Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

53°50'27" N
14°37'14" W
Zachodniopomorskie
2017-02-07 16:13:52
m npm
Perełka
Zdjęcia (9)

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie to miejsce wyjątkowe, bo wyjątkowa jest historia tego obszaru. Na wyspie Ostrów, znajdującej się na cieśninie Dziwnej, przy samym Wolinie, zrekonstruowano wczesnośredniowieczną osadę. Stanęła ona naprzeciwko historycznej lokalizacji wielkiego miasta, jakim 1000 lat temu był Wolin.Powtało tu kilkadziesiąt replik chat, 4 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Tym sposobem mamy wyobrażenie, jak dawniej wyglądał Wolin i jak toczyło się tutaj życie około X wieku.

Ponadto na obszarze Skansenu powstała stocznia szkutnictwa historycznego, gdzie buduje się repliki słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek, istnieją też warsztaty ginących zawodów, jak ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, kowalstwo, garncarstwo czy tkactwo, dzięki temu powstają kopie zabytków archeologicznych, jakie tutaj odnajdywano w dużej ilości.

Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie odbywa się co roku w sierpniu na terenie Skansenu. To wyprawa do mroków wieków średnich, podczas której poznasz kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków i odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Oczywiście nie brakuje wówczas turystów spragnionych nietypowych wrażeń.Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii, mówi ona o wojownikach zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu na Wolinie. Założycielem grodu był ponoć duński król Harald zwany Sinozębym. Jest wysoce prawdopodobne, że epos ten mówi o prawdziwych wydarzeniach i że faktycznie grupa Skandynawów zamieszkiwała w tym czasie wśród Słowian w Wolinie. Potwierdzają to liczne znaleziska skandynawskie odkryte tu przez archeologów.

Skansen Słowian i Wikingów
Wyspa Ostrów, Recław 37, Wolin, wjazd do skansenu od miejscowości Recław
Festiwal Słowian i Wikingów
www.jomsborg-vineta.com

Zdobyte nagrody

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Aga
2016-06-22 15:28:21

Kocham to miejsce!

2015-03-27 14:02:14

Świetne miejsce.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: