Pałac Krzysztofory, Anna Piernikarczyk

Pałac Krzysztofory należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Stoi on przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku, w XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie. Zasadnicza przebudowa obiektu została dokonana przez architekta Jakuba Solariego w latach 1682-84 na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.

Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszej, średniowiecznej kamienicy, która niegdyś tu stała. Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa:

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń jest to ekspozycja stała, która pokazuje rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915. Kraków prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych. Pomieszczenia wystawy o łącznej powierzchni 185 metrów kwadratowych są zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX w.

W pierwszym pomieszczeniu Cracovia Origo prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa.

Przestrzeń druga − Oppidum, to opowieść o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego: gród wawelski, podgrodzie Okół, inne ośrodki osadnictwa

Kolejna część wystawy − Civitas, opowiada o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r.

W przestrzeni czwartej − Forum, zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego.

Kolejna, piąta przestrzeń − Aglomeracja, to opowieść o „trzech miastach”: Kraków − Kazimierz − Kleparz w czasach nowożytnych.

W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego miasta zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.

Ponadto każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich. W pałacu mieści się też Sklep Muzealny. W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały MHMK - Podziemia Rynku i Wieżę Ratuszową.

Pałac Krzysztofory - MHMK
Rynek Główny 35, Kraków
www.mhk.pl
Godziny zwiedzania: śr-nd 10.00-17.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wystawa stała)

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: