Woliński Park Narodowy

53°52'35" N
14°26'45" E
Zachodniopomorskie
2015-02-25 10:55:21
43m npm
Ważna
Zdjęcia (8)

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, leżącej na północno-zachodnich krańcach Polski. Szczególne walory tego miejsca to najpiękniejszy odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Okoliczne miejscowości to Świnoujście i Międzyzdroje.Klify w Wolińskim PN

Obszar lądowy Parku Narodowego jest silnie zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Dominującym krajobrazem jest tu pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku około 15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify (strome wybrzeża podmywane przez fale morskie) osiągają wysokość około 90 m. Abrazja czyli działalność niszcząca fal morskich klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm.

Delta Świny

Innym rodzajem krajobrazu jest ten tworzony przez deltę Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami, a jeszcze innym typem krajobrazu jest pojezierze z polodowcowymi jeziorami, ozami i kemami (okolice Warnowa). Niewielką część Parku zajmuje rozległy obszar sandru (Wapnica-Karnocice). Są to wszystko pozostałości po lodowcu lądowym działającym tu w przeszłości.Historyczne pamiątki

Na obszarze Parku znajdują się liczne ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem i rybactem z czasów historycznych. Najwięcej "pamiątek" zostawiła jednak ostatnia wojna - okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni V-3 w Wicku.

Najciekawsze atrakcje

W okolicach Wapnicy znajdują się fragmenty odkrywkowych kopalń kredy. Zagubiło się tutaj przepiękne Jezioro Turkusowe o takiej właśnie barwie, urzekające turystów. Właśnie to jezioro oraz Zagroda Pokazowa Żubrów i punkty widokowe Gosań i Kawcza Góra to najczęściej odwiedzane miejsca w Parku.

Szlak Brzegiem Bałtyku

Szlak czerwony w WPN zwany jest potocznie "szlakiem brzegiem Bałtyku" i liczy 19 km. Główną jego atrakcją jest wędrówka brzegiem morskim, choć warto też zobaczyć punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnię morską Kikut. Przebieg trasy: brama przy dyrekcji WPN – punkt widokowy Kawcza Góra (1,5 km) - plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – Kołczewo. Przez Woliński Park Narodowy biegnie też czerwony Szlak Nadmorski wiodący wzdłuż polskiego wybrzeża.

Woliński Park Narodowy
ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje
tel. 91/ 328-07-27
www.wolinpn.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-09-04 16:44:07

Na spacer w sam raz, brak infrastruktury

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: