Woliński PN Jezioro Turkusowe

Woliński Park Narodowy

(4.6 głosów: 67)
Oceń i napisz opinię

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin, leżącej na północno-zachodnich krańcach Polski. Szczególne walory tego miejsca to najpiękniejszy odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Okoliczne miejscowości to Świnoujście i Międzyzdroje.Klify w Wolińskim PN

Obszar lądowy Parku Narodowego jest silnie zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Dominującym krajobrazem jest tu pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku około 15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify (strome wybrzeża podmywane przez fale morskie) osiągają wysokość około 90 m. Abrazja czyli działalność niszcząca fal morskich klifowego wybrzeża corocznie przesuwa linię brzegu o około 80 cm.

Latarnia morska Kikut, Wojciech Grabowski
Latarnia morska Kikut, Wojciech Grabowski

Delta Świny

Innym rodzajem krajobrazu jest ten tworzony przez deltę Świny z kilkudziesięcioma bagnistymi wysepkami, a jeszcze innym typem krajobrazu jest pojezierze z polodowcowymi jeziorami, ozami i kemami (okolice Warnowa). Niewielką część Parku zajmuje rozległy obszar sandru (Wapnica-Karnocice). Są to wszystko pozostałości po lodowcu lądowym działającym tu w przeszłości.Historyczne pamiątki

Na obszarze Parku znajdują się liczne ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem i rybactem z czasów historycznych. Najwięcej "pamiątek" zostawiła jednak ostatnia wojna - okopy, bunkry czy pozostałości fundamentów broni V-3 w Wicku.

Delta Świny, Wojciech Grabowski
Jezioro Turkusowe, Wojciech Grabowski
Wolin, ivona

Najciekawsze atrakcje

W okolicach Wapnicy znajdują się fragmenty odkrywkowych kopalń kredy. Zagubiło się tutaj przepiękne Jezioro Turkusowe o takiej właśnie barwie, urzekające turystów. Właśnie to jezioro oraz Zagroda Pokazowa Żubrów i punkty widokowe Gosań i Kawcza Góra to najczęściej odwiedzane miejsca w Parku.Szlak Brzegiem Bałtyku

Szlak czerwony w WPN zwany jest potocznie "szlakiem brzegiem Bałtyku" i liczy 19 km. Główną jego atrakcją jest wędrówka brzegiem morskim, choć warto też zobaczyć punkt widokowy Kawcza Góra oraz latarnię morską Kikut. Przebieg trasy: brama przy dyrekcji WPN – punkt widokowy Kawcza Góra (1,5 km) - plaża w Międzyzdrojach – plaża w miejscowości Wisełka – latarnia morska Kikut – Jezioro Koprowo – Kołczewo. Przez Woliński Park Narodowy biegnie też czerwony Szlak Nadmorski wiodący wzdłuż polskiego wybrzeża.

Wolin Skansen Słowian i Wikingów, ivona
Wolin Skansen Słowian i Wikingów, ivona

Woliński Park Narodowy
ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje
tel. 91/ 328-07-27
www.wolinpn.pl

Międzyzdroje

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Świnoujście noclegi

Świnoujście to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°52'35N, 14°26'45E
25 luty 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Adrian
29 sierpień 2020 09:59
Woliński park narodowy chyba jako jedyny posiada zakaz wprowadzania psów. Słaba infrastruktura, oznakowanie celowo zakłamane np. Tablica informacyjna do żubrów 500m po przejściu odcinka kolejna z informacją żubry 500m.
Karolina
04 wrzesień 2016 16:44

Na spacer w sam raz, brak infrastruktury

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację