Wędrówka z psem - jak sprawić by była udana?

Aktualizacja: 2024-07-01

Długie wędrówki ze swoim ukochanym czworonogiem, a może nawet wspólne, górskie wycieczki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Niektóre psy bardzo potrzebują dużej dawki ruchu, a dla człowieka aktywność na świeżym powietrzu też jest bardzo ważna. Co więcej to doskonała okazja do poznawania nowych miejsc, obcowania z przyrodą i po prostu dobra zabawa. Jednak zanim wyruszymy z naszym psem na szlak, warto dobrze się do takiej przygody przygotować, szczególnie jeśli planujemy ją po raz pierwszy.

Co warto wiedzieć?

Pierwsza i najważniejsza rzecz, której powinniśmy być świadomi, to kwestia tego, czy nasz pies nadaje się na dłuższe wyprawy, szczególnie jeśli chcemy go zabrać na bardziej wymagającą trasę. Wiele zależy od konkretnej rasy. Przykładowo Golden Retriever lubi długie wędrówki, podobnie jak Labrador czy Border collie. Również Owczarki niemieckie słyną ze swojej wytrzymałości i dobrej kondycji. Nie warto natomiast wybierać się na dłuższe trasy z mopsem, pekińczykiem czy buldogiem - psy te mają krótkie nosy i oddychanie podczas zbyt dużego wysiłku może być dla nich utrudnione. Również chihuahua nie jest psem przystosowanym do długich wypraw. Oprócz rasy znaczenie ma również ogólna kondycja naszego psa i jego indywidualne uwarunkowania. Weź też pod uwagę, ze nie wszystkie szlaki są dostępne dla psów. Sprawdź wcześniej przepisy i regulaminy obowiązujące w wybranych miejscach. Czasem wstęp jest dozwolony, pod warunkiem, że cały czas trzymamy czworonoga na smyczy.

Odpowiedni ekwipunek

Kiedy wyruszamy na dłuższą wyprawę, która potrwa kilka godzin albo nawet cały dzień, nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą potrzebnych rzeczy, nie tylko dla siebie, ale też dla naszego pupila. Absolutna konieczność to woda - należy mieć przy sobie odpowiednią jej ilość. Możemy wziąć ze sobą miskę lub zaopatrzyć się w specjalny bidon dla psa, który jest bardzo wygodnym rozwiązaniem na piesze wycieczki lub w podróży. Przygotujmy też jakieś przekąski. Oprócz tego trzeba mieć ze sobą obrożę i smycz. Na górskich szlakach dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne szelki, które są bardziej wygodne dla czworonoga, warto rozważyć też buty ochronne jeśli szlak jest trudny a nasz pies ma wrażliwe łapy.

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

na wyprawę zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, zaopatrz też swojego zwierzaka w specjalną obrożę przeciw kleszczom lub użyj odpowiednich preparatów. Podczas wędrówki zwracaj uwagę na rosnące na szlaku rośliny - niektóre z nich mogą być trujące, trzeba więc dopilnować, żeby nasz pupil ich nie zjadł. Raz na jakiś czas rób przerwy, aby pies mógł odpocząć i napić się wody. Nie zapominaj również, że jako właściciel jesteś odpowiedzialny za swojego pupila - nie spuszczaj go więc z oka i bądź gotowy zareagować jeśli zauważysz, że jego zachowanie przeszkadza innym ludziom. Nie zapomnij o woreczkach na psie odchody i wyrzucaj je w miejscach do tego wyznaczonych.

Długie wycieczki z psem to wspaniała forma aktywności, o ile tylko twój pupil nadaje się na takie wyprawy, a ty również je lubisz. Pamiętaj o zabraniu niezbędnych rzeczy i przestrzegaj zasad obowiązujących na szlakach, a wtedy na pewno wspólnie spędzony czas będzie przyjemnością zarówno dla ciebie, jak i dla twojego czworonoga.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

lanarey23
09 lipiec 2024 07:09

<a href="https://www.polskieszlaki.pl/wpisy/wokol-turystyki/">https://www.polskieszlaki.pl/wpisy/wokol-turystyki/</a>
 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024