Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Woliński Park Narodowy

Woliński PN
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, leżącej na północno-zachodnich krańcach Polski. Szczególne walory tego miejsca to najpiękniejszy odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Okoliczne miejscowości to Świnoujście i Międzyzdroje.

Woliński PN Jezioro Turkusowe
Woliński PN Jezioro Turkusowe

Najciekawsze atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego

W okolicach Wapnicy znajdują się fragmenty odkrywkowych kopalń kredy. Zagubiło się tutaj przepiękne Jezioro Turkusowe o takiej właśnie barwie, urzekające turystów. Właśnie to jezioro oraz Zagroda Pokazowa Żubrów to najczęściej odwiedzane miejsca w Parku. Ja polecam Wam serdecznie punkty widokowe Wolińskiego Parku Narodowego, wszystkie dobrze oznakowane, z charakterystycznymi wiatami drewnianymi na szczytach:

  • Wzgórze Gosań - jeden z najwyższych jeśli nie najwyższy klif w Polsce, mierzy ponad 93 m n.p.m. i oferuje ładny widok na Bałtyk
  • Kawcza Góra - prowadzą do niej z plaży w Międzyzdrojach słynne schody z pięknym widokiem na Bałtyk, na Kawczą Górę można też wejść lasem, szlakiem czarnym z Międzyzdrojów
  • Wzgórze Zielonka - oferuje widok na wyspy na Świnie, ale punkt widokowy trochę zasłaniają już wysokie drzewa, szlak niebieski
  • Piaskowa Góra z pięknym widokiem na Jezioro Turkusowe, szlak niebieski
  • Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe - już nieco poza granicami Parku, to jedyny płatny punkt widokowy, ale też najbardziej spektakularny, pozwala zobaczyć Zalew Szczeciński i Krainę 44 wysp, obok bezpłatnego parkingu można też zobaczyć bezpłatnie ładny widok, ale na tarasach jest on ciekawszy, szerszy i dodatkowo na miejscu jest niewielka kafejka i leżaki
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Woliński PN Gosań
Woliński PN Gosań

Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego na mapie

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Wolińskiego Parku Narodowego. Są też zaznaczone parkingi w ich pobliżu. 

Klify w Wolińskim PN

Obszar lądowy Parku Narodowego jest silnie zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Dominującym krajobrazem jest tu pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku około 15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify (strome wybrzeża podmywane przez fale morskie) osiągają wysokość około 90 m n.p.m. To wspomniana wcześniej Góra Gosań, położona nieco na wschód od Międzyzdrojów. Klify te cudownie i malowniczo wyglądają z plaży. Abrazja czyli działalność niszcząca fal morskich klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm.

Woliński PN Kawcza Góra
Woliński PN Kawcza Góra
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku

Delta Świny

Innym rodzajem krajobrazu jest ten tworzony przez deltę Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami, które są rajem dla dzikiego ptactwa, a jeszcze innym typem krajobrazu jest pojezierze z polodowcowymi jeziorami, ozami i kemami, w okolicach Warnowa. Niewielką część Parku zajmuje rozległy obszar sandru (Wapnica-Karnocice). Są to wszystko pozostałości po lodowcu lądowym działającym tu w odległej przeszłości.

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku

Historyczne pamiątki Wolińskiego Parku Narodowego

Na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego znajdują się liczne ślady i pozostałości grodzisk oraz miejsc związanych z osadnictwem i rybactwem z czasów historycznych. Najwięcej "pamiątek" zostawiła jednak ostatnia wojna - okopy, bunkry i fundamenty broni V-3 w Wicku.

Woliński PN
Woliński PN

Szlak Brzegiem Bałtyku

Szlak czerwony w Wolińskim Parku Narodowym zwany jest potocznie "szlakiem brzegiem Bałtyku" i liczy 19 km. Główną jego atrakcją jest wędrówka brzegiem morskim, choć warto też zobaczyć punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnię morską Kikut. Przebieg trasy: brama przy dyrekcji WPN – punkt widokowy Kawcza Góra (1,5 km) - plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – Kołczewo. Przez Woliński Park Narodowy biegnie też czerwony Szlak Nadmorski wiodący wzdłuż polskiego wybrzeża.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny (tylko do Zagrody Żubrów i do Muzeum trzeba wykupić niedrogi bilet)
Parkingi: bezpłatne np. Kwasowo, niedaleko Zagrody, przy Górze Gosań, Piaskowej Górze czy Wzgórzu Zielonka
Pokazowa Zagroda Żubrów
ul. Leśna (szlak zielony lub czarny i zielony), Międzyzdroje
Godziny zwiedzania: V-IX 10.00-18.00 codziennie prócz pn, X-IV 8.00-16.00 codziennie prócz nd i pn
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do lat 4 gratis

Woliński Park Narodowy
ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje
tel. 91/ 328-07-27
www.wolinpn.pl

Noclegi w Świnoujściu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Woliński PN Gosań
Woliński PN Wzgórze Zielonka
Woliński PN żubry
Woliński PN żubry
Woliński PN bielik
Woliński PN Kawcza Góra
Woliński PN Kawcza Góra
Woliński PN Gosań
Woliński PN Gosań
Woliński PN Jezioro Turkusowe
Woliński PN
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
Grodzisko Lubin, tuż za granicami Parku
(4.6 głosów: 73)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 73)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Gosia Modrzyńska
Gosia Modrzyńska
NA TEREN PARKU NIE WOLNO WCHODZIĆ PSOM. Wiem,że na pewno mają swoje racje, ale jak planowałam przyjazd to nie znalazłam takiej informacji
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękne miejsce, dobrze opisane punkty widokowe, wszystkie bezpłatne, parkingi również bezpłatne 🙂
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsca - w szczególności punkty widokowe i lasy. Polecam na spacery po plażowaniu 🙂
Adrian
Woliński park narodowy posiada zakaz wprowadzania psów. Słaba infrastruktura, oznakowanie celowo zakłamane np. Tablica informacyjna do żubrów 500m po przejściu odcinka kolejna z informacją żubry 500m.
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Na spacer w sam raz, brak infrastruktury

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024