Łeba to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Leży w województwie pomorskim, przy ujściu rzeki Łeby do morza, pomiędzy Jeziorami Łebsko i Sarbsko. To bardzo atrakcyjna miejscówka na lato dla turystów. Swą renomę Łeba zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, mikroklimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Przede wszystkim zaś przyciągają tutaj cudowne wydmy!
Łeba jest też idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu oraz żeglarstwa morskiego i śródlądowego. Czeka tu również sporo atrakcji rodzinnych.
Miasto Żywiołów, jak nazywana jest Łeba, to miejsce wielowymiarowe. Faktycznie rządzą tym miejscem naturalne żywioły, jak woda i wiatr, ale miejsce oferuje też mnóstwo form rozrywki. W centrum, w pobliżu plaży, na każdym kroku znajdziesz atrakcje. Będąc w Łebie z dziećmi, koniecznie odwiedź popularne parki rozrywki, w których maluchy z pewnością będą zachwycone i nie będą się nudzić. W samej Łebie powstał Łeba Park z dinozaurami, zaś w pobliskim Sarbsku istnieje Sea Park Sarbsk z Fokarium i Oceanarium Prehistorycznym z wodnymi stworzeniami. Warto tez zajrzeć na Farmę Alexa w pobliskim Charbrowie. A to nadal tylko część atrakcji turystycznych tego zakątka. Spędziliśmy tu wiele pięknych chwil i dzięki temu stworzyliśmy przewodnik po Łebie, który pomoże Ci lepiej poznać to miasto i miejsca, które warto zobaczyć !
Park Repecki to piękny, zabytkowy teren zielony, znajdujący się pomiędzy dzielnicami Tarnowskich Gór - Reptami i Starymi Tarnowicami. Miejscami park przypomina las, choć poprzecinany jest gęstą siecią ścieżek. Kilka z nich pokrywa asfalt, są więc dostępne nawet dla wózków.
Największą atrakcją Parku Repeckiego jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, obecnie wpisana na prestiżową Listę Unesco. Podobnie jak pobliska Brama Gwarków, będąca wylotem Sztolni Głębokiej Fryderyk. To miejsce odwadniania cały podziemi tarnogórskich.
Ten zabytkowy Park założono w XIX wieku, kiedy otaczał neorenesansowy pałac Krafta von Donnersmarck, na którego miejscu obecnie powstał GCR - centrum rehabilitacji. Obszar ten to idealne miejsce do "naładowania baterii" z dala od zgiełku miasta i natlenienia organizmu. Umożliwia to spacer po lesie bukowym, który ma to do siebie, iż dostarcza ogromne ilości tlenu - buk jest największym "producentem" tlenu spośród drzew liściastych.
Tarnowskie Góry to historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej. To około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11. Blisko stąd do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje turystyczne.
Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to nasze miasto rodzinne. W ostatnich latach tym bardziej atrakcyjne, że z obiektami UNESCO! Zapraszam więc do poznania tego pięknego i atrakcyjnego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!
Miasto może poszczycić się wieloma atrakcjami, ale turyści głównie przybywają tu do podziemi tarnogórskich, których fragmenty udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych. To prawdziwa osobliwość na skalę europejską.
Te najcenniejsze atrakcje miasta doceniono na świecie. Latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i historyczna pamiątka myśli technicznej, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Zobacz nasz przewodnik po Tarnowskich Górach, na pewno pomoże Ci on w zaplanowaniu i zwiedzeniu tego miasta!
25 czerwca 2023 roku zakończyła się tegoroczna edycja plebiscytu Top Atrakcje. Wyłonionych zostało 8 zwycięzców w każdej kategorii. Każde z tych miejsc jest wspaniałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu tego lata. Dziękujemy za udział i bardzo wysoką liczbę głosów! Czas na konkrety - poznajcie Top Atrakcje 2023 !
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Drodzy moi, jak co roku ruszamy z plebiscytem Top Atrakcje 2023! Hity turystyczne tego lata, same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Wybraliśmy blisko 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 12 czerwca i kończy 26 czerwca 2023 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.
