Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie
53°50'27" N, 14°37'14" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie to miejsce wyjątkowe, bo wyjątkowa jest historia tego obszaru. Na wyspie Ostrów, znajdującej się na cieśninie Dziwnej, przy samym Wolinie, zrekonstruowano wczesnośredniowieczną osadę. Stanęła ona naprzeciwko historycznej lokalizacji wielkiego miasta, jakim 1000 lat temu był Wolin.Powtało tu kilkadziesiąt replik chat, 4 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Tym sposobem mamy wyobrażenie, jak dawniej wyglądał Wolin i jak toczyło się tutaj życie około X wieku.

Wolin - Skansen Słowian i Wikingów
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów

Ponadto na obszarze Skansenu powstała stocznia szkutnictwa historycznego, gdzie buduje się repliki słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek, istnieją też warsztaty ginących zawodów, jak ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, kowalstwo, garncarstwo czy tkactwo, dzięki temu powstają kopie zabytków archeologicznych, jakie tutaj odnajdywano w dużej ilości.

Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie odbywa się co roku w sierpniu na terenie Skansenu. To wyprawa do mroków wieków średnich, podczas której poznasz kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków i odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Oczywiście nie brakuje wówczas turystów spragnionych nietypowych wrażeń.

Wolin - Skansen Słowian i Wikingów
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów
Skansen w Wolinie


Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii, mówi ona o wojownikach zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu na Wolinie. Założycielem grodu był ponoć duński król Harald zwany Sinozębym. Jest wysoce prawdopodobne, że epos ten mówi o prawdziwych wydarzeniach i że faktycznie grupa Skandynawów zamieszkiwała w tym czasie wśród Słowian w Wolinie. Potwierdzają to liczne znaleziska skandynawskie odkryte tu przez archeologów.

Skansen Słowian i Wikingów
Wyspa Ostrów, Recław 37, Wolin, wjazd do skansenu od miejscowości Recław
Festiwal Słowian i Wikingów
www.jomsborg-vineta.com

Wolin - Skansen Słowian i Wikingów
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów


Wolin Wolin Skansen Słowian i Wikingów Wolin

Wolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Aga Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-22 na

Kocham to miejsce!

kazik cebula Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-03-27 na

Świetne miejsce.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020