Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Stawy Szkarotkowe
ul. Szkarotkowa, Połomia
Stawy Wesoła
ul. Wesoła

50°29'7" N, 18°43'36" E

Stawy w Połomii to mało popularny, choć malowniczy i ciekawy zakątek, do którego warto trafić podczas zwiedzania Górnego Śląska. Stawy znajdują się nieco na północ od miejscowości Połomia, niedaleko pałacu w Brynku, niecałe 20 km od Tarnowskich Gór. Samochód najlepiej zostawić gdzieś we wsi i spacerkiem dojść do zbiorników wodnych, do których żadna droga asfaltowa nie prowadzi.A stawów w Połomii jest kilka. Te bardziej zorganizowane i większe to Stawy Szkarotkowe, zaś nieco na zachód od nich rozlewają się Stawy Wesoła, nieco wyschnięte. Mi nawet bardziej do gustu przypadły właśnie te mniejsze stawy, dużo bardziej dzikie i przez to malownicze, nawet romantyczne. Powyżej tafli wody tu i ówdzie wznoszą się kępy wysokich traw wodnych, sporo ich też wokół zbiorników, a przy wietrze wspaniale szumią i kołyszą się. Spotkać tu można różne ptaki, nawet żurawie, które i nam przeleciały nad głową. Wokół stoi sporo ambonek obserwacyjnych, więc i zwierzyny na pewno tutaj nie brakuje.

Stawy Szkarotkowe w Połomii
Stawy Szkarotkowe w Połomii

Stawy Szkarotkowe natomiast są bardziej cywilizowane, choć nadal przyjemnie nie komercyjne i ludne. Ale znajdziesz tu ławeczkę, wiatę czy tablice informacyjne. Z nich dowiesz się, jak dobroczynne są stawy w lasach, które bardzo wzbogacają różnorodność gatunkową i ułatwiają przyrodzie znosić wahania klimatyczne. Poza tym to dogodne wodopoje dla zwierząt, źródło wody dla szkółek leśnych czy zbiorniki przeciwpożarowe. Dla wędkarzy to prawdziwe eldorado, ale dla turystów ciekawe miejsce rekreacji.

Stawy Szkarotkowe w Połomii stanowią 30. Przystanek edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Brynek. Zaplanuj niecodzienny spacerek nad tutejszymi stawami, szczególnie gdy masz w domu czworonoga, na pewno będzie zachwycony tym miejscem, jak nasza Negra 🙂

Stawy Wesoła w Połomii
Stawy Szkarotkowe w Połomii


Ze Stawów Szkarotkowych do wsi natomiast dochodzi się niemal w miejscu, gdzie powstała Stajnia Połomia, która poza pensjonatem dla koni oferuje również naukę jazdy konnej, również w terenie.

Stawy Szkarotkowe w Połomii

Brynek noclegi

Brynek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-23 na
Jeśli lubisz takie spacerki bardziej dzikie, bez komercji i tłumów, albo jeśli masz lękliwego psa jak my, to miejsce jest idealne :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020