Chojnice. Najlepsze atrakcje Bramy Pomorza

Chojnice rynek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Chojnice to historyczne i zarazem piękne miasteczko w województwie pomorskim. Malowniczo położone na południu Kaszub, zachwyca zabudową starego miasta, z cudnym ratuszem i średniowiecznymi fortyfikacjami. Wielkim atutem Chojnic jest także Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto odwiedzić miejscowy browar, w którym skosztujesz smacznego, kraftowego piwa. Chojnice nazywane są Wrotami Kaszub i Bramą Pomorza!

Chojnice obwarowania
Chojnice obwarowania

Chojnice atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Chojnicach

Chojnice nie są miastem obleganym przez turystów. Wręcz przeciwnie, są wciąż dość zaciszne i oferują spokojny wypoczynek w bliskości natury, w otoczeniu niecodziennej architektury. Zabytki i atrakcje potrafią tu zachwycić, toteż będąc w okolicy, koniecznie zajrzyj do tego miasta. Nasz przewodnik podpowie Ci, co warto zwiedzić w Chojnicach i jakie są najlepsze atrakcje Chojnic!



Chojnice Brama Człuchowska
Chojnice Brama Człuchowska

Rynek - atrakcje Chojnic

Do dziś zachował się średniowieczny układ przestrzenny Starówki z Rynkiem w punkcie centralnym. Z nim ostatnia wojna obeszła się dużo łagodniej niż z pobliskim Człuchowem, dlatego zachowało się tutaj o wiele więcej ładnych kamieniczek. Do tego uwagę przykuwa ujmująca fontanna z rusałkami. Za nią dominuje nad placem neogotycki ratusz.

Chojnice rynek
Chojnice rynek

Ratusz w Chojnicach

Ratusz to przepiękna, neogotycka budowla z czerwonej cegły. Stoi na rynku, w jego północnej pierzei. Pochodzi z początku XX wieku i został zaprojektowany przez berlińskich architektów. To trzecia siedziba władz, bo gotycka i barokowa niestety nie dotrwały do naszych czasów. Co ciekawe, wśród wielu zdobień na fasadzie budynku, przewija się motyw sów i pszczół. Symbolizują one mądrość i pracowitość.
Adres: Rynek

Chojnice ratusz
Chojnice ratusz

Mury miejskie z bramami - warto zobaczyć w Chojnicach

Otwierające Kaszuby Chojnice to najprawdopodobniej jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast krzyżackich. Zobaczysz tu ślady średniowiecznych obwarowań, czyli tzw. Kamiennego Pierścienia. Tworzyły go mury miejskie z bramami, basztami i fosą. Dziś najsłynniejsza jest Brama Człuchowska, a wokół ulokowały się baszty: "Kurza Stopa", "Szewska", "Wronia" oraz ciąg murów obronnych. Wygląda to bardzo klimatycznie. Wymienione baszty wykorzystywane są na potrzeby Muzeum. W Kurzej Stopce są wystawy w ramach Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, Szewska to siedziba biblioteki muzealnej, zaś Wronia stanowi siedzibę Muzeum. W nowej baszcie mieści się Centrum Informacji Turystycznej Brama Kaszubskiego Pierścienia.

Dalej napotkasz jeszcze Basztę Więzienną, Kościelną i ostatnią, zamykającą pierścień przy stadionie. Ta pierwsza stanowi Galerię Twórczości Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego, krakowskiego artysty, który urodził się w Chojnicach. Kościelna służyła za mieszkanie plebana i zakrystię fary.
Adres: Najdłuższy odcinek murów znajduje się wzdłuż ul. Sukienników, Grobelnej i Wałowej do Młyńskiej. Inne fragmenty są widoczne przy stadionie, przy ul. Okrężnej są wykorzystane w fundamentach budynków.



Chojnice
Chojnice
Chojnice
Chojnice

Brama Człuchowska - Muzeum, które warto odwiedzić w Chojnicach

W dwóch fortyfikacyjnych budynkach: wspomnianej Bramie Człuchowskiej i w pobliskiej baszcie, tzw. Kurzej Stopce, dostępne są wystawy muzealne w ramach Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Poznaliśmy tu historię miasta i okolicy, a także ciekawostki etnograficzne. Bardzo przypadła mi do gustu wystawa o butach, średniowiecznych i późniejszych. Zaś ta o dziejach Chojnic prezentuje bardzo bogatą wystawę archeologiczną razem z pochówkiem gockiej księżniczki, odkrytym w miejscowości Leśno.