Szlak Zamków Gotyckich na Pomorzu to fantastyczna i zarazem popularna wstęga, tworzona przez trasę samochodową, łączącą średniowieczne warownie, wystawione tu za czasów krzyżackich, na terenie ich państwa. Kiedyś miały strzec granic, ale chyba przede wszystkim pokazywać wielkość nowej na tych ziemiach wiary. A zamki stawiano gęsto, w odległości około 20 km, by zakonnicy podróżując nie musieli nocować w miejscach o wątpliwej reputacji.
Do dziś na Kociewiu, Powiślu i Kaszubach odnaleźć można kilka cudnych zamków gotyckich - krzyżackich i biskupich. W większości udostępnione do zwiedzania, stanowią wspaniałe atrakcje turystyczne. Gdy przekroczysz ich progi i wnikniesz wgłąb murów, przeniesiesz się w świat średniowiecznej tradycji i poczujesz klimat tamtych lat. Tym bardziej, że dziedzińce i zamkowe podwoje często stają się areną ciekawych imprez - turniejów rycerskich, koncertów muzyki dawnej, pokazów rzemiosła czy barwnych jarmarków. Wjedź do krainy czerwonej cegły i poznaj bogactwo dawnego państwa Krzyżaków!
Zwykle w okolicy Świąt zachciewa mi się zdjęć moich córek. Kolejne sesje pokazują mi, jak nieubłaganie i szybko mija czas, a wraz z nim ich dzieciństwo... Czy łatwo je namówić na taką sesję? Nie, coraz trudniej, ale jakoś się udało.
A tym razem wyzwanie było podwójne, bo po kilkunastu latach pracy z lustrzankami Canona, zdecydowałam się na sporą zmianę. Dzisiejsze zdjęcia strzelałam nowym aparatem - Sony A7 IV.
Zbliżający się sezon wakacyjny sprzyja planowaniu zagranicznych podróży, zarówno jeśli chodzi o dłuższy urlop, jak i kilkudniowy wypad. Większość turystów robi więc wszystko, co w ich mocy, aby trafić na najlepsze okazje na rynku. Jak się okazuje, możliwości jest wiele, ale trzeba wiedzieć, jak oraz gdzie szukać sprawdzonych ofert. Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat i które narzędzie online będzie najbardziej pomocne!
Miesiąc maj to jeden z pierwszych miesięcy w roku, który sprzyja wyjazdom i złapaniu oddechu od codziennych spraw. Nic więc dziwnego, że majówka jest wydarzeniem planowanym z dużym wyprzedzeniem. Jaki kierunek obrać? Gdzie najkorzystniej wyjechać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Majówka to świetna okazja, aby odpocząć i naładować swoje baterie. Wiele osób w tym czasie zamierza aktywnie spędzić swój wypoczynek na zwiedzaniu czy trekkingu. Podpowiadamy jakie ubrania warto spakować na aktywną majówkę w Polsce.
Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂
I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂
Z roku na rok rośnie liczba chętnych na skorzystanie z ofert biur podróży. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wakacje z biurem podróży są niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpiecznie. Istnieje wiele form podróżowania, a wakacje organizowane przez biuro podróży, jest wyłącznie jedną w wielu. Czy wakacje z biurem podróży są dla każdego?
Natłok codziennych zajęć, wyzwania zawodowe i rodzinne, a także kakofonia dźwięków miasta sprawiają, że szukamy dla siebie miejsca, w którym możemy odpocząć, choćby w czasie weekendu. Wiele osób podejmuje się wtedy znalezienia SPA, które pozwoli im zapomnieć o chaosie dnia codziennego i po prostu wyciszyć się oraz odpocząć.
Idealnym wyborem w takiej sytuacji okazuje się Klekotki SPA & Resort. Dlatego wypoczynek na Mazurach będzie doskonałym wyborem.
Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂
Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!
Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.
Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.
Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.
Jesień to ta pora roku, która według opinii wielu turystów, najpiękniej wygląda w górach. Cała paleta barw, połączona z pięknymi krajobrazami górskimi to prawdziwa “uczta dla naszych oczu”. Niezwykle istotne jest również to, że właśnie teraz możemy odkrywać piękno gór tak, jak najbardziej lubimy. Czyli w spokoju i bez tłumów turystów. Bardzo dobrą propozycją dla każdego, kto kocha góry, na pewno będzie Kotlina Kłodzka. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?
Na wymarzony jesienny urlop, istotny wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim, najczęściej kierujemy się tam, gdzie ta pora roku wygląda najpiękniej. Z drugiej strony, decydujący wpływ ma “ciekawość świata”, przez co podróżujemy w takie miejsca, w których nie mieliśmy jeszcze okazji przebywać. Niezwykle ważna jest również sama atrakcyjność danych terenów, jak i koszty, które poniesiemy w związku z zaplanowaną przez nas podróżą.
Osoby, które lubią aktywne spędzanie wolnego czasu, coraz częściej decydują się na organizowanie tzw. city breaków po Polsce. Jest to o tyle świetne rozwiązanie, że nasz kraj słynie z pięknych szlaków turystycznych. Pokonanie każdego z nich wiąże się z szeregiem atrakcji, możliwością odwiedzenia nowych miejsc czy posmakowania lokalnej kuchni. Wyjaśniamy, jak zaplanować taką wyprawę, aby zobaczyć jak najwięcej!
Jako Polacy z całą pewnością nie możemy narzekać na brak atrakcji turystycznych. W naszym kraju możemy wybrać się bowiem zarówno w góry, nad morze, na pojezierza, jak i odwiedzić nizinne tereny. Wszystko to sprawia, że każdy miłośnik wędrówek, niezależnie od tego, czy posiada już jakieś doświadczenie, czy dopiero stawia pierwsze kroki, znajdzie coś dla siebie.
Każdego roku odwiedzamy mnóstwo różnych atrakcji w Polsce. Wśród nich są zamki, muzea, skanseny, ale również parki rozrywki i inne atrakcje kuszące turystów. Również tak było w tym roku, toteż spieszymy Wam pokazać te najpiękniejsze i najciekawsze, jakie udało nam się odkryć w tym roku. W tym zestawieniu bierzemy pod uwagę tylko atrakcje biletowane.
Zobaczcie atrakcje, które w 2022 roku otrzymały od nas Certyfikat jakości "Polskie Szlaki Polecają!". To miejsca, które wywarły na nas spore wrażenie i mocno nas zaciekawiły. A przy tym dbają o turystę 🙂
Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.
Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.
Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂
Drodzy moi, ruszyły Top Atrakcje 2022. Hity turystyczne tego lata same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Jak co roku przed wakacjami, już 11 raz, chcemy Was poczęstować najlepszymi atrakcjami w Polsce. To gotowe pomysły na Wasze wyjazdy.
Wybraliśmy około 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 6 czerwca i kończy 19 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.
Lubicie przyrodnicze pejzaże? Akurat coś się kończy coś się zaczyna... Rzepak w tym roku przemija, za to zaczynają się maki. Znak, że idzie lato. Choć pogoda chmurna, to jakże pięknie uraczyły nas widokami Wzgórza Dylewskie - park krajobrazowy na Mazurach Zachodnich.
Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. Przybyły tu z nim około 15.000 lat temu i tak tkwią w tej ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat Są one dobrze opisane.
Słoneczna pogoda, kwitnąca w każdym zakątku przyroda oraz wysokie temperatury zachęcają do wyprawy na górskie szlaki. Warto jednak pamiętać, że każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. Co zatem zabrać na wycieczkę, aby zapewnić sobie, a także najbliższym, pełen komfort i bezpieczeństwo?
Polska oferuje mnóstwo atrakcyjnych kierunków, w które co roku wybierają się miłośnicy wszelkich górskich wędrówek. Początkujący i podróżujący z całą rodziną mogą wybrać łatwe trasy, idealne na jednodniowe wyprawy. Doświadczeni turyści mają do dyspozycji trudniejsze szlaki, podczas których można urządzić biwak lub odpocząć w jednym z dobrze przygotowanych schronisk.
Cieszyn to cudowne miasto, a na przełomie kwietnia i maja zachwyca szczególnie, za sprawą licznie kwitnących tu magnolii. Koniecznie chcieliśmy odwiedzić Cieszyn w tym czasie. Oczywiście przełaziliśmy cały Cieszyn i wkrótce pokażemy Wam przewodnik z tego miasta, ale dziś zapraszam głównie na Szlak Magnolii, bo te wkrótce przekwitną, a jeszcze wciąż niesamowicie cieszą oko.
Kochani, dzięki Wam się udało! Chcemy się z Wami podzielić radosną wieścią, że dostaliśmy się do pierwszej dziesiątki w Gali Twórców Influencers LIVE Awards i tym samym przeszliśmy do ostatniego - trzeciego etapu, już bez głosowania
Dziękujemy Wam serdecznie, bez Was nie byłoby to możliwe, a to daje nam mega powera do dalszych działań. To miło wiedzieć, że nie robimy tego tylko dla siebie ! Dostaliśmy ponad 1660 głosów ! No i mamy fajny prezent na dzisiejszą rocznicę ślubu, już 19-tą. Buziaki 🙂
Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking.
Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?
Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!
To wręcz niewiarygodne, jak bardzo w ostatnich latach atrakcyjne jest województwo śląskie dla dzieci i dla turystyki rodzinnej. Postrzegane wciąż jako ośrodek ciężkiego przemysłu, tak naprawdę ma z nim coraz mniej wspólnego, natomiast wiele industrialnych obiektów zmienia swe przeznaczenie i staje się wspaniałymi miejscówkami na rodzinną rekreację. Tak w dawnej Fabryce Porcelany powstała Bajka Pana Kleksa, a na terenach pogórniczych utworzono Żabie Doły.
Oprócz tego każdego roku w śląskich miastach wyrastają wspaniałe place zabaw i zaskakujące atrakcje tematyczne. Chcemy Wam je pokazać i zebrać w jednym miejscu, aby ułatwić Wam planowanie fajnych, rodzinnych wycieczek. Wiemy, co się dzieciom podoba, bo mamy w tej kwestii spore doświadczenie 🙂 Proponujemy Wam najpierw rodzinne obiekty płatne, zaś poniżej miejscówki bezpłatne, dostępne dla całej rodziny przez cały rok. Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku!
Górny Śląsk może nie kojarzy Wam się z wodami, a to całkiem niesłusznie. Nie trzeba jechać na Mazury, by korzystać z uroków jezior, bowiem właśnie u nas, na Śląsku, powstało całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! Antropogeniczne czyli sztuczne, utworzone ręką ludzką, ale w czym to przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię i przyciąga tak wiele ptaków? Sprawą oczywistą jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne najbardziej atrakcyjne są latem, kiedy plaże się zapełniają, punkty gastronomiczne otwierają, można wypożyczyć sprzęt wodny, a na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, zamętu, dużo mniej spokoju.
A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody. Nic tak nie wycisza i koi nerwów, jak właśnie kontakt z naturą. Dlatego zimą i wczesną wiosną odwiedzaliśmy najpiękniejsze okoliczne zbiorniki wodne, tworząc cykl Śląskie Jeziora. Zobacz najpiękniejsze i najlepsze miejsca na spacery nad wodą na Górnym Śląsku i w jego okolicach!
"Być wolnym znaczy: być sobą u siebie"
Ale czy to "u siebie" znaczy tylko we własnym domu? Dla wielu taki swoisty dom jest w górach. Pisze o tym ks. Józef Tischner w książce "Wolność człowieka gór" wydawnictwa Znak. Trudno mi się z nim nie zgodzić, bo choć uwielbiam podróże jako takie, to właśnie w górach, z ich cudnymi widokami, ducha wolności odczuwam najgłębiej, najpełniej. A jeśli ja, wychowana na Śląsku, tak czuję, to jaką więź z górami czują górale, wychowani od małego z ich widokiem, witający dzień ze słońcem wznoszącym się ponad szczytami i zasypiający, gdy chyli się ono wieczorem ponownie ku turniom.
