Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego ugaszony

Biebrzański Park Narodowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzisiaj rano, tj. 26 kwietnia 2020 Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego oficjalnie poinformował, że pożar w BPN został ugaszony. Strażacy prowadzą jednak nadal dyżury przy dozorze pożarowiska. Straty są ogromne!

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, powstał w 1993 roku i ochroną obejmuje prawie 60 tys. ha. Leży na północy Polski, w jej wschodniej części, w całości na terenie województwa podlaskiego, na południe od Augustowa. To unikat w skali kraju, wielkie i dzikie połacie torfowisk z bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To ostoja nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi spragnionych natury i kontaktu z nią!

Biebrza
Biebrza

Wybuch pożaru 19 kwietnia

Ten nasz dziki raj i niecodzienna perełka przyrodnicza ma za sobą bardzo ciężki tydzień, bowiem Park płonął od 19 kwietnia, kiedy to pierwsze zastępy Straży Pożarnej gasiły ogień prawdopodobnie wywołany wypalaniem traw, w pobliżu miejscowości Kopytkowo. Do akcji ruszyły setki strażaków z całego kraju, ale pomagali też harcerze, piloci śmigłowców, wojsko, pracownicy Parku i leśnicy, a nawet ludność cywilna!

Wypalanie traw

Jak mówi Dyrektor Parku - Andrzej Grygoruk, w tym roku już kilkanaście razy interweniowano z powodu wypalania traw w okolicach. Warto zaznaczyć, że wyznaczył on nagrodę 10 tys. złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za wybuch pożaru. Po jego ugaszeniu swoje czynności właśnie rozpoczyna Prokuratura Okręgowa w Białymstoku

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Ponad 5 tys. ha spalonego raju

Powierzchnia obszaru objętego pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym to ponad  5 tys. ha łąk i trzcinowisk, podobno szczęśliwie ogień nie strawił torfu. To największy pożar od wielu lat w Biebrzańskim Parku Narodowym. Oby ostatni! Serce się łamało, gdy na filmikach widać było uciekające przed ogniem łosie i inne zwierzęta.

Pomoc dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

W trakcie akcji Dyrektor Parku prosił Internautów o wsparcie, również finansowe. Pomoc jest potrzebna także po jej zakończeniu. Każdy może wpłacić pieniądze na konto Biebrzańskiego Parku Narodowego:

Biebrza
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"

Również na zrzutka.pl trwa zbiórka na Biebrzański Park Narodowy, zebrano już ponad 100 tys. zł.
Pomóc możesz i Ty, tutaj jest link do zbiórki.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024