Sama Brama Człuchowska to jedyna brama wjazdowa zachowana w mieście. Z trzech, jakie tu niegdyś istniały. Młyńska i Gdańska zostały rozebrane w 1838 roku, dla pozyskania budulca. Bramy pełniły ważną rolę obronną. Poprzedzały ją mosty zwodzone, chronione z drugiej strony przez baszty przyczółkowe. Przy Bramie Człuchowskiej nosiły nazwy Słoń i Byk. Jedyną ocalałą dziś bramę zbudowano z cegieł, na planie kwadratu, w stylu gotyku pomorskiego. Ma sześć kondygnacji. Co ciekawe niegdyś stanowiła dzwonnicę kościoła protestanckiego, a w innym czasie więzienie.
Adres: ul. Podmurna 15, czynne cały rok wt-nd, http://www.chojnicemuzeum.pl

Chojnice Brama Człuchowska
Chojnice Brama Człuchowska
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeuChojnice muzeum (Kurza Stopka)m
Chojnice muzeuChojnice muzeum (Kurza Stopka)m

Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela - sakralny zabytek Chojnic

Za ratuszem wyrastają dwie, jakże inne od siebie świątynie. Starsza, ceglana, to gotycka bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Pochodzi z XIV wieku i zbudowano ją w stylu gotyku pomorskiego (nadwiślańskiego). To najstarsza zachowana budowla sakralna w Chojnicach. Zbudowano ją w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła.

W 1993 roku, na wniosek biskupa pelplińskiego, Jana Bernarda Szlagi, Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. To tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową. Niestety z powodu pożarów nie zachowało się oryginalne wyposażenie świątyni. W trakcie ostatnich prac archeologicznych natomiast odnaleziono w krypcie kościelnej kilka pochówków z czasów średniowiecza. Jedną z krypt zobaczysz w lewej nawie przez przeszkloną podłogę. Został tu pochowany wybitny malarz gdański, Herman Han, który spędził ostatnie lata życia w Chojnicach i tutaj zmarł.
Adres: Plac Kościelny



Chojnice bazylika
Chojnice bazylika
Chojnice bazylika
Chojnice bazylika
Chojnice atrakcje
Chojnice atrakcje

Kolegium pojezuickie - cenne zabytki w Chojnicach

Barokowe kolegium pojezuickie przyciąga uwagę za sprawą okazałego kościoła Zwiastowania NMP. To perła baroku. Świątynia nazywana jest gimnazjalną, z racji szkoły jezuitów, jaka powstała tu w podobnym czasie, a po kasacie przekształcono ją w gimnazjum. Obecnie mieści się tu liceum. Kompleks pojezuicki to jeden z cenniejszych zabytków miasta.

Kościół ma trzy nawy i fasadę z dwiema wieżami. We wnętrzu zachwycają polichromie, których twórcą jest Franciszek Ksawery Haefflich. Kolosalne wrażenie robi też piękny, zdobny ołtarz, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem.
Adres: ul. Gimnazjalna

Chojnice kolegium pojezuickie
Chojnice kolegium pojezuickie
Chojnice
Chojnice
Chojnice
Chojnice

Browar - gdzie zjeść i spać w Chojnicach?

Nieco dalej od centrum mieści się bardzo ciekawy, choć jeszcze młody Browar Gościniec Chojnice. Z kraftowym, smacznym piwem. Tutejszy piwowar opowiedział nam o swojej pasji. Muszę przyznać, że warzenie piwa jest sporo trudniejsze, niż jego degustacja. Ta ostatnia była bardzo przyjemna. Co ciekawe, takie rzemieślnicze piwo jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. W towarzystwie chojnickiego piwa zjedliśmy regionalne dania w tutejszej restauracji Gościniec. Przy browarze czekają też pokoje gościnne, z których również skorzystaliśmy.
Adres: ul. Droga do Igieł 1

Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice

 

Park Tysiąclecia - zielone atrakcje Chojnic

Ciekawy Park Tysiąclecia znajduje się niedaleko centrum i pozwala odpocząć po zwiedzaniu miasta. Obok czeka spory, bezpłatny parking, a w sercu parku staw, mostki i alejki. Jest też ogród botaniczny, plac zabaw, siłownia na powietrzu czy skatepark. To ładnie zrewitalizowane miejsce przyjemnej rekreacji rodzinnej.
Adres: ul. Parkowa



Chojnice Park 1000-lecia
Chojnice Park 1000-lecia
Chojnice Park 1000-lecia
Chojnice Park 1000-lecia

Jezioro Charzykowskie - rekreacja w Chojnicach

Jeszcze przyjemniejszym miejscem odpoczynku jest bardzo malownicze Jezioro Charzykowskie. Wystarczy podjechać dosłownie kawałek na północ do wsi Charzykowy, żeby cieszyć się urokami tego zbiornika. Z mariną, plażą miejską i pomostami spacerowymi. To również idealne miejsce na zachód słońca

Co do Charzyków należy dodać, że to kolebka polskiego żeglarstwa i najstarszy klub żeglarski w Polsce. Mieści się tu duża stanica żeglarska. Turystów przyciąga też rozwinięta sieć ścieżek rowerowych w kierunku Funki, Swornych Gaci i innych miejscowości.
Adres: ul. Jeziorna i inne, Charzykowy

Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie

Statek Pasażerski TUR - rodzinne atrakcje Chojnic

Statek cumuje przy pomoście plażowym, nad Jeziorem Charzykowskim. To fajna atrakcja rodzinna. Rejsy odbywają się w wakacje, w weekendy. Trwają około 45 minut.
Adres: promenada, tel. 600-952-666

Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Zachód słońca nad Jeziorem Charzykowskim
Zachód słońca nad Jeziorem Charzykowskim

Park Narodowy Bory Tucholskie - przyrodnicze atrakcje Chojnic

W okolicy Jeziora Charzykowskiego rozciąga się Park Narodowy Bory Tucholskie, który aż prosi się, by po nim pospacerować. Głównie leśnymi ścieżkami. Jest też idealny na przejażdżki rowerowe.

Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie

Mapa - atrakcje, które warto zobaczyć w Chojnicach

Poniżej na mapie zaznaczyliśmy atrakcje Chojnic, które warto zwiedzić i o których wspominam w tym przewodniku. Pozwolą Ci łatwiej zaplanować Twoją wizytę w tym mieście.



Imprezy w Chojnicach

Wśród imprez na uwagę zasługują Chojnickie Noce Operetkowe, które odbywają się w fosie pod koniec sierpnia. Ciekawy jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata, który ożywia miasto w lipcu. Również w lipcu odbywa się Światowy Zlot Kaszubów, czyli największa plenerowa impreza na Kaszubach. Święto muzyki kaszubskiej i promocja kultury regionu. Główne wydarzenia odbywają się w Kartuzach, ale również w innych miastach regionu, w tym w Chojnicach. To tylko część imprez, które zapraszają do Chojnic.

Chojnice atrakcje
Chojnice atrakcje

Atrakcje w okolicy

Po drodze do Chojnic warto wskoczyć do Człuchowa, zwiedzić odrestaurowany zamek krzyżacki i zabawić się w Ośrodku Canpol z Mini Zoo, Parkiem Rozrywki czy torem cartingowym.

Chojnice historia miasta

Średniowieczne są korzenie Chojnic. Gród otoczony wałem ziemno-drewnianym, leżący pomiędzy dwoma jeziorami: Jeleń i Zielonym, istniał najpewniej już około XI-XII wieku. Pierwsza pisana wzmianka pojawiła się w 1275 roku, w dokumencie księcia pomorskiego Mestwina II.

Na początku XIV wieku Krzyżacy opanowali Pomorze Gdańskie i to od nich najpewniej, jeszcze przed 1320 rokiem, Chojnice otrzymały prawo miejskie. Przywilej lokacyjny odnowiono w 1360 roku. W tym czasie miasto silnie ufortyfikowano, gdyż stosownie położone między jeziorami, pełniło ważną rolę w systemie obronnym państwa  krzyżackiego. Dodatkowo położenie na szlaku z Brandenburgii do stolicy Zakonu Krzyżackiego, sprzyjało rozwojowi gospodarki i cechów rzemieślniczych.

Później Chojnice przechodziły z rąk krzyżackich do polskich i odwrotnie, aby dopiero w 1466 roku, po zaciekłych walkach wojny polsko-krzyżackiej, oddziały koronne je zdobyły i wprowadziły polski zarząd. 



Król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził Chojnicom posiadane przywileje oraz utworzył starostwo grodowe. Pod opieką Rzeczypospolitej, w łonie Prus Królewskich, miasto przeżywało dwa wieki pomyślności, aż do najazdu Szwedów, który stał się początkiem dalszych nieszczęść: wojen, epidemii i pożarów.

Śladem dziejów miasta są liczne zabytki, które historycznie dokumentują przeszłość Chojnic. Jak mawiał Jan Długosz, Chojnice od zawsze były "Kluczem i Bramą Pomorza".

Chojnice
Chojnice
Chojnice atrakcje
Chojnice atrakcje
Chojnice
Chojnice

Noclegi w Chojnicach

Browar Gościniec Chojnice to bardzo przyjemna miejscówka, położona poza centrum. Poza smaczną, regionalną restauracją, czekają tu pokoje gościnne. Przenocujesz tu i zjesz dobre śniadanie w klimatycznych wnętrzach. Przy okazji skosztujesz kraftowego piwa.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Browar Chojnice

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Chojnice najstarsza świątynia
Chojnice na weekend, Jezioro Charzykowskie
Chojnice atrakcje
Chojnice Park 1000-lecia
Chojnice Park 1000-lecia
Chojnice bazylika
Chojnice
Chojnice na weekend
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum
Chojnice muzeum (Kurza Stopka)
Chojnice muzeum (Kurza Stopka)
Chojnice, obwarowania
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Chojnice na 1 dzień
Chojnice
Chojnice atrakcje
Chojnice
Chojnice ratusz
Browar Chojnice
Browar Chojnice
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Jezioro Charzykowskie
Zachód słońca nad Jeziorem Charzykowskim
Jezioro Charzykowskie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 55)
Twoja ocena
kubawi88
w centrum miasta betonoza ładna schludna ale betonoza
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024