Ogrody światła to ostatnio popularny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzięki nim przenosisz się do rozświetlonych, bajkowych krain, w których możesz znów poczuć się dzieckiem i z otwartą z wrażenia buzią podziwiać wystawy przemawiające do nas nie tylko za pomocą światła, ale często również dźwięku. Mroki nocy błyszczą kolorami, a zimno przeganiamy ciepłem emocji i ciepłej czekolady czy grzańca. Pierwsze ogrody światła powstały już w Polsce kilka lat temu, ale tak naprawdę dopiero w 2021 roku nastąpił ich prawdziwy wysyp. Kilka z nich udało nam się już odwiedzić, toteż zapraszam na nasze zestawienie najlepszych ogrodów świateł w Polsce. Poniżej nasze wrażenia i najważniejsze informacje praktyczne o każdym z nich 🙂
Kochani, życzymy Wam Wesołych Świąt, pięknych, spokojnych, w gronie najbliższych, w tym magicznym, wyjątkowym czasie w roku, a nadchodzący Nowy Rok 2022 niech przyniesie Wam tylko to, co dobre i piękne!
Mamy dla Was film o Ogrodach Świateł
Kochani jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za to, że byliście z nami w ostatnim miesiącu, bardzo ważnym dla nas. Każdemu z Was dziękujemy za wsparcie, wszelkie aktywności i wiele ciepłych słów, które spłynęły do nas. To wiele dla nas znaczy, niezależnie od wyników Mistrzostw Blogerów my już czujemy się wygrani!
Z wdzięczności dla Was przygotowaliśmy listę Ogrodów Światła, które ostatnio stały się niezwykle popularne. Pozwalają poczuć magię i tajemniczość otulonej mrozem i śniegiem ziemi.
Do której zaczarowanej krainy Wy chcecie się udać? Dodawajcie swoje propozycje w komentarzach 🙂
Magiczny to był weekend na Jurze. Na dłużej osiedliśmy w Olsztynie, gdzie przywitał nas mglisty wschód słońca. Zamek w tej scenerii zaprezentował się cudnie i choć było bardzo zimno, chłonęliśmy z rozkoszą tą chwilę. Tak wczesna pora sprawiła, że jeszcze nie było turystów i mieliśmy ruiny tylko dla siebie. A są one wiekowe, mają blisko 800 lat i były świadkami wielu ważnych wydarzeń. A skąd w ogóle nazwa Olsztyna się wzięła? Pochodzi od niemieckich słów i oznacza najpewniej pusty kamień czy pieczarę, co w pełni się zgadza, bo wapienne wzgórze, na którym zamek stoi, kryje wielką grotę! Czekamy na jej udostępnienie, bo prace badawcze trwają. A tymczasem poskakaliśmy trochę po olsztyńskich skałkach.
Mili moi, cieszymy się ogromnie, bo dostaliśmy się do Ogólnopolskich Mistrzostw Blogerów!!!
Nosimy tą wiadomość w głowach już kilka dni i nie możemy uwierzyć i się nacieszyć. Mistrzostwa organizuje Polska Organizacja Turystyczna. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych blogów podróżniczych wybrano 16, po jednym na każde województwo w Polsce. My w pierwszym wyborze postawiliśmy na nasze - śląskie i właśnie je będziemy reprezentować. Będzie nam bardzo miło pokazać szerokiemu gronu, że śląskie też jest piękne i warte odwiedzenia! Pomoże nam w tym Ziemowit - nasz nowy dron, mały ale wariat 😉 Od dawna nosiliśmy się z tym zamiarem, a teraz nadarzyła się dobra okazja 🙂 A co pokażemy? To na razie niech pozostanie niespodzianką, bo sami jeszcze do końca tego nie ustaliliśmy, choć oczywiście mamy swoje typy.
Najlepsze atrakcje w Polsce to temat szeroki jak rzeka, trudno porównać cudne szczyty górskie z muzeami, parkami rozrywki czy zabytkami architektury. My dzisiaj skupimy się na najlepszych atrakcjach biletowanych, którym przyznaliśmy właśnie Certyfikat jakości "Polskie Szlaki Polecają!". Nie wszystkie wyróżnione atrakcje są pod dachem, ale spora ich część, także to świetna podpowiedź na podróżowanie w mniej sprzyjających porach roku, jak słotna jesień czy zima. Jest to dobra alternatywa dla naszych wiosennych Top Atrakcji, które prezentują wiele bezpłatnych atrakcji na łonie natury.
Certyfikat "Polskie Szlaki Polecają!" to nasza nowa akcja. Co roku jesienią blogoportal Polskie Szlaki przyznawać będzie Certyfikat atrakcjom, które wg nas odznaczają się wysoką jakością usług, przyjaznym nastawieniem do turystów i przede wszystkim ciekawą treścią prezentowaną w obiekcie. Możemy Wam je polecić z czystym sumieniem, wśród nich znajdziecie miejscówki bardzo różnorodne, zarówno obiekty historyczne, o poważnych treściach, jak i atrakcje rodzinne, ze swobodnym stylem zwiedzania.
Weekend w Polsce to fantastyczny pomysł! O tym, że Polska jest piękna i warta zachodu wiemy od dawna, ale cieszy mnie fakt, że coraz więcej Polaków tak sądzi i polubiło podróżowanie po Polsce, zarówno w formie jednodniowych wycieczek, weekendowych wypadów czy nawet wakacyjnych podróży. Chętnie podpowiem Ci, gdzie przyjemnie i urokliwie spędzić czas, jakie miejsca wybrać, aby fantastycznie wypocząć, w ciekawej i wspaniałej scenerii. Koniecznie chciałam wybrać miejscówki porozrzucane po całej Polsce, tak, by każdy znalazł tutaj coś dla siebie. Mam nadzieję, że te pomysły okażą się dla Ciebie fajne i pomocne, tym bardziej, że zawierają też podpowiedzi noclegów i smacznych restauracji. Niektóre latem bywają tłoczne, natomiast wszystkie są piękne przez cały rok, dlatego te najpopularniejsze zaplanuj poza szczytem sezonu, bo zwiedzanie będzie na pewno przyjemniejsze. Jeśli któreś miejsce zainteresowało Cię szczególnie, możesz też kliknąć w niebieskie linki, wtedy znajdziesz więcej szczegółowych informacji. Zobacz 10 sprawdzonych propozycji na udany weekend w Polsce!
Opolskie to fantastyczne miejsce na rodzinny wypoczynek, nie tylko oferuje bardzo zróżnicowane obiekty, ale w zdecydowanej większości nie są jeszcze na tyle popularne, by utrudniało to ich zwiedzanie. Pozwolą Ci się nacieszyć świetną rodzinną zabawą, bez tłumów i kolejek, a przy tym poznać naprawdę unikalne atrakcje, jak prawdziwy wygasły wulkan, ręcznie wykonane roboty – transformersy czy autentyczne wykopaliska paleontologiczne i skamieniałe szkielety pradinozaurów sprzed ponad 250 mln lat. Zobacz, jak wiele familijnych miejscówek oferuje to niewielkie województwo!
Kochani, po ciężkim, covidowym roku 2020, przyszedł rekordowy dla nas rok 2021! W samym tylko lipcu odwiedziło nasz portal ponad 1,3 mln Osób i mieliśmy 3 mln odsłon, były dni, gdzie odwiedziło nas ponad 70 000 Osób, to tak jakby jednego dnia przyszły do nas całe nasze Tarnowskie Góry i jeszcze więcej 🙂
Wow, to dzięki Wam, jesteśmy pod wrażeniem, to dla nas wielka nagroda za pracę, która rodzi się z pasji
Dzięki wielkie, że jesteście z nami, że czytacie, lubicie i inspirujecie się ! 🙂
Dzisiaj Dzień Dziecka i zarazem niemal początek długiego weekendu, a czemu by nie wybrać się po rodzinną przygodę? W okolicy bliższej, a może nawet dalszej? Dzieci uwielbiają rodzinne pikniki i zabawę w parkach rozrywki. Zobacz nasze pomysły, zainspiruj się i zrób dziecku frajdę. Jestem przekonana, że i Tobie się spodoba 🙂
Planujesz wakacje w Polsce i jaki region pierwszy wpada Ci do głowy? Czy polskie wybrzeże, tak jak to zwykle bywa? A może jesteś bardziej otwarty na poszukiwania nowego? Może wolisz każdą podróżą sięgnąć dalej, w nieznane Ci dotąd rewiry naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, w tym rankingu odnajdziesz regiony świetne na wakacje w Polsce oraz na krótsze wypady weekendowe. Idealne na rodzinną zabawę, ale i samotne wędrówki. Kilka z nich to pewniaki, ale może niektóre moje wybory Cię zaskoczą. Wierz mi, każdy region w Polsce może zafundować niezłą przygodę, ja wybrałam moim zdaniem 6 najlepszych turystycznych regionów. Jest to oczywiście w pełni subiektywne zestawienie, możesz się z nim zgadzać lub nie, ale każdy mój wybór dobrze uzasadniam. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do podróży po naszym kraju, zobacz najlepsze regiony turystyczne w Polsce i zbieraj pomysły na wakacje 🙂
Chciałam Wam dzisiaj polecić niebanalną książkę podróżniczą wydawnictwa Znak. To niezwykły reportaż Bernarda Newmana z rowerowej wyprawy po kraju, którego już nie ma. A dlaczego? Bo Newman - angielski pisarz, badacz, a nawet szpieg, podróżował rowerem w 1934 roku po przedwojennej Polsce, która dość znacząco zmieniła swe granice od tamtego czasu.
Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.
Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.
"Jest tak zimno, że wydaje się, iż przy każdym oddechu płuca płoną. Rzęsy pokrywają się szrenią i sklejają. Każdy odsłonięty skrawek skóry zamarza po kilku minutach... Takie zimno jest brutalne i bezlitosne. Najpierw otacza człowieka z zewnątrz, potem opanowuje umysł i zaczyna powoli, lecz nieubłaganie zaciskać szpony. Jest przerażające."
Znajdziesz tu wszystko, czego nie wiedziałeś o zimowym wspinaniu w najwyższych górach świata!
Aqualantis to najnowsza strefa Energylandii, której otwarcie zaplanowano na ten rok! Aqualantis stylizowane jest na starożytne zatopione miasto i zajmie sporą powierzchnię 6 hektarów. Pracowało przy niej ponad 1000 osób! Wraz z otwarciem nowej strefy premierę będzie miał Abyssus – kolejny, spektakularny roller coaster w Energylandii. To serce Aqualantis, ale dodatkowo odkryje on przed Wami aż 10 nowych atrakcji oraz wyjątkowe widowisko!
"Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Dlaczego więc ryzykuję stratę wszystkiego? (...) Każdy chce zajrzeć za drugą stronę lustra. Zajrzeć i wrócić. Nikt nie myśli, żeby zostać. Bardzo chce się uniknąć ryzyka. Ale nie iść nie można"
I znów mam w ręku ciekawą książkę o górach, również tych najwyższych. To historia Macieja Berbeki, słynnego polskiego himalaisty, który doznał, podobnie jak inni polscy himalaiści, wielu emocji w górach. Wielką radość zdobywania najwyższych szczytów Ziemi, przyjaźni, ale też gorycz porażki i zdrady.
Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach.
Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.
Pisząc o fotografii krajobrazu mam na myśli zdjęcia krajobrazu, obiektów, zabytków czyli po prostu zdjęcia z podróży. To niby takie proste, a temat szeroki jak rzeka 🙂 Postaram się prosto napisać, co jest najważniejsze i najbardziej potrzebne w fotografii krajobrazu, od czego zacząć i na co zwracać szczególną uwagę.
To nie jest ranking, wszystkie wymienione aspekty są tutaj równie ważne, bo najlepszy fotograf nie zrobi dobrego zdjęcia w niektórych warunkach bez dobrego sprzętu, ale z drugiej strony najlepszy nawet sprzęt nie wystarczy do wykonania pięknej, urzekającej fotografii. Na dobre zdjęcia z podróży składa się wiele czynników jednocześnie!
Zapraszamy nad atrakcyjną Nysę Łużycką, gdzie z sukcesem powstaje bogata infrastruktura turystyczna dla zwiedzających! Hasło "Przygoda z Nysą" przewodzi kampanii promującej walory przyrodnicze i turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego, na odcinku gdzie granicę państw w naturalny sposób tworzy Nysa Łużycka.
Dziś do przeżycia Przygody z Nysą zaprasza Nadleśnictwo Lipinki, miasto Zgorzelec i Gmina Pieńsk. Co dzieje się w ramach projektu na tych obszarach? Dlaczego warto odwiedzić ten region? Zobaczcie sami i zdecydujcie się na Przygodę z Nysą!
15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.
Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.
