Kielce to niedocenione miasto w województwie świętokrzyskim, będące jego stolicą, leżące nad rzeką Silnica, niedaleko Chęcin i Skarżysko-Kamiennej.
Kielce to baza wypadowa w piękne i stare Góry Świętokrzyskie z niewysokimi szczytami, ale ciekawymi zabytkami usianymi w okolicznych miejscowościach.

Zabytki w Kielcach
- Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Plac Zamkowy 1 - wspaniały pałac z I połowy XVII wieku, jeden z najcenniejszych przykładów polskiej rezydencji z epoki Wazów. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe w Kielcach.
- Bazylika w Kielcach, Plac Panny Marii 3 - katedra Wniebowzięcia NMP początkami sięga XII wieku jako niewielki romański kościół kolegiacki. W wyniku wielu renowacji zatracił pierwotne cechy. Dziś ma charakter wczesnobarokowej, trójnawowej bazyliki na planie prostokąta. Barokowy ołtarz główny wykonany jest z drewna, cały złocony.

- Kościół Św. Wojciecha w Kielcach, Plac św. Wojciecha - najstarsza świątynia w mieście, pierwotnie drewniana, już w X wieku stała na obszarze najstarszej osady i grodu obronnego. W 1763 roku drewnianą świątynię zastąpiono barokowym murowanym kościołem, który znacznie powiększono w latach 80-tych XIX wieku. W kościele zobaczyć można obrazy z 1889 autorstwa Jana Styki - współautora Panoramy Racławickiej.
- Pałacyk Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5 - pałac stanowi jeden z cenniejszych zabytków miasta, znajduje się w centrum miasta, w sąsiedztwie Parku Miejskiego. Obecnie mieści się w nim Dom Środowisk Twórczych.



- Synagoga w Kielcach - Archiwum Państwowe

- Kościół Ewangelicki, ul. Henryka Sienkiewicza 1
Atrakcje w Kielcach
- Deptak w Kielcach - ulica Henryka Sienkiewicza

- Park Miejski w Kielcach - atrakcyjny park znajduje się w centrum miasta, pomiędzy ulicami: Zamkową, Staszica, Solną, Paderewskiego, Ogrodową i Jana Pawła II. Ten zabytkowy park miejski należy do najstarszych w Polsce, na jego obszarze zobaczyć można malowniczy staw i zasilające go źródełko Biruty, pomnik Stefana Żeromskiego, ptaszarnię i okazy starodrzewia z tabliczkami informacyjnymi.
- Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach - rezerwat przyrody nieożywionej obejmujący wzniesienie Kadzielnia (295 m n.p.m.) znajduje się między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz. Miejsce to jest niezwykle ciekawe ze względu na to, że zbudowane jest ze skał wapiennych z żyłami kalcytu, w których zachowały się liczne skamieniałości morskich zwierząt. Rezerwat jest największym skupiskiem jaskiń i grot w regionie, można tu obserwować różne formy krasowe. Najdłuższa jaskinia - Jaskinia Szczelina ma 140 m długości. Przez Kadzielnię przebiega czerwony szlak miejski.



- Ośrodek narciarski Telegraf w Kielcach, ul. Narciarska 6 - ośrodek oferuje nowy wyciąg krzesełkowy i ratrakowaną, oświetloną oraz naśnieżaną trasę zjazdową o długości 500 m (czerwony stopień trudności), ponadto funkcjonuje wyciąg orczykowy i trasa dla początkujących. Działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu oraz Karczma. Parking bezpłatny. Latem dostępny mini golf, trasy rowerowe, miejsce na ognisko itp.
www.rekreacja.kielce.pl

- Góry Świętokrzyskie - pasma równoleżnikowych wzniesień, niewysokich. Najbardziej znane, a przy tym najwyższe pasmo to Łysogóry z najwyższymi szczytami Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą czyli popularnym Świętym Krzyżem (594 m n.p.m.) z opactwem pobenedyktyńskim. Na szczytach tych występują charakterystyczne gołoborza czyli rumowisko skalne. Pasmo objęte jest ochroną poprzez Świętokrzyski Park Narodowy, którego nowoczesna placówka muzeualna mieści się właśnie w opactwie na Świętym Krzyżu.

Noclegi w Kielcach
Kielce - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Kielc
Turyści najczęściej odwiedzają: Rezerwat Kadzielnia w Kielcach, a potem Muzeum Wsi Kieleckiej i Zamek w Podzamczu Piekoszowskim.

























