Wzgórze Zielonka

Wzgórze Zielonka w Lubinie

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wzgórze Zielonka w Lubinie koło Wolina to jeden z kilku pięknych punktów widokowych Wolińskiego Parku Narodowego. Aby tu dotrzeć, z bezpłatnego parkingu kierujemy się na szlak niebieski, przy schodkach znajduje się znak, a schody prowadzą na punkt widokowy Zielonka. To 300 metrów od parkingu. Wzgórze Zielonka osiąga wysokość 81 m n.p.m. Z tego miejsca można podziwiać rozlewiska Świny, wody Zalewu Szczecińskiego, a także Jeziora Wicko Wielkie - to naprawdę malowniczy krajobraz. Warto zwrócić uwagę na to, że widać stąd również krainę 44 wysp na Świnie, które stanowią ostoję ptactwa. Można się tu dowiedzieć, że rozlewiska Wstecznej Delty Świny zostały włączone w obszar Wolińskiego Parku Narodowego w 1996 roku. Zjawisko cofania się wód to konsekwencja sztormów, przez to również obszar ten bogaty jest w wody zarówno słone jak i słodkie. Dzięki temu zjawisku możemy mówić również o krainie wysp, ponieważ jest on regularnie podtapiany, przez co stanowi siedlisko ptactwa o międzynarodowej randze.

Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka

Wsteczna Delta Świny została uznana przez działające w Wiedniu Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody - europejskim "Krajobrazem Roku 1993/1994". Ten cudny widok jest obecnie trochę zasłonięty przez rozrośnięte drzewa i krzaki. Szczyt Zielonki jest wypłaszczony, stoi tu drewniana wiata z nazwą punktu widokowego, taka, jaka stoi na wszystkich punktach widokowych  Wolińskiego Parku Narodowego, a ponadto jest tutaj stół z ławami, gdzie można zrobić sobie piknik. Z tego miejsca możemy kontynuować trasę szlakiem niebieskim aż do Wapnicy przez Piaskową Górę - kolejny punkt widokowy WPN-u, z którego możemy podziwiać Jezioro Turkusowe i okolicę. Okolica ta znajduje się pod ochroną Wolińskiego Parku Narodowego, do którego jest wstęp bezpłatny. Pozostałe punkty widokowe WPN-u to Góra Gosań i Kawcza Góra - dwa szczyty wysokiego klifu na wschód od Międzyzdrojów. W pobliżu Zielonki warto też wstąpić do Grodziska Lubin Tarasy Widokowe, to trochę poza granicami Parku, ale widoki stąd są cudowne (wstęp płatny, parking bezpłatny).Wzgórze Zielonka
Wzgórze Zielonka

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny 300 metrów od punktu widokowego
Punkt niedostępny dla wózków z powodu terenowych schodów

Adres

Wzgórze Zielonka
dojście niebieskim szlakiem od ul. Dobrej, Lubin

GPS: 53°52'12N, 14°26'13E

Wzgórze Zielonka w Lubinie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Wolina wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Wolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wzgórze Zielonka
53°52'12N, 14°26'13E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022