny dziecka – wiele sytuacji może doprowadzić do podjęcia decyzji o rezygnacji z wykupionego wyjazdu. Nie musisz godzić się z utratą pieniędzy za opłacone wczasy, jeśli tylko wykupisz polisę obejmującą ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jak z niego skorzystać i kiedy w ogóle będzie to możliwe?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji elementem polisy turystycznej
W ramach ubezpieczenia podróży, inaczej turystycznego, możesz wybrać polisę chroniącą przed ponoszeniem z własnej kieszeni kosztów rezygnacji z wyjazdu. Przydaje się ono zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz wakacje w opcji first minute, z dużym, często nawet rocznym wyprzedzeniem albo na wiele miesięcy wcześniej płacisz za noclegi, bilety lotnicze czy autobusowe. Jeśli masz odpowiednią polisę, w wielu przypadkach możesz uzyskać zwrot kosztów odwołanej podróży.
Warunki ubezpieczenia – jak skorzystać z ubezpieczenia rezygnacji z podróży?
Przy kupnie ubezpieczenia turystycznego obejmującego zwrot kosztów rezygnacji z podróży sprawdź, jakie są jego warunki obowiązywania i kiedy zapewni ono ochronę w razie konieczności rezygnacji bądź przerwania wycieczki z określonych przyczyn. Na przykład w UNIQA taka polisa ma bardzo szeroki zakres powodów rezygnacji, do których zalicza się:
- Wypadek lub choroba w czasie podróży lub w bliskim jej terminie.
- Komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego lub osoby bliskiej.
- Zgon ubezpieczonego lub współuczestnika podróży czy osoby bliskiej.
- Zdarzenie losowe w terminie maksymalnie 14 dni poprzedzających planowany wyjazd.
- Kradzież, np. dokumentów.
- Czynności administracyjne.
- Wezwanie do sądu.
- Egzamin poprawkowy.
- Wezwanie przez władze administracyjne RP lub kraju rezydencji.
- Szkoda w zakładzie pracy.
- Praca zawodowa itp.
Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży może obejmować wysoką sumę - do 35 000 zł na jednego ubezpieczonego, wyjazdy krajowe i zagraniczne. Nie ma udziału własnego w szkodzie, dlatego otrzymujesz 100 proc. zwrotu środków.
Licz się z tym, że towarzystwo z reguły wskazuje, w jakim terminie musi być zawarta umowa ubezpieczeniowa, aby pozostawała ona w mocy. W UNIQA umowa ta musi być podpisana najpóźniej 30 dni przed zakładaną datą rozpoczęcia podróży, żeby otrzymać ewentualny zwrot kosztów rezygnacji.
Czy warto kupić ubezpieczenie od przerwania podróży?
Dzięki wykupieniu ubezpieczenia podróży zagranicznej lub krajowej możesz zapewnić sobie, że nawet wtedy, gdy Twoje plany ulegną zmianie, nie stracisz pieniędzy. Możesz wybrać ubezpieczenie:
- kosztów rezygnacji z podróży,
- kosztów rezygnacji z podróży lub jej przerwania,
- kosztów rezygnacji z biletu.
Ciekawostką związaną z ubezpieczeniem od przerwania podróży w UNIQA jest to, że możesz w tym towarzystwie skorzystać, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, z polisy od rezygnacji z podróży lub biletu, wykupując Pakiet COVID-19 PLUS. Obejmuje on rezygnację z podróży z powodu pozytywnego testu na koronawirusa bez objawów i dokumentacji medycznej oraz izolacji lub kwarantanny.
Artykuł sponsorowany