Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Nowa Słupia

Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Św. Wawrzyńca stoi w sercu niewielkiej miejscowości, jaką jest Nowa Słupia. Pod świątynią przejeżdża się, zmierzając na popularny Święty Krzyż.Najstarsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z 1326 roku, wtedy stał tu drewniany kościółek, podlegający kościołowi w Starej Słupi. Został on spalony w 1656 roku przez wojska Jerzego II Rakoczego.

Nowa Słupia
Nowa Słupia

Wtedy to rozpoczęto budowę murowanej świątyni, która stała się zalążkiem obecnego kościoła. W 1678 roku stanął tu jednonawowy kościół Św. Wawrzyńca, który rozbudowano do obecnego kształtu dopiero w latach 50. XX wieku.Obecny kościół to budowla późnorenesansowa z wyposażeniem barokowym, jego centralne miejsce stanowi XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany z marmuru chęcińskiego. Zdobi go wyrzeźbiona postać Chrystusa ukrzyżowanego. Nad krucyfiksem widnieje obraz pochodzący z XVIII wieku, przedstawiający Św. Wawrzyńca - patrona parafii. W nawie głównej widnieją też dwa ołtarze boczne.

Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi, mokunka
Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi, mokunka

W kościele Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II. Na teren kościoła wiedzie XVII-wieczna brama z kutego żelaza, która została przywieziona ze Świętego Krzyża, po likwidacji tamtejszego zakonu.Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kielecka 1/ ul. Świętokrzyska, Nowa Słupia 
tel. 41/ 317-70-53
http://wawrzynca-nowaslupia.xaa.pl

Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Nowej Słupi wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowa Słupia
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°51'48N, 21°5'22E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021