Kielce. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-10
Kielce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Kielce to niedocenione miasto w województwie świętokrzyskim, będące jego stolicą, leżące nad rzeką Silnica, niedaleko Chęcin i Skarżysko-Kamiennej.

Kielce to baza wypadowa w piękne i stare Góry Świętokrzyskie z niewysokimi szczytami, ale ciekawymi zabytkami usianymi w okolicznych miejscowościach.

Kielce
Kielce

Zabytki w Kielcach

- Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to zachwycająca budowla w stylu barokowym, która, jak wskazuje nazwa, była niegdyś rezydencją biskupów krakowskich. Usytuowany na malowniczym Wzgórzu Katedralnym, w sąsiedztwie kieleckiej bazyliki, pałac stanowi nie tylko historyczną atrakcję, ale także ważny element krajobrazu miasta. Budowla powstała w latach 1637-1644 i od tego czasu przeszła wiele przemian. W XIX wieku, Stanisław Staszic przekształcił ją w Szkołę Górniczą, która odegrała istotną rolę w kształtowaniu lokalnej społeczności. Później pałac pełnił różnorodne funkcje, włączając w to siedzibę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, drukarnię, pocztę, biuro werbunkowe, a także biuro przepustek oraz lokalną siedzibę dziennika i urzędu wojewódzkiego. Te różnorodne zastosowania pałacu odzwierciedlają jego ważną rolę w historii Kielc i regionu, a także adaptacyjność w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczności lokalnej.

- Bazylika w Kielcach, Plac Panny Marii 3 - katedra Wniebowzięcia NMP początkami sięga XII wieku jako niewielki romański kościół kolegiacki. W wyniku wielu renowacji zatracił pierwotne cechy. Dziś ma charakter wczesnobarokowej, trójnawowej bazyliki na planie prostokąta. Barokowy ołtarz główny wykonany jest z drewna, cały złocony.

- Kościół Św. Wojciecha w Kielcach, Plac św. Wojciecha - najstarsza świątynia w mieście, pierwotnie drewniana, już w X wieku stała na obszarze najstarszej osady i grodu obronnego. W 1763 roku drewnianą świątynię zastąpiono barokowym murowanym kościołem, który znacznie powiększono w latach 80-tych XIX wieku. W kościele zobaczyć można obrazy z 1889 autorstwa Jana Styki - współautora Panoramy Racławickiej.

- Pałacyk Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5 - pałac stanowi jeden z cenniejszych zabytków miasta, znajduje się w centrum miasta, w sąsiedztwie Parku Miejskiego. Obecnie mieści się w nim Dom Środowisk Twórczych.

Kielce

- Ratusz w Kielcach, Rynek

- Synagoga w Kielcach - Archiwum Państwowe

- Kościół Ewangelicki, ul. Henryka Sienkiewicza 1

- Pręgierz w Kielcach. Jego pręgierza sięga XVI wieku, kiedy to znajdował się w pobliżu Ratusza na Rynku. Był to miejsce, gdzie wykonywano publiczne kary, włączając w to chłostę, zgodnie z ówczesnym prawem. Przez wiele lat pręgierz pełnił swoją funkcję, aż do prawdopodobnego zniszczenia podczas pożaru w 1800 roku.

Długie lata po jego zniknięciu, pręgierz powrócił na kielecki Rynek dopiero w 2011 roku, w ramach rewitalizacji tego historycznego miejsca. Nowy pręgierz to wierna replika dawnej konstrukcji. Wznosi się on jako dwumetrowy granitowy monolit z kółkami, na których przykuwano skazanych łańcuchami. To symboliczne odnowienie przeszłości przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia przy tym historycznym miejscu.

Atrakcje w Kielcach

- Deptak w Kielcach - ulica Henryka Sienkiewicza

- Park Miejski w Kielcach - atrakcyjny park znajduje się w centrum miasta, pomiędzy ulicami: Zamkową, Staszica, Solną, Paderewskiego, Ogrodową i Jana Pawła II. Ten zabytkowy park miejski należy do najstarszych w Polsce, na jego obszarze zobaczyć można malowniczy staw i zasilające go źródełko Biruty, pomnik Stefana Żeromskiego, ptaszarnię i okazy starodrzewia z tabliczkami informacyjnymi.

- Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach - rezerwat przyrody nieożywionej obejmujący wzniesienie Kadzielnia (295 m n.p.m.) znajduje się między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz. Miejsce to jest niezwykle ciekawe ze względu na to, że zbudowane jest ze skał wapiennych z żyłami kalcytu, w których zachowały się liczne skamieniałości morskich zwierząt. Rezerwat jest największym skupiskiem jaskiń i grot w regionie, można tu obserwować różne formy krasowe. Najdłuższa jaskinia - Jaskinia Szczelina ma 140 m długości. Przez Kadzielnię przebiega czerwony szlak miejski.

- Geopark Kielce

- Ośrodek narciarski Telegraf w Kielcach, ul. Narciarska 6 - ośrodek oferuje nowy wyciąg krzesełkowy i ratrakowaną, oświetloną oraz naśnieżaną trasę zjazdową o długości 500 m (czerwony stopień trudności), ponadto funkcjonuje wyciąg orczykowy i trasa dla początkujących. Działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu oraz Karczma. Parking bezpłatny. Latem dostępny mini golf, trasy rowerowe, miejsce na ognisko itp.
www.rekreacja.kielce.pl

- Góry Świętokrzyskie - pasma równoleżnikowych wzniesień, niewysokich. Najbardziej znane, a przy tym najwyższe pasmo to Łysogóry z najwyższymi szczytami Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą czyli popularnym Świętym Krzyżem (594 m n.p.m.) z opactwem pobenedyktyńskim. Na szczytach tych występują charakterystyczne gołoborza czyli rumowisko skalne. Pasmo objęte jest ochroną poprzez Świętokrzyski Park Narodowy, którego nowoczesna placówka muzeualna mieści się właśnie w opactwie na Świętym Krzyżu.

Oficjalna strona Kielc

Rezerwat Kadzielnia w Kielcach

Noclegi w Kielcach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Wzgórze Harcerskie
Geopark Kielce
Geopark w Kielcach
Jaskinia Odkrywców w Kielcach
Jaskinia Odkrywców Kielce
Jaskinia Odkrywców - Kadzielnia
Dąb Bartek
Dąb Bartek
Dąb Bartek
Kadzielnia
Rezerwat Kadzielnia w Kielcach
Muzeum Wsi Kieleckiej Tokarnia
Skansen w Tokarni
Rezerwat Wietrznia
Wietrznia w Kielcach
(4.2 głosów: 162)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 162)
Twoja ocena jest dla nas ważna

liczne miejsca do zwiedzania, bardzo ciekawe i ładne miasto
Avatar użytkownika Michał Wilk
Michał Wilk
Bardzo czyste, ładne i zadbane miasto, które posiada wiele atrakcji.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024