Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

Nowa Słupia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kościół Św. Wawrzyńca stoi w sercu niewielkiej miejscowości, jaką jest Nowa Słupia. Pod świątynią przejeżdża się, zmierzając na popularny Święty Krzyż.

Najstarsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z 1326 roku, wtedy stał tu drewniany kościółek, podlegający kościołowi w Starej Słupi. Został on spalony w 1656 roku przez wojska Jerzego II Rakoczego.

Nowa Słupia
Nowa Słupia


Wtedy to rozpoczęto budowę murowanej świątyni, która stała się zalążkiem obecnego kościoła. W 1678 roku stanął tu jednonawowy kościół Św. Wawrzyńca, który rozbudowano do obecnego kształtu dopiero w latach 50. XX wieku.

Obecny kościół to budowla późnorenesansowa z wyposażeniem barokowym, jego centralne miejsce stanowi XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany z marmuru chęcińskiego. Zdobi go wyrzeźbiona postać Chrystusa ukrzyżowanego. Nad krucyfiksem widnieje obraz pochodzący z XVIII wieku, przedstawiający Św. Wawrzyńca - patrona parafii. W nawie głównej widnieją też dwa ołtarze boczne.

Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi
Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi

W kościele Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II. Na teren kościoła wiedzie XVII-wieczna brama z kutego żelaza, która została przywieziona ze Świętego Krzyża, po likwidacji tamtejszego zakonu.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kielecka 1/ ul. Świętokrzyska, Nowa Słupia 
tel. 41/ 317-70-53
http://wawrzynca-nowaslupia.xaa.plNoclegi w Nowej Słupi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024