Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°3'46" N, 19°56'12" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:30
  • środa: 10:00–17:30
  • czwartek: 10:00–17:30
  • piątek: 10:00–17:30
  • sobota: 10:00–17:30
  • niedziela: 10:00–17:30

Pałac Krzysztofory należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Stoi on przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku, w XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie. Zasadnicza przebudowa obiektu została dokonana przez architekta Jakuba Solariego w latach 1682-84 na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszej, średniowiecznej kamienicy, która niegdyś tu stała. Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa


W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa:

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń jest to ekspozycja stała, która pokazuje rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915. Kraków prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych. Pomieszczenia wystawy o łącznej powierzchni 185 metrów kwadratowych są zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX w.

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

W pierwszym pomieszczeniu Cracovia Origo prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa.Przestrzeń druga − Oppidum, to opowieść o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego: gród wawelski, podgrodzie Okół, inne ośrodki osadnictwa

Kolejna część wystawy − Civitas, opowiada o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r.

W przestrzeni czwartej − Forum, zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego.

Kolejna, piąta przestrzeń − Aglomeracja, to opowieść o „trzech miastach”: Kraków − Kazimierz − Kleparz w czasach nowożytnych.

W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego miasta zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.

Ponadto każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich. W pałacu mieści się też Sklep Muzealny. W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały MHMK - Podziemia Rynku i Wieżę Ratuszową.

Pałac Krzysztofory - MHMK
Rynek Główny 35, Kraków
www.mhk.pl
Godziny zwiedzania: śr-nd 10.00-17.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wystawa stała)

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020