Od dzisiaj czyli 20 kwietnia 2020 wolno nam znów spacerować, jeździć na rowerze, biegać i uprawiać inne formy rekreacji, oczywiście z zachowaniem ostrożności, w maseczkach i z dala od innych ludzi. Tylko tyle nam trzeba, tłumy to zdecydowanie nie moja bajka, ale bez spacerów na łonie natury trudno mi żyć.
Jeśli masz podobnie, polecam Ci dzisiaj piękne miejsca w województwie śląskim, które mogą stać się aktualnie świetnym miejscem Twojej rekreacji. Niektóre są bardzo mało znane wcale nie musisz się przejmować zgromadzeniami, inne są bardziej popularne, ale na tyle rozległe, że można zachować bezpieczną odległość i cieszyć się urokami przyrody i świeżego powietrza. Jako mama rocznej córeczki przy każdej atrakcji zamieściłam informację, czy możliwe jest poruszanie się wózkiem czy w grę wchodzi tylko nosidło lub chusta.
Szczególnie teraz, podczas kwarantanny narodowej z powodu koronawirusa, gdy miejsca pod dachem są jeszcze zamknięte dla turystów, a lasy i parki się znów otwierają od 20 kwietnia 2020, tak cenione i ważne stają się atrakcyjne miejsca na świeżym powietrzu. Parki miejskie to prawdziwe ostoje, gdzie można wyjść, złapać oddech, oderwać się od stresów dnia codziennego i nabierać odporności w chłodniejsze dni.
Dorosłym wystarczy kawałek lasu, żeby podładować baterie i odpocząć psychicznie, bowiem nie od dziś wiadomo, że las w głowie układa 🙂 Ale co z maluchami? Do lasu, a i owszem, połazić trochę można, pobiegać, pooglądać roślinki, pomyszkować wśród ścieżek, ale to co dzieci rajcuje najbardziej, a piszę to jako mama trzech córek, to atrakcje, atrakcje i jeszcze raz atrakcje! Mogą być przeróżne, ale wszelkie wyzwania są mile widziane, wszak dzieci muszą rozładować swoją energię, a lepiej zrobić to na łonie natury, z uśmiechem na twarzy, niż pozwolić na demolkę domu 🙂
Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!
Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂
Bardzo długo zabierałam się do napisania recenzji tej książki. Najpierw urodziło mi się dziecko i czytanie stało się luksusem, wręcz nieosiągalnym, ale na tyle wciągnęła mnie ta lektura, że skradałam momenty, żeby przerzucać kolejne kartki fascynującej biografii. Nawet pisałam sobie notatki do recenzji i kiedy już byłam bliska końca i siadłam, by przepisać treść do komputera, okazało się, że zgubiłam notatki...
Odłożyłam książkę, trochę zdenerwowana i tak pół roku przeleżała, aż do teraz, do czasu kwarantanny narodowej, kiedy znów chętnie sięgam po książki. A u mnie jak książki, to górskie 🙂 No więc trzymam w dłoni świetną biografię Wydawnictwa Agora, autorstwa Dominika Szczepańskiego "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza."
Na ten trudny czas kwarantanny narodowej świetnie mi się sprawdziła książka Wydawnictwa Agora "Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało". To fantastyczna biografia jednego z ostatnich "lodowych wojowników", bardzo dobrze się czytająca i wciągająca jak silny nurt rzeki. Przeczytaj moją recenzję 🙂
Wiosna 2020 się budzi, obudźmy ją też w naszych sercach! Ogłoszona pandemia i rosnąca liczba zarażonych koronawirusem w Polsce nie nastraja nas wszystkich optymistycznie. Szkoda, bo marzec to zwykle czas wychodzenia z zimowego letargu i początek podróżowania. Niech tak pozostanie i niech słoneczko nas zachęca do wyjść, ale z zachowaniem dużej dozy rozsądku. Oto propozycje fajnych spacerów, którym koronawirus niestraszny!
Otaczająca nas przyroda jest wspaniała i choć sporo turystów lubi zamki czy parki rozrywki, zawsze znajdą się miłośnicy atrakcji stworzonych właśnie przez naturę, szczególnie gdy stanowią one jakieś niecodzienne osobliwości przyrodnicze, przez co budzą zachwyt i naszą ciekawość. W Polsce nie brakuje takich unikalnych miejsc, sprawdź nasze propozycje!