Na spacer do lasu? Ciekawe miejscówki województwa śląskiego

Kopalnia Bibiela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Od dzisiaj czyli 20 kwietnia 2020 wolno nam znów spacerować, jeździć na rowerze, biegać i uprawiać inne formy rekreacji, oczywiście z zachowaniem ostrożności, w maseczkach i z dala od innych ludzi. Tylko tyle nam trzeba, tłumy to zdecydowanie nie moja bajka, ale bez spacerów na łonie natury trudno mi żyć. 

Jeśli masz podobnie, polecam Ci dzisiaj piękne miejsca w województwie śląskim, które mogą stać się aktualnie świetnym miejscem Twojej rekreacji. Niektóre są bardzo mało znane wcale nie musisz się przejmować zgromadzeniami, inne są bardziej popularne, ale na tyle rozległe, że można zachować bezpieczną odległość i cieszyć się urokami przyrody i świeżego powietrza. Jako mama rocznej córeczki przy każdej atrakcji zamieściłam informację, czy możliwe jest poruszanie się wózkiem czy w grę wchodzi tylko nosidło lub chusta.

Kamieniołom w Kozach i Hrobacza Łąka

Nieczynny już dziś kamieniołom w Kozach niedaleko Bielska Białej to fajna atrakcja turystyczna i bardzo malownicze miejsce, gdzie na pewno nie spotkasz tłumów. My byliśmy tutaj latem i było parę osób. Zalany kamieniołom daje możliwość poleżakowania, poleniuchowania nad wodą, ale też pozwala spacerować po leśnej okolicy do woli. Ścieżek jest tutaj co najmniej kilka, warto podejść pod samą ścianę kamieniołomu, ale również wspiąć się Szlakiem Papieskim prowadzącym przez las na pobliską Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). 

Kamieniołom w Kozach
Kamieniołom w Kozach

Podejście od strony kamieniołomu jest strome, ale na górze czeka platforma widokowa z ładną panoramą okolicy. Na szczycie może być trochę więcej osób, które również z innych stron przybywają na Hrobaczą Łąkę, jednak tłumy nam tutaj nie grożą.
Informacja dla Rodziców: kamieniołom trudno dostępny dla wózków, Hrobacza Łąka tylko chusta lub nosidło
Kamieniołom Kozy
ul. Piaskowa, Kozy

Szlak na Hrobaczą Łąkę
Szlak na Hrobaczą Łąkę
Hrobacza Łąka
Hrobacza Łąka

Suchogórski Labirynt Skalny

Suchogórski Labirynt Skalny idealnie nadaje się na spacerki w tym roku, kiedy mamy unikać ludzi, bo to miejsce jak najbardziej odludne i mało kto o nim wie tak naprawdę. A to urokliwy zakątek zadrzewiony, położony na sporym terenie, także oferuje fantastyczny spacer. Dojechać tu najlepiej z trasy nr 11 ulicą Prywatną w Suchej Górze, o miejscu zjazdu informuje drogowskaz. 

Suchogórski Labirynt Skalny
Suchogórski Labirynt Skalny

Suchogórski Labirynt Skalny obejmuje Zespół Przyrodniczo-krajobrazowy Piekarskie Doły, powstały na wyrobiskach pogórniczych i grzędach skalnych. Liczne dolinki i wąwozy oraz strome grzbiety z wychodniami dolomitu sprawiają, że eksploracja terenu jest jeszcze ciekawsza. Rośnie tu głównie las grądowy z ciekawymi roślinami w runie. Jedno z powyrobiskowych zagłębień to dziś oczko wodne - dogodne siedlisko płazów i ptaków. Przez Suchogórski Labirynt Skalny prowadzi czerwony szlak oraz zielona ścieżka dydaktyczna.

Suchogórski Labirynt Skalny
Suchogórski Labirynt Skalny

Informacja dla Rodziców: Suchogórski Labirynt Skalny trudno dostępny dla wózków, w głębi tylko chusta lub nosidło 
Suchogórski Labirynt Skalny
ul. Prywatna, Sucha Góra Bytom

Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku

Rezerwat Parkowe powstał w najbardziej malowniczej części doliny Wiercicy w Złotym Potoku na Jurze. Dostępny jest tutaj spory parking. To miejsce bardzo lubiane przez turystów, ale położone w lesie i na dość dużym obszarze, toteż jest bezpieczne w czasie kwarantanny narodowej, przy zachowaniu ostrożności. W rezerwacie zobaczysz słynne Źródła Wiercicy - Źródło Zygmunta i Źródło Elżbiety. To drugie nazwał na cześć swej zmarłej córeczki poeta Zygmunt Krasiński, który w Złotym Potoku przebywał ze swoją rodziną i zachwycał się okolicą. 

Rezerwat Parkowe
Rezerwat Parkowe

 
W Rezerwacie Parkowe na pewno trzeba też zobaczyć słynną Bramę Twardowskiego, potężny ostaniec Diabelskie Mosty czy historyczną Pstrągarnię Raczyńskich, gdzie do dziś można zjeść smaczną i świeżą rybkę (w sezonie sporo tu ludzi). W Rezerwacie rozlewają się też malownicze stawy, z których najbardziej znany jest Staw Zielony, nazwany przez Krasińskiego Snem Nocy Letniej. Uroku dodają mu kwitnące grzybienie białe i grążele żółte. Przejście całego Rezerwatu to niemały wyczyn, a dalej jeszcze można podjeść pod Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich oraz pod Staw Amerykan, ale tutaj lepiej omijać deptak, bo w sezonie sporo tu turystów.

Rezerwat Parkowe
Rezerwat Parkowe
Rezerwat Parkowe
Rezerwat Parkowe

Informacja dla Rodziców: Rezerwat Parkowe jest trudno dostępny dla wózków, przy Diabelskich Mostach nieco łatwiejsza ścieżka, w głębi tylko chusta lub nosidło
Rezerwat Parkowe
ul. Kościuszki, Złoty Potok

Sokole Góry w Olsztynie

I znów zapraszam na Jurę Krakowsko Częstochowską, bo tutaj właśnie leży Rezerwat Sokole Góry, nieco na południe od Olsztyna. To obszerny teren leśny, obejmujący kilka wapiennych wzgórz ze sterczącymi, białymi skałkami, dlatego nie brakuje tu wspinaczy. Ale to także wymarzone miejce na zaciszny, leśny spacer albo przejażdżkę rowerową. Choć bywają tu turyści, trudno o tłumy, bo lasu jest sporo i ścieżek też co najmniej kilka 🙂 

Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry

Przy ulicy Kuhna znajduje się parking z wiatami piknikowymi. Przez Sokole Góry wiedzie czerwony Szlak Orlich Gniazd, tu i ówdzie spotkać można jaskinie, dostępne, ale nie udostępnione. Lepiej uważać, bo kilka z nich jest pionowych i głębokich. Ciekawostką jest, że znajduje się tu najgłębsza jaskinia Jury - Studnisko, o głębokości ponad 75 metrów!

Sokole Góry
Sokole Góry

Informacja dla Rodziców: przez Sokole Góry na głównej ścieżce wózkiem terenowym da radę, w głębi tylko chusta lub nosidło
Rezerwat Sokole Góry
dojście od ul. Kuhna, Olsztyn

Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej w Kluczach

Róża Wiatrów to ciekawa, drewniana platforma - stosunkowo nowy punkt widokowy na Pustyni Błędowskiej. Wiem, to nie jest las i sama platforma czasem staje się skupiskiem ludzi, ale w tym przypadku chodzi nie o sam cel, a dojście do niego 🙂 Do Róży Wiatrów bowiem prowadzi przyjemna ścieżka przez las, nie asfaltowa, ale dostępna nawet dla wózków.

Róża Wiatrów
Róża Wiatrów

Przy ulicy Bolesławskiej w Kluczach znajduje się drogowskaz kierujący do Róży Wiatrów, można w tej okolicy zostawić samochód i ruszyć na przyjemny spacerek. Nie polecam ciepłych i słonecznych niedziel, bo wtedy sporo tutaj spacerowiczów 🙂 Po dojściu do Róży Wiatrów wcale nie trzeba na nią wchodzić tylko dalej spacerować po piaskach słynnej Pustyni Błędowskiej albo zrobić sobie tutaj rodzinny piknik. To bardzo przyjemne miejsce 🙂

Róża Wiatrów
Róża Wiatrów

Informacja dla Rodziców: dojście do platformy i sama platforma dostępne dla wózków terenowych (w suchy dzień), na Pustyni tylko chusta lub nosidło
Róża Wiatrów
ul. Bolesławska, Klucze

Róża Wiatrów
Róża Wiatrów

Kopalnia Bibiela

Zatopiona Kopalnia Bibiela koło Miasteczka Śląskiego to nasze niedawne odkrycie i ciekawa propozycja na spacer w lesie, nawet bardzo długi, jeśli ktoś ma ochotę 🙂 Ludzi tu malutko, a teren dziki. To dawna kopalnia rud żelaza Bibiela na tzw. Pasiekach, położona w środku lasu, między Miasteczkiem Śląskim, Bibielą a Zalewem Zielona. Dziś oferuje ruiny dawnych zabudowań kopalnianych i przede wszystkim śliczne, kolorowe jeziorka, znane praktycznie tylko okolicznym mieszkańcom. 

Kopalnia Bibiela
Kopalnia Bibiela

Na teren dawnej kopalni prowadzi żółty szlak rowerowy tzw. Leśno Rajza z Miasteczka Śląskiego drogą leśną nazywaną Szyndros. Niewielki "parking" dostępny jest za Leśnym Zaciszem w Miasteczku Śląskim. Można też dojść od strony miejscowości Imielów. Polecam na bardzo spokojny spacerek, nad najmniejszym i najpiękniejszym jeziorkiem stoją ławy, gdzie można odpocząć i zrobić sobie piknik 🙂

Kopalnia Bibiela
Kopalnia Bibiela

Informacja dla Rodziców: trasa prowadząca do kopalni z Miasteczka w suchy dzień może okazać się przejezdna dla terenowych wózków, ale nie jest to gładka, ubita ścieżka na całej trasie, a sam teren dawnej kopalni jest dziki, tylko chusta lub nosidło
Zalana Kopalnia Bibiela Pasieki
ul. Szyndros, Miasteczko Śląskie

Skały Rzędkowickie

Skały Rzędkowickie wznoszą się ponad wsią Rzędkowice, niedaleko Kroczyc i Podlesic, w samym sercu Jury. Przy ulicy Jurajskiej dostępny jest parking, skąd widać już pierwszą, najpopularniejszą skałkę - Wysoką. Łatwo ją rozpoznać, bo do złudzenia przypomina wyprostowaną dłoń. Miejsce nie jest tłumne jeśli chodzi o turystów, ale wspinacze są tutaj bardzo często. Do pierwszej skałki zielonym szlakiem ścieżka nie prowadzi przez las, ale później staje się coraz bardziej dziko, a przez las można zrobić sobie przyjemny i dość długi spacer na popularną Górę Zborów w Podlesicach.

Skały Rzędkowickