Poznaj Nysę

Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką.

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter i urzeka różnorodnością przyrody.

 „Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos
„Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos

Nad jej brzegami rozwinęło się wiele miast o bogatej historii i zabytkach pochodzących z różnych epok. Nysa Łużycka stała się przewodnim motywem współpracy trzech krajów, które współpracują ze sobą w rozwoju infrastruktury turystycznej regionu. Dzięki temu można ten piękny zakątek poznawać podczas pieszych wędrówek, na rowerze czy płynąc kajakiem. Zapraszamy Państwa do krótkiej podróży z biegiem Nysy Łużyckiej. Mamy nadzieję, że przekona ona Państwa, by poznać uroki tego regionu osobiście. 

Jeśli zechcielibyśmy rozpocząć Przygodę z Nysą u jej źródeł musimy udać się w Góry Izerskie na terenie Czech w okolice miejscowości Nová Ves. Miejsce znajdziemy bez trudu, dzięki tablicy pamiątkowej w języku polskich, czeskim i niemieckim. Jest to ważne miejsce dla miłośników rowerowych przygód, gdyż tutaj właśnie rozpoczyna się szlak „Odra-Nysa”, który biegnie od ujścia Nysy do Odry i dalej, aż do Morza Bałtyckiego. 

Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos
Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos

Kolejnym krokiem na mapie Podróży z Nysą jest jedno z największych czeskich miast Liberec, jednocześnie największe miasto położone nad Nysą Łużycką. Ozdobą miasta jest neorenesansowy ratusz.

Po środku nurtu Nysy Łużyckiej koło polskiej Sieniawki, czeskiego Hradka nad Nisou i niemieckiej Żytawy znajduje się punkt styku granic Polski, Czech i Niemiec. Nad samą rzeką u jej wypływu z przełomu od XIII w. nieprzerwanie istnieje opactwo cysterek St. Mariental w Ostritz. Dziś znajduje się tu także Międzynarodowe Centrum Spotkań.

Miejsce styku granic Polski, Czech i Niemiec nad Nysą Łużycką, autor Andrzej Paczos
autor Andrzej Paczos
Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos

Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką). Jest to idealne miejsce dla poszukujących błogiej ciszy, mąconej jedynie przez odgłosy natury. Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda dodaje uroku i magii rzece otoczonej lasami, zaroślami, skarpami. 

Nad Nysą Łużycką po niemieckiej stronie granicy znajduje się miasto Bad Muskau  z dwoma pałacami i transgranicznym parkiem w stylu angielskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu zobaczyć podłużne wzgórza moreny czołowej utworzonej przez lądolód podczas epoki lodowej oraz kolorowe jeziorka w wyrobiskach po kopalniach węgla brunatnego i iłów. 

Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos

Na północ od Bad Muskau, a po stronie Polskiej od Łęknicy Nysa Łużycka dalej wyznacza granicę polsko – niemiecką, aby po 250 km swego biegu połączyć swe wody z Odrą. 
Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: (strona projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. 

Poznaj rzekę, która wyznacza naszą zachodnią granicę, piękną, tajemniczą, która oferuje turystom spokój i ciszę, mącone jedynie odgłosami natury. Zapraszamy Cię do przeżycia przygody z Nysą!
Trasy rowerowe, kajaki, spacery, zabytki, parki i zielone okolice rzeki Nysy Łużyckiej czekają na Was!
Dowiedz się więcej o projekcie Przygoda z Nysą: (link do strony projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos
Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

 Hałdy na brzegach „Afryki” rozmywane są przez wodę deszczową. Na skarpie powstają głębokie kaniony a u jej stóp tworzy się delta,autor Andrzej Paczos
Miejsce, w którym Nysa łużycka łączy się Odrą, autor Andrzej Paczos
Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką), autor Andrzej Paczos
Pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024