54°19'60" N, 18°12'1" E
Pomorskie
2017-01-02
2020-02-02 02:00

Opis Kartuz

Kartuzy to przepięknie położona miejscowość w województwie pomorskim, na zachód od Gdańska, wśród zieleni, nad samymi jeziorami zwanymi Czterema Jeziorami Kartuskimi. Kartuzy to historyczne, urocze miasteczko stanowiące serce Kaszub i jedną ze stolic tego regionu.Historia Kartuz

Pierwsze wzmianki o Kartuzach pochodzą z XIV wieku, kiedy to sprowadzeni z Pragi mnisi z zakonu kartuzów rozpoczęli budowę klasztoru oraz kościoła konwentualnego, który zachował się do dzisiaj. Przy klasztorze rozkwitła osada, po raz pierwszy wymieniona w dokumentach w roku 1391.

Kolegiata w Kartuzach
Kolegiata w Kartuzach

Tutejsi mnisi słynęli z dobroci, działań charytatywnych i smakowitych wyrobów, a tutejsza kartuzja nazywana była Rajem Maryi, gościli tu królowie – Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz.

W pierwszej połowie XIX wieku władze pruskie doprowadziły do kasacji klasztoru. Kościół przekształcono na świątynię parafialną, zakonnicy pozostali w eremach, ale nie mogli już przybywać nowi bracia. Z chwilą śmierci zakonnika jego erem był likwidowany. W ten sposób z 18 eremów do dzisiaj zachował się tylko jeden.

Kartuzy kolegiata
Jezioro Klasztorne
Widok z Alei Filozofów


W 1919 roku Kartuzy zostały przejęte przez państwo polskie, a w 1923 roku Kartuzy zyskały prawa miejskie i herb. W okresie międzywojennym Kartuzy stanowiły centrum turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej, wtedy też zyskały miano stolicy Kaszub.

Zabytki w Kartuzach

- Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kartuzach - najważniejszy zabytek, pochodzący z XIV wieku, jest to kościół poklasztorny. Obok kościoła powstały eremy dla zakonników, w których kartuzi spędzali większość swojego czasu, spotykając się jedynie na modlitwach, południowym posiłku i wspólnych spacerach.- Kościół Św. Kazimierza w Kartuzach

Atrakcje w Kartuzach

- Cztery Jeziora Kartuskie - Jezioro Karczemne, Jezioro Klasztorne Duże i Małe oraz Jezioro Mielenko, piękne i czyste zbiorniki rozlewające się w obrębie miasta

- Muzeum Kaszubskie, ul. Kościerska 1 - ciekawe muzeum z zabytkami kultury materialnej i sztuki kaszubskiej

- Aleja Filozofów w Kartuzach - ścieżka edukacyjna wytyczona wokół Jeziora Klasztornego, idealna na spacery

- Promenada nad Jeziorem Karczemnym w Kartuzach, gdzie stanęły ostatnio Pomnik Rybaka oraz Ławeczka Asesora

Kartuzy Kartuzy Kartuzy Kolegiata Kartuzy Jezioro Klasztorne Jezioro Klasztorne Muzeum Kaszubskie w Kartuzach Kartuzy Kartuzy karczma wnętrze kolegiaty kościół św. Kazimierza przy Rynku jedyny pozostały erem kościół św. Kazimierza a na deser kaszubski alfabet Jezioro Klasztorne

Kartuzy noclegi

Kartuzy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kartuzach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021