Nowa Słupia

Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

(5 głosów: 3)

Kościół Św. Wawrzyńca stoi w sercu niewielkiej miejscowości, jaką jest Nowa Słupia. Pod świątynią przejeżdża się, zmierzając na popularny Święty Krzyż.Najstarsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z 1326 roku, wtedy stał tu drewniany kościółek, podlegający kościołowi w Starej Słupi. Został on spalony w 1656 roku przez wojska Jerzego II Rakoczego.

Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi, mokunka
Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi, mokunka

Wtedy to rozpoczęto budowę murowanej świątyni, która stała się zalążkiem obecnego kościoła. W 1678 roku stanął tu jednonawowy kościół Św. Wawrzyńca, który rozbudowano do obecnego kształtu dopiero w latach 50. XX wieku.Obecny kościół to budowla późnorenesansowa z wyposażeniem barokowym, jego centralne miejsce stanowi XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany z marmuru chęcińskiego. Zdobi go wyrzeźbiona postać Chrystusa ukrzyżowanego. Nad krucyfiksem widnieje obraz pochodzący z XVIII wieku, przedstawiający Św. Wawrzyńca - patrona parafii. W nawie głównej widnieją też dwa ołtarze boczne.

W kościele Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II. Na teren kościoła wiedzie XVII-wieczna brama z kutego żelaza, która została przywieziona ze Świętego Krzyża, po likwidacji tamtejszego zakonu.Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kielecka 1/ ul. Świętokrzyska, Nowa Słupia 
tel. 41/ 317-70-53
http://wawrzynca-nowaslupia.xaa.pl

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowa Słupia
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°51'48N, 21°5'22E
29 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację