Parki atrakcyjne dla dzieci - Top 10 najlepszych parków miejskich w Polsce!

Park Wrocławski w Lubinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szczególnie teraz, podczas kwarantanny narodowej z powodu koronawirusa, gdy miejsca pod dachem są jeszcze zamknięte dla turystów, a lasy i parki się znów otwierają od 20 kwietnia 2020, tak cenione i ważne stają się atrakcyjne miejsca na świeżym powietrzu. Parki miejskie to prawdziwe ostoje, gdzie można wyjść, złapać oddech, oderwać się od stresów dnia codziennego i nabierać odporności w chłodniejsze dni.

Dorosłym wystarczy kawałek lasu, żeby podładować baterie i odpocząć psychicznie, bowiem nie od dziś wiadomo, że las w głowie układa 🙂 Ale co z maluchami? Do lasu, a i owszem, połazić trochę można, pobiegać, pooglądać roślinki, pomyszkować wśród ścieżek, ale to co dzieci rajcuje najbardziej, a piszę to jako mama trzech córek, to atrakcje, atrakcje i jeszcze raz atrakcje! Mogą być przeróżne, ale wszelkie wyzwania są mile widziane, wszak dzieci muszą rozładować swoją energię, a lepiej zrobić to na łonie natury, z uśmiechem na twarzy, niż pozwolić na demolkę domu 🙂

Park Wrocławski w Lubinie
Park Wrocławski w Lubinie

Dzisiaj więc pokażę Wam fantastyczne parki miejskie, w których Wasze dzieci, ale również i Wy sami świetnie się zabawicie, spędzicie fajny rodzinny czas, łapniecie nieco edukacji, a przy tym odpocznienie od kanapy, telewizora i komórek. Zwykle za takie atrakcje trzeba zapłacić w parkach rozrywki, ja zaproponuję miejsca za darmo lub w bardzo przystępnej cenie, dostępne dla każdego.

Na szczęście dzięki dobrym włodarzom miast powstają takie perełki, które nie rujnują naszych portfeli, a pozwalają wybawić się maluchom do woli. I nie chodzi tutaj tylko o place zabaw, które w lepszej lub trochę słabszej formie znaleźć można w każdym niemal parku, ale również o dodatkowe, nietypowe atrakcje, pozwalające dzieciom na niecodzienną aktywność bądź edukację.

Park Wrocławski w Lubinie

Park Wrocławski w Lubinie to dla mnie zdecydowanie numer jeden wśród najlepszych parków miejskich dla dzieci w Polsce. Zatrzymaliśmy się tutaj w drodze na wakacje, żeby zrobić dzieciom przerwę od długiej jazdy samochodem. Wcześniej już czytałam w Internecie o tym fajnym miejscu, dlatego właśnie je wybraliśmy. I nie żałuję, to bardzo ładnie zagospodarowany i zadbany park, całkowicie bezpłatny, z wieloma atrakcjami dla dzieci. Jest rozległy i oferuje możliwość przyjemnego spacerku alejkami, wśród roślinności i licznych ciekawostek.

Park Wrocławski w Lubinie
Park Wrocławski w Lubinie

Dzieciom na pewno spodobają się tutaj zagrody dla zwierząt gospodarskich, gdzie żyją m.in. kuc szetlandzki, alpaka, rodzima owca olkuska, kilka gatunków kóz, w tym koza sandomierska, osioł domowy, królik domowy i ptactwo - kury, perlice czy indyk. Na terenie parku powstał też Szlak ptaków z wolierami, w których zobaczysz papugi, bażanty, sowy, bociany, łabędzie, żurawie, a nawet orły. Ciekawe dla maluchów są także w lubińskim parku dinozaury czyli kolorowe modele wymarłych gadów posadowione na Szlaku dinozaurów

Park Wrocławski w Lubinie
Park Wrocławski w Lubinie

A czy Twoje dzieci znają Epokę Lodowcową? Kilka zwierząt z tej bajki również zobaczą w Parku Wrocławskim w Lubinie, stoi tu mamut włochaty, tygrys szablozębny i jeleń olbrzymi. Tablice informacyjne poustawiane w wielu miejscach w parku pozwolą poznać wiele ciekawostek o napotykanych zwierzętach, modelach czy roślinach. Nie zapomniano też o strefach rekreacji dla dzieci, jest spory plac zabaw, szachy, boisko. W kawiarni napijesz się kawy i wszyscy zjecie lody 🙂
Park Wrocławski
ul. Paderewskiego i ul. Wrocławska, Lubin
http://www.zoolubin.pl

Park Paprocany

Nad malowniczym Jeziorem Paprocańskim w Tychach powstał bardzo fajny park z mosirowskim ośrodkiem, gdzie całą rodzinką miło i tanio spędzisz czas, nie tylko latem. Odwiedzaliśmy to miejsce dwukrotnie i wiem, że jeszcze rozwija się na plus. Od kilku już dobrych lat dostępny jest tutaj wspaniały plac zabaw. Kiedy powstawał, mało takich obiektów było w Polsce, a i nadal nie są standardem. Wielka drewniana konstrukcja w kształcie statku otoczona jest też innymi pomysłowymi urządzeniami i huśtawkami. Statek pozwala się wspinać, zjeżdżać, biegać po mostkach, a do tego po prostu świetnie wygląda 🙂

Paprocany
Paprocany

Ale plac zabaw to absolutnie nie wszystkie atrakcje parku w Paprocanach. Nad jeziorem rozciąga się piaszczysta plaża z molo oraz drewniane tarasy, wybudowane całkiem niedawno, pomiędzy którymi zawieszone są siatki, stanowiące modne ostatnio hamaki, zawieszone ponad wodą. Fantastyczna sprawa, nie tylko dla dzieci, a na pewno dla odważnych. Wokół jeziora, w lesie prowadzi ścieżka idealna na spacery, również z wózkiem. Można tędy dojść do Zameczku Promnice, kierując się w drugą stronę natomiast dojdziemy do restauracji w Hotelu Piramida, albo do Domu Bawarskiego po rewolucjach Magdy Gessler. 

Paprocany
Paprocany

Latem na plaży dostępny jest atrakcyjny i kolorowy wodny plac zabaw - mały raj dla dzieci, jeszcze nie testowaliśmy, ale planujemy 🙂 Jest też strzeżone kąpielisko. Wszystkie te atrakcje są bezpłatne, toteż możecie sobie zafundować pyszne lody, serwowane nad samą wodą. Płatnymi atrakcjami nad Jeziorem Paprocańskim są: wypożyczalnia pływającego sprzętu oraz park linowy, który oferuje aż 14 tras, nawet takie dla maluszków.
Ośrodek Paprocany
ul. Parkowa 17
https://mosir.tychy.pl/15

Park Łazienkowski w Warszawie

Królewskie Łazienki w Warszawie to najładniejszy park w stolicy, przy okazji również atrakcyjny dla dzieci, stąd znalazł się w tym rankingu najlepszych parków dla dzieci. Udostępniony jest przez cały rok dla turystów, a czynny od świtu do zmierzchu. Choć obiekty muzealne w Łazienkach są płatne, ale nie o nich tu mowa, to sam park ze wszystkimi ogrodami na jego terenie jest bezpłatny. To bardzo rozległy, zabytkowy park w stylu angielskim, kryjący różne atrakcje, poza architekturą głównie przyrodnicze.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Wspaniałe są tutaj ogrody, założone i utrzymane w różnym stylu, np. Ogród Chiński, Romantyczny, Królewski czy Modernistyczny. W tym ostatnim stoi pomnik Chopina, pod którym latem odgrywane są koncerty na żywo. Wszędzie w parku natomiast spotkać można przechadzające się dumne pawie z cudnymi ogonami, ale dzieciom na pewno jeszcze bardziej spodobają się tutaj wiewiórki. To właśnie jeden z głównych powodów, dla których dzieci uwielbiają Park Łazienkowski. Wiewiórek jest mnóstwo, podchodzą blisko ludzi i się nie boją, można je karmić albo zrobić sobie z nimi zdjęcie 🙂 

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Przy wielkim stawie dzieci mogą zamienić się natomiast w małego ornitologa i podglądać dzikie ptactwo wodne, choć dzikie tylko z nazwy, bo kaczki, gęsi, łabędzie i inne okazy są tutaj dość mocno oswojone z człowiekiem. Cudna jest roślinność w Parku, zróżnicowana i pięknie zadbana, a latem w okolicach Nowej Pomarańczarni rozkłada się strefa leżakowania, a w pobliżu Pałacu na Wodzie kupić można pyszne gofry. To idealne miejsce na rodzinny piknik - oaza zieleni w centrum stolicy.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie
Al. Ujazdowskie, ul. Myśliwiecka, ul. Gagarina, Warszawa
https://www.lazienki-krolewskie.pl

Park Kuronia w Sosnowcu

Park miejski im. Jacka Kuronia to dawny Ośrodek Leśna, w którym ścieżki wytyczali górnicy z pobliskiej kopalni. Ot taka ciekawostka 🙂 Dziś to wspaniale zrewitalizowane miejsce rekreacji dla całej rodziny, ale szczególnie przypadnie do gustu dzieciom, z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich jest duży i świetnie przygotowany plac zabaw z wieloma urządzeniami i atrakcjami dla dzieci w różnym wieku. Nie na wszystkich placach zabaw są bowiem huśtawki, bujaki, domki czy zjeżdżalnie przystosowane dla niemowlaków, a tutaj tak właśnie jest. Dzieci starsze też na pewno nie będą zawiedzione 🙂

Park Kuronia w Sosnowcu
Park Kuronia w Sosnowcu

Kolejnym atutem dla małych odkrywców w Parku Kuronia jest bezpłatne mini zoo z różnymi gatunkami zwierząt. Płoty trochę z minionej epoki, ale co tam, dzieci i tak mają dużą frajdę z oglądania zwierzątek. Zobaczycie tutaj kozy, owce, sarny, osły, kangura czy ptactwo. Jeszcze przed mini zoo rozlewa się wielki staw Leśna, a wokół niego można spacerować przyjemnie alejkami, wśród ładnej roślinności. Na młodzież czeka SkatePark czy wyciąg na Górce, po parku też można jeździć na rolkach i rowerze.

Park Kuronia w Sosnowcu
Park Kuronia w Sosnowcu

Park Miejski w Sosnowcu mieści się w dzielnicy Kazimierz Górniczy, przy ulicy Jasieńskiego i Armii Krajowej, przy parku dostępny jest spory parking, bezpłatny, podobnie jak atrakcje w parku. To z pewnością jeden z najlepszych parków miejskich dla dzieci w Polsce!
Park Kuronia
ul. Jasieńskiego, Sosnowiec - Kazimierz Górniczy

Park Zamkowy w Żywcu

Czy znasz Żywiec? I nie mówię tutaj o piwku, a o pięknym miasteczku położonym u stóp Beskidu Małego. Zaraz za Rynkiem rozciąga się piękny, zabytkowy, rozległy Park Zamkowy, w którym zobaczysz nie tylko stary zamek, ale i pałac Habsburgów. To malownicze i atrakcyjne zarazem miejsce, również dla dzieci. Poza zabytkami Park oferuje wiele ścieżek z urokliwymi kamiennymi i metalowymi mostkami, po których dzieci uwielbiają biegać, a pod którymi często przesiadują kaczki i łabędzie. Ale nie to je tutaj przyciągnie najbardziej, w dalszej części Parku znajduje się Stajnia Miejska i mini zoo - miejsce idealne dla dzieci, udostępnione za darmo, ze zwierzątkami gospodarskimi i nie tylko oraz z końmi, na których możliwa jest nawet przejażdżka.

Park Zamkowy w Żywcu
Park Zamkowy w Żywcu
Park Zamkowy w Żywcu
Park Zamkowy w Żywcu

Ciekawostką w Parku jest też Domek Chiński - unikatowa budowla z XVIII wieku, stojąca na wysepce. Latem można wypić tu kawę i zjeść smaczne lody 🙂 Przy Pałacu Habsburgów natomiast istnieje park miniatur z replikami zabytków z Podbeskidzia, dostępny za kilka złotych. Oczywiście w Parku Zamkowym w Żywcu są też place zabaw, a po parku biegają sobie wiewiórki - ulubione zwierzątka dzieci. Koniecznie odwiedź to miejsce będąc w okolicy, bo to bardzo przyjazny park miejski.

Park Zamkowy w Żywcu
Park Zamkowy w Żywcu

Park Zamkowy
ul. Zamkowa, Żywiec

Geosfera Jaworzno

W Jaworznie jest kilka ciekawych kamieniołomów, a najatrakcyjniejszy dla dzieci nazywa się Sadowa Góra, znany również jako Sodowa Góra. Co prawda to nie jest typowy park miejski, ale również doskonałe miejsce edukacji i rekreacji rodzinnej, bezpłatne i z unikatowymi ciekawostkami. Już od kilku lat istnieje tu Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, w ramach którego odbywają się warsztaty, ale przede wszystkim oferuje on ciekawą formę wypoczynku na świeżym powietrzu.

Geosfera Jaworzno
Geosfera Jaworzno

Powstały tu liczne ścieżki spacerowe, punkty widokowe, tablice informacyjne i tematyczny plac zabaw, ale to jest standard, że tak powiem. Dodatkowo to miejsce ukazuje historię tego kamieniołomu, dzieje ziemi oraz ciekawostki związane z życiem na naszej planecie. To prawdziwy unikat, np. zobaczysz tu rekonstrukcje najstarszych zwierząt lądowych, w tym Notozaura. Ich szczątki odkryto kilka lat temu na tym obszarze. Frajdą na pewno będzie też oglądanie modeli, jak kamieniołom Sadowa Góra wyglądał miliony lat temu, kiedy był dnem tropikalnego morza.

Geosfera Jaworzno
Geosfera Jaworzno

To nadal nie wszystko 🙂 Nad stawem poleżysz na leżakach a jak Ci się to znudzi, odwiedzić możesz jeden z największych ogrodów sensorycznych w Europie, gdzie rośliny nie tylko się ogląda, ale wącha, a niektóre reagują nawet na nasz dotyk!
Geosfera Jaworzno
ul. Św. Wojciecha 100, Jaworzno
https://www.facebook.com/geosfera

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Arboretum Bramy Morawskiej to kolejne fantastyczne miejsce na mapie polskich atrakcji dla dzieci na łonie natury, dostępnych bezpłatnie. Powstało na terenie lasu Obora, który nigdy nie był wylesiony, dlatego zawiera bardzo cenne rośliny i wielkie bogactwo zarówno flory i fauny. Na dzieci czeka tu kilka niecodziennych atrakcji, jak ścieżka zdrowia, gdzie mogą sprawdzić swą tężyznę fizyczną, ścieżki dydaktyczne aktywujące z kolei umysł, to znów plac zabaw służący ulubionej rekreacji 🙂 

Arboretum w Raciborzu
Arboretum w Raciborzu
Arboretum w Raciborzu
Arboretum w Raciborzu

Na skarpie, ponad Zaczarowanym Ogrodem stanęła platforma widokowa, z której ładnie widać żywopłotowy labirynt. Na sporym terenie wyznaczono też miejsca biwakowe. To świetne miejsce na rower czy bieganie. Jest też tor saneczkowy. No a do tego na terenie Arboretum dzieci mogą cieszyć się zwierzątkami w mini-zoo. Tyle frajdy w jednym miejscu 🙂 Arboretum dostępne jest przez cały rok od świtu do zmierzchu, mini zoo czynne jest od wtorku do niedzieli w wyznaczonych godzinach. Poza mini-zoo można w Arboretum spędzać czas ze swoim pieskiem.

Arboretum w Raciborzu
Arboretum w Raciborzu

Arboretum Bramy Morawskiej
ul. Markowicka 17, Racibórz
http://arboretum-raciborz.com.pl

Park Śląski w Chorzowie

Parku Śląskiego w Chorzowie nie trzeba przedstawiać, to najsłynniejszy park na Śląsku, toteż nie mogłam go pominąć w zestawieniu najlepszych parków miejskich dla dzieci w Polsce! Bardzo rozległy, przyjmuje każdego dnia spacerowiczów z bliższych i dalszych okolicy. Latem w weekendy bywa tłoczno, szczególnie na okolicznych parkingach. Warto może wybrać inny dzień, choć miejsca i atrakcji jest tu tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są tutaj place zabaw, staw z możliwością leżakowania, alejki dla spacerowiczów, rolkowców czy rowerów. Duże połacie zieleni pozwalają biegać do woli, grać w piłkę, bawić się z psem, a nawet pokrzyczeć, co w mniejszych parkach nie zawsze przystoi 🙂

Park Śląski
Park Śląski

Piękna roślinność rośnie w wielu miejscach w Parku, ale wielką ciekawostką jest ogrodzone Rosarium, jak łatwo się domyślić z różnymi gatunkami i kolorami róż, których są tu tysiące. Możesz je podziwiać, gdy dziecko będzie bawiło się na placu zabaw, jest też staw i rozległa łąka, idealna na piknik rodzinny 🙂

Park Śląski
Park Śląski
Park Śląski
Park Śląski

W Parku Śląskim są też dostępne atrakcje płatne - Wesołe Miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Park Linowy, Planetarium czy Park Etnograficzny, a ponad głowami kursuje gondolowa kolejka linowa Elka. Jedna wizyta w Parku Śląskim na pewno nie wystarczy, żeby go poznać dogłębnie.
Park Śląski - dawny WPKiW
Aleja Różana 2, Chorzów
http://www.parkslaski.pl

Zielony Las w Żarach

Zielony Las w Żarach to najbardziej dziki z parków, jakie znalazły się w moim rankingu najlepszych parków miejskich. Tutaj naprawdę oderwiesz się od zgiełku miasta i zanurzysz w zieleń. Tym bardziej mieliśmy takie odczucie, że na wakacjach trafiła nam się tutaj akurat deszczowa pogoda i park był pusty, ale wcale nam to nie przeszkadzało. Wydał nam się tajemniczy i interesujący.

Zielony Las w Żarach
Zielony Las w Żarach

Malutkie dzieci najlepiej wziąć tutaj w nosidełku albo w chuście, generalnie Zielony Las lepiej nada się dla troszkę starszych dzieci, które lubią sobie pobiegać i powędrować. Szereg ścieżek leśnych daje taką możliwość, a ciekawostką jest tutaj odszukiwanie wież usianych w parku, z których jedna stanowi doskonały punkt widokowy, bo można po schodach wejść na jej szczyt. To czerwona, ceglana wieża Promnitza z XIX wieku.

Zielony Las w Żarach
Zielony Las w Żarach

Zielony Las oferuje zróżnicowaną rzeźbę, są tu górki, pagórki, jary, wąwozy, mokradła i staw, raj dla młodych eksploratorów 🙂 Są źródełka, fontanna i kąpielisko. Nie brakuje kamiennych budowli i ruin, co przypomina nieco Arkadię, po której prowadzi znakowany Szlak Nordic Walking. W środku lasku czeka też siłownia pod chmurką. Warto poznać Zielony Las w Żarach, bo to park miejski inny niż wszystkie 🙂
Zielony Las
ul. Komuny Paryskiej, ul. Leśna, Żary
http://www.zielony-las.pl

Park w Gołuchowie z Zagrodą Zwierząt

Gołuchowski Park to kolejna perełka wśród parków w Polsce. Nie jest zarządzana przez miasto ani gminę i nie jest typowym parkiem miejskim, ale pojawiła się w rankingu, ponieważ ten zabytkowy park z pewnością jest wart pokazania. To rozległy park w stylu angielskim, otaczający zamek w Gołuchowie. Parkiem opiekuje się Ośrodek Kultury Leśnej, który bezpłatnie udostępnia go zwiedzającym.

Park w Gołuchowie
Park w Gołuchowie

Co oferuje Park? Arboretum czyli żywe muzeum drzew, rośnie tu ponad 200 gatunków drzew, zachowane z poprzednich wieków, stanowiące pomniki przyrody, a wśród nich zobaczysz dawne winnice i ruiny ananasarni. W Parku Dendrologicznym rozlewa się malowniczy staw, stanęły drewniane mosty i kładki, zagubiło się też Muzeum Leśnictwa w starych, zabytkowych zabudowaniach gospodarczych zamku. 

Park w Gołuchowie
Park w Gołuchowie

Dzieciom na pewno do gustu przypadnie Pokazowa Zagroda Zwierząt, również dostępna bezpłatnie. Na ładnych wybiegach zobaczycie tu żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Zagroda czynna jest przez cały rok, codziennie od świtu do zmierzchu. Park jest miejscem zacisznym, pozwala prawdziwie odpocząć na łonie natury.
Park w Gołuchowie
ul. Pleszewska, Gołuchów
http://www.okl.lasy.gov.pl

Park w Gołuchowie
Park w Gołuchowie

Oczywiście nie sposób odwiedzić wszystkie parki miejskie w Polsce, ja opisałam Wam te, które mieliśmy sami okazję testować i wydały mi się najciekawsze. Jeśli przychodzą Ci do głowy inne propozycje, które spodobały się Wam i Waszym małym odkrywcom, napisz o nich w komentarzach, niech inni rodzice również skorzystają 🙂

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024