Stawy w Połomii

Stawy w Połomii

(5 głosów: 2)

Stawy w Połomii to mało popularny, choć malowniczy i ciekawy zakątek, do którego warto trafić podczas zwiedzania Górnego Śląska. Stawy znajdują się nieco na północ od miejscowości Połomia, niedaleko pałacu w Brynku, niecałe 20 km od Tarnowskich Gór. Samochód najlepiej zostawić gdzieś we wsi i spacerkiem dojść do zbiorników wodnych, do których żadna droga asfaltowa nie prowadzi.A stawów w Połomii jest kilka. Te bardziej zorganizowane i większe to Stawy Szkarotkowe, zaś nieco na zachód od nich rozlewają się Stawy Wesoła, nieco wyschnięte. Mi nawet bardziej do gustu przypadły właśnie te mniejsze stawy, dużo bardziej dzikie i przez to malownicze, nawet romantyczne. Powyżej tafli wody tu i ówdzie wznoszą się kępy wysokich traw wodnych, sporo ich też wokół zbiorników, a przy wietrze wspaniale szumią i kołyszą się. Spotkać tu można różne ptaki, nawet żurawie, które i nam przeleciały nad głową. Wokół stoi sporo ambonek obserwacyjnych, więc i zwierzyny na pewno tutaj nie brakuje.

Stawy Wesoła w Połomii
Stawy Wesoła w Połomii

Stawy Szkarotkowe natomiast są bardziej cywilizowane, choć nadal przyjemnie nie komercyjne i ludne. Ale znajdziesz tu ławeczkę, wiatę czy tablice informacyjne. Z nich dowiesz się, jak dobroczynne są stawy w lasach, które bardzo wzbogacają różnorodność gatunkową i ułatwiają przyrodzie znosić wahania klimatyczne. Poza tym to dogodne wodopoje dla zwierząt, źródło wody dla szkółek leśnych czy zbiorniki przeciwpożarowe. Dla wędkarzy to prawdziwe eldorado, ale dla turystów ciekawe miejsce rekreacji.Stawy Szkarotkowe w Połomii stanowią 30. Przystanek edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Brynek. Zaplanuj niecodzienny spacerek nad tutejszymi stawami, szczególnie gdy masz w domu czworonoga, na pewno będzie zachwycony tym miejscem, jak nasza Negra 🙂

Stawy Szkarotkowe w Połomii
Stawy Szkarotkowe w Połomii

Ze Stawów Szkarotkowych do wsi natomiast dochodzi się niemal w miejscu, gdzie powstała Stajnia Połomia, która poza pensjonatem dla koni oferuje również naukę jazdy konnej, również w terenie.Adres

Stawy Szkarotkowe
ul. Szkarotkowa, Połomia
Stawy Wesoła
ul. Wesoła

GPS: 50°29'7N, 18°43'36E

Brynek noclegi

Brynek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°29'7N, 18°43'36E
23 luty 2020
05 marzec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
23 luty 2020 12:57
Jeśli lubisz takie spacerki bardziej dzikie, bez komercji i tłumów, albo jeśli masz lękliwego psa jak my, to miejsce jest idealne :)
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację