Co daje regularne bieganie? Korzyści z biegania dla ciała

Aktualizacja: 2024-07-26

Codzienne bieganie może zapewnić korzyści zdrowotne. Badania pokazują, że bieganie od 5 do 10 minut dziennie w umiarkowanym tempie może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych powszechnych chorób. Bieganie jest jednak ćwiczeniem wymagającym dużego wysiłku, a przetrenowanie może prowadzić do kontuzji.

Bieganie przedłuża życie. To jedno z najlepszych ćwiczeń cardio, jakie możesz wykonać. Bieganie przynajmniej 10 minut dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Biegacze zmniejszają o połowę ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Co daje ci bieganie? Obniża tętno spoczynkowe, czyli liczbę uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Jest to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Im niższa częstotliwość, tym wydajniejsze bicie serca.

Bieganie poprawia nastrój. Zaletą biegania jest to, że ćwiczenia aerobowe uwalniają endorfiny, substancje chemiczne, które pomagają złagodzić ból i stres. Udowodniono również, że bieganie poprawia zdrowie stawów i pamięć u sportowców.

Istnieją różne rodzaje biegania – sprint, jogging, maraton, plogging itp. Każdy typ wymaga odpowiedniego obuwia, które zapewni nie tylko utrzymanie niezbędnej formy sportowej, ale także ochronę stóp i całego układu mięśniowo-szkieletowego.

Zarówno początkujący, jak i profesjonalni biegacze powinni wiedzieć, jak wybrać buty do biegania, aby bieg był wygodny, wydajny i bezpieczny. Sklep SportFox prezentuje kilkadziesiąt marek butów do biegania, które różnią się technologią, designem i innymi istotnymi parametrami.

Jaka jest różnica między tenisówkami do biegania a sportowymi

Główną różnicą jest poziom ochrony stóp i właściwości techniczne, które zapewniają wystarczającą wydajność biegu. Konstrukcja, materiał i dodatki w obuwiu profesjonalnym znacznie różnią się od tych w parach codziennych.

A wszystko dlatego, że bieganie powoduje aktywność w zupełnie innych grupach mięśni (w porównaniu do chodzenia).

To właśnie biorą pod uwagę producenci, dzięki czemu w profesjonalnych butach do biegania pojawiają się amortyzatory, stabilizatory, podeszwy o określonym stopniu elastyczności, różnym dropie itp.

Jednocześnie przy szyciu zwykłych tenisówek funkcjonalność jest co najmniej o połowę mniejsza, a nawet ograniczona do kilku podstawowych cech. Główny nacisk często kładzie się na wygląd, co pomaga zwiększyć sprzedaż.

Jak sprawić, by buty do biegania służyły dłużej

Ten sam model dla dwóch biegaczy będzie trwał inaczej ze względu na wiele indywidualnych cech użytkownika. Ktoś jest lekki, ale twardo ląduje na nogach, inni wręcz przeciwnie, mają dużą masę ciała, ale dzięki sprawnemu bieganiu ostrożniej korzystają z butów.

Istnieje jednak kilka dość uniwersalnych zaleceń, które pomogą przedłużyć żywotność butów do biegania:

  • Przeznaczenie – czyli noszenie odpowiedniego modelu do każdego rodzaju biegania.
  • Właściwa pielęgnacja – unikaj prania w pralce i suszenia na kaloryferze lub na otwartym słońcu.
  • Kontrola przebiegu – średnia dla modeli konkurencji to 800 km. Zaleca się korzystanie ze specjalnych aplikacji, które ułatwiają obliczanie materiału filmowego.
  • Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie butów - przy zdejmowaniu całkowicie rozwiązuj i poluzuj sznurowanie, jeśli chcesz przedłużyć „żywotność” pięty. Aby to zrobić, podczas zakładania butów użyj łyżki do butów.

Dzięki starannej pielęgnacji Twoje tenisówki nie zepsują się przedwcześnie. Jednocześnie nie zapominaj, że nie zaleca się biegania w tej samej parze dłużej niż rok.

Co daje bieganie dla utraty wagi?

Aby zwiększyć efektywność swojego treningu, musisz przestrzegać następujących zasad:

  • Nie opuszczaj treningu nawet przy złej pogodzie. Po skakaniu trudniej będzie pójść pobiegać.
  • Nie oczekuj szybkich rezultatów. Minie miesiąc lub dłużej, zanim zobaczysz, czy bieganie pomaga w utracie wagi w konkretnym przypadku. W tym czasie Twoje biodra staną się szczuplejsze, a brzuch bardziej umięśniony.
  • -Trenuj na różne sposoby. Aby to zrobić, możesz naprzemiennie wykonywać ruchy w różnym tempie, dodawać ciężary i ćwiczenia siłowe.
  • Po osiągnięciu pożądanej wagi ważne jest, aby nie rezygnować z treningu. Te sztuczki pomogą Ci naprawić wynik:
  • Jedzenie posiłków w małych porcjach, 4-5 razy dziennie.
  • Naprzemienne obciążenia siłowe i kardio.
  • Monitorowanie diety.
  • Odmowa spożywania napojów alkoholowych i szkodliwej żywności.

Artykuł sponsorowany

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024