Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi

Kościół Św. Wawrzyńca stoi w sercu niewielkiej miejscowości, jaką jest Nowa Słupia. Pod świątynią przejeżdża się, zmierzając na popularny Święty Krzyż.Najstarsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą z 1326 roku, wtedy stał tu drewniany kościółek, podlegający kościołowi w Starej Słupi. Został on spalony w 1656 roku przez wojska Jerzego II Rakoczego.

Nowa Słupia
Nowa Słupia

Wtedy to rozpoczęto budowę murowanej świątyni, która stała się zalążkiem obecnego kościoła. W 1678 roku stanął tu jednonawowy kościół Św. Wawrzyńca, który rozbudowano do obecnego kształtu dopiero w latach 50. XX wieku.

Obecny kościół to budowla późnorenesansowa z wyposażeniem barokowym, jego centralne miejsce stanowi XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany z marmuru chęcińskiego. Zdobi go wyrzeźbiona postać Chrystusa ukrzyżowanego. Nad krucyfiksem widnieje obraz pochodzący z XVIII wieku, przedstawiający Św. Wawrzyńca - patrona parafii. W nawie głównej widnieją też dwa ołtarze boczne.

Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi
Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi


W kościele Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II. Na teren kościoła wiedzie XVII-wieczna brama z kutego żelaza, która została przywieziona ze Świętego Krzyża, po likwidacji tamtejszego zakonu.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Kielecka 1/ ul. Świętokrzyska, Nowa Słupia 
tel. 41/ 317-70-53
http://wawrzynca-nowaslupia.xaa.plNowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020