Kartuzy

Kartuzy

(4.3 głosów: 56)

Kartuzy to przepięknie położona miejscowość w województwie pomorskim, na zachód od Gdańska, wśród zieleni, nad samymi jeziorami zwanymi Czterema Jeziorami Kartuskimi. Kartuzy to historyczne, urocze miasteczko stanowiące serce Kaszub i jedną ze stolic tego regionu.Historia Kartuz

Pierwsze wzmianki o Kartuzach pochodzą z XIV wieku, kiedy to sprowadzeni z Pragi mnisi z zakonu kartuzów rozpoczęli budowę klasztoru oraz kościoła konwentualnego, który zachował się do dzisiaj. Przy klasztorze rozkwitła osada, po raz pierwszy wymieniona w dokumentach w roku 1391.

Kolegiata w Kartuzach
Kolegiata w Kartuzach

Tutejsi mnisi słynęli z dobroci, działań charytatywnych i smakowitych wyrobów, a tutejsza kartuzja nazywana była Rajem Maryi, gościli tu królowie – Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz.W pierwszej połowie XIX wieku władze pruskie doprowadziły do kasacji klasztoru. Kościół przekształcono na świątynię parafialną, zakonnicy pozostali w eremach, ale nie mogli już przybywać nowi bracia. Z chwilą śmierci zakonnika jego erem był likwidowany. W ten sposób z 18 eremów do dzisiaj zachował się tylko jeden.

Kartuzy kolegiata
Kartuzy kolegiata

W 1919 roku Kartuzy zostały przejęte przez państwo polskie, a w 1923 roku Kartuzy zyskały prawa miejskie i herb. W okresie międzywojennym Kartuzy stanowiły centrum turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej, wtedy też zyskały miano stolicy Kaszub.Zabytki w Kartuzach

- Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kartuzach - najważniejszy zabytek, pochodzący z XIV wieku, jest to kościół poklasztorny. Obok kościoła powstały eremy dla zakonników, w których kartuzi spędzali większość swojego czasu, spotykając się jedynie na modlitwach, południowym posiłku i wspólnych spacerach.

Jezioro Klasztorne
Widok z Alei Filozofów

- Kościół Św. Kazimierza w Kartuzach

Atrakcje w Kartuzach

- Cztery Jeziora Kartuskie - Jezioro Karczemne, Jezioro Klasztorne Duże i Małe oraz Jezioro Mielenko, piękne i czyste zbiorniki rozlewające się w obrębie miasta

- Muzeum Kaszubskie, ul. Kościerska 1 - ciekawe muzeum z zabytkami kultury materialnej i sztuki kaszubskiej

- Aleja Filozofów w Kartuzach - ścieżka edukacyjna wytyczona wokół Jeziora Klasztornego, idealna na spacery

- Promenada nad Jeziorem Karczemnym w Kartuzach, gdzie stanęły ostatnio Pomnik Rybaka oraz Ławeczka Asesora

Kartuzy
Kartuzy
Kartuzy, Łukasz Piernikarczyk
Kolegiata
Kartuzy Jezioro Klasztorne
Jezioro Klasztorne
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Kartuzy
Kartuzy
karczma
wnętrze kolegiaty
kościół św. Kazimierza przy Rynku
jedyny pozostały erem
kościół św. Kazimierza
a na deser kaszubski alfabet
Jezioro Klasztorne

Kartuzy noclegi

Kartuzy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kartuzach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°19'60N, 18°12'1E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021