Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory w Krakowie

(4.2 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Krzysztofory należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Stoi on przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku, w XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie. Zasadnicza przebudowa obiektu została dokonana przez architekta Jakuba Solariego w latach 1682-84 na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.

Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszej, średniowiecznej kamienicy, która niegdyś tu stała. Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa


W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa:

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń jest to ekspozycja stała, która pokazuje rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915. Kraków prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych. Pomieszczenia wystawy o łącznej powierzchni 185 metrów kwadratowych są zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX w.

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory


W pierwszym pomieszczeniu Cracovia Origo prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa.

Przestrzeń druga − Oppidum, to opowieść o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego: gród wawelski, podgrodzie Okół, inne ośrodki osadnictwa

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory


Kolejna część wystawy − Civitas, opowiada o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r.

W przestrzeni czwartej − Forum, zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego.

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

Kolejna, piąta przestrzeń − Aglomeracja, to opowieść o „trzech miastach”: Kraków − Kazimierz − Kleparz w czasach nowożytnych.

W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego miasta zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.

Ponadto każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich. W pałacu mieści się też Sklep Muzealny. W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały MHMK - Podziemia Rynku i Wieżę Ratuszową.

Pałac Krzysztofory - MHMK
Rynek Główny 35, Kraków
www.mhk.pl
Godziny zwiedzania: śr-nd 10.00-17.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wystawa stała)

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:30
  • środa: 10:00–17:30
  • czwartek: 10:00–17:30
  • piątek: 10:00–17:30
  • sobota: 10:00–17:30
  • niedziela: 10:00–17:30

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022