Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory w Krakowie

(4.2 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pałac Krzysztofory należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Stoi on przy Rynku Głównym, pod numerem 35, przy skrzyżowaniu z ulicą Szczepańską. Pierwsza kamienica powstała tu już w XIII wieku, w XVI stuleciu istniała tu apteka - jedna z najstarszych w Krakowie. Zasadnicza przebudowa obiektu została dokonana przez architekta Jakuba Solariego w latach 1682-84 na zlecenie ówczesnego właściciela budynku - Wawrzyńca Jana Wodzickiego.Nazwa budynku pochodzi od imienia Św. Krzysztofa - patrona wcześniejszej, średniowiecznej kamienicy, która niegdyś tu stała. Na przestrzeni wieków w pałacu Krzysztofory gościło wiele znakomitych osobistości, w tym władcy polscy: królowie Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Stanisław August Poniatowski. Tutaj też w 1809 roku przebywał książę Józef Poniatowski.

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

W 1965 roku pałac Krzysztofory został przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa:Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń jest to ekspozycja stała, która pokazuje rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909−1915. Kraków prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych. Pomieszczenia wystawy o łącznej powierzchni 185 metrów kwadratowych są zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX w.

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

W pierwszym pomieszczeniu Cracovia Origo prezentowana jest narracja o najdawniejszych dziejach Krakowa.Przestrzeń druga − Oppidum, to opowieść o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego: gród wawelski, podgrodzie Okół, inne ośrodki osadnictwa

Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory

Kolejna część wystawy − Civitas, opowiada o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r.

W przestrzeni czwartej − Forum, zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., przede wszystkim przez pryzmat Rynku krakowskiego.

Kolejna, piąta przestrzeń − Aglomeracja, to opowieść o „trzech miastach”: Kraków − Kazimierz − Kleparz w czasach nowożytnych.

W ostatnim, szóstym pomieszczeniu prezentowany jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego miasta zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.

Ponadto każdego roku zobaczyć można tu wystawę pokonkursową szopek krakowskich. W pałacu mieści się też Sklep Muzealny. W pobliżu odwiedzić warto inne Oddziały MHMK - Podziemia Rynku i Wieżę Ratuszową.

Pałac Krzysztofory - MHMK
Rynek Główny 35, Kraków
www.mhk.pl
Godziny zwiedzania: śr-nd 10.00-17.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wystawa stała)

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:30
  • środa: 10:00–17:30
  • czwartek: 10:00–17:30
  • piątek: 10:00–17:30
  • sobota: 10:00–17:30
  • niedziela: 10:00–17:30

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Muzea i skanseny
Normalna
muzea zabytki
50°3'46N, 19°56'12E
10 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację