53°52'35" N, 14°26'45" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, leżącej na północno-zachodnich krańcach Polski. Szczególne walory tego miejsca to najpiękniejszy odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Okoliczne miejscowości to Świnoujście i Międzyzdroje.Klify w Wolińskim PN

Obszar lądowy Parku Narodowego jest silnie zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Dominującym krajobrazem jest tu pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku około 15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify (strome wybrzeża podmywane przez fale morskie) osiągają wysokość około 90 m. Abrazja czyli działalność niszcząca fal morskich klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm.

Jezioro Czajcze
Jezioro Czajcze

Delta Świny

Innym rodzajem krajobrazu jest ten tworzony przez deltę Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami, a jeszcze innym typem krajobrazu jest pojezierze z polodowcowymi jeziorami, ozami i kemami (okolice Warnowa). Niewielką część Parku zajmuje rozległy obszar sandru (Wapnica-Karnocice). Są to wszystko pozostałości po lodowcu lądowym działającym tu w przeszłości.

Historyczne pamiątki

Na obszarze Parku znajdują się liczne ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem i rybactem z czasów historycznych. Najwięcej "pamiątek" zostawiła jednak ostatnia wojna - okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni V-3 w Wicku.

Latarnia morska Kikut
Delta Świny
Jezioro Turkusowe


Najciekawsze atrakcje

W okolicach Wapnicy znajdują się fragmenty odkrywkowych kopalń kredy. Zagubiło się tutaj przepiękne Jezioro Turkusowe o takiej właśnie barwie, urzekające turystów. Właśnie to jezioro oraz Zagroda Pokazowa Żubrów i punkty widokowe Gosań i Kawcza Góra to najczęściej odwiedzane miejsca w Parku.

Szlak Brzegiem Bałtyku

Szlak czerwony w WPN zwany jest potocznie "szlakiem brzegiem Bałtyku" i liczy 19 km. Główną jego atrakcją jest wędrówka brzegiem morskim, choć warto też zobaczyć punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnię morską Kikut. Przebieg trasy: brama przy dyrekcji WPN – punkt widokowy Kawcza Góra (1,5 km) - plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – Kołczewo. Przez Woliński Park Narodowy biegnie też czerwony Szlak Nadmorski wiodący wzdłuż polskiego wybrzeża.

Wolin
Wolin


Woliński Park Narodowy
ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje
tel. 91/ 328-07-27
www.wolinpn.pl

Wolin Skansen Słowian i Wikingów Międzyzdroje

Międzyzdroje noclegi

Międzyzdroje to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Adrian Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-29 na
Woliński park narodowy chyba jako jedyny posiada zakaz wprowadzania psów. Słaba infrastruktura, oznakowanie celowo zakłamane np. Tablica informacyjna do żubrów 500m po przejściu odcinka kolejna z informacją żubry 500m.
Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 na

Na spacer w sam raz, brak infrastruktury

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021