Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Stawy w Połomii

Stawy w Połomii
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Stawy w Połomii to mało popularny, choć malowniczy i ciekawy zakątek, do którego warto trafić podczas zwiedzania Górnego Śląska. Stawy znajdują się nieco na północ od miejscowości Połomia, niedaleko pałacu w Brynku, niecałe 20 km od Tarnowskich Gór. Samochód najlepiej zostawić gdzieś we wsi i spacerkiem dojść do zbiorników wodnych, do których żadna droga asfaltowa nie prowadzi.

A stawów w Połomii jest kilka. Te bardziej zorganizowane i większe to Stawy Szkarotkowe, zaś nieco na zachód od nich rozlewają się Stawy Wesoła, nieco wyschnięte. Mi nawet bardziej do gustu przypadły właśnie te mniejsze stawy, dużo bardziej dzikie i przez to malownicze, nawet romantyczne. Powyżej tafli wody tu i ówdzie wznoszą się kępy wysokich traw wodnych, sporo ich też wokół zbiorników, a przy wietrze wspaniale szumią i kołyszą się. Spotkać tu można różne ptaki, nawet żurawie, które i nam przeleciały nad głową. Wokół stoi sporo ambonek obserwacyjnych, więc i zwierzyny na pewno tutaj nie brakuje.

Stawy Szkarotkowe w Połomii
Stawy Szkarotkowe w Połomii

Stawy Szkarotkowe natomiast są bardziej cywilizowane, choć nadal przyjemnie nie komercyjne i ludne. Ale znajdziesz tu ławeczkę, wiatę czy tablice informacyjne. Z nich dowiesz się, jak dobroczynne są stawy w lasach, które bardzo wzbogacają różnorodność gatunkową i ułatwiają przyrodzie znosić wahania klimatyczne. Poza tym to dogodne wodopoje dla zwierząt, źródło wody dla szkółek leśnych czy zbiorniki przeciwpożarowe. Dla wędkarzy to prawdziwe eldorado, ale dla turystów ciekawe miejsce rekreacji.

Stawy Szkarotkowe w Połomii stanowią 30. Przystanek edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Brynek. Zaplanuj niecodzienny spacerek nad tutejszymi stawami, szczególnie gdy masz w domu czworonoga, na pewno będzie zachwycony tym miejscem, jak nasza Negra 🙂

Stawy Wesoła w Połomii
Stawy Wesoła w Połomii

Ze Stawów Szkarotkowych do wsi natomiast dochodzi się niemal w miejscu, gdzie powstała Stajnia Połomia, która poza pensjonatem dla koni oferuje również naukę jazdy konnej, również w terenie.

Informacje praktyczne

Stawy Szkarotkowe
ul. Szkarotkowa, Połomia
Stawy Wesoła
ul. Wesoła

Stawy Szkarotkowe w Połomii
Stawy Szkarotkowe w Połomii

Noclegi w Brynku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Jeśli lubisz takie spacerki bardziej dzikie, bez komercji i tłumów, albo jeśli masz lękliwego psa jak my, to miejsce jest idealne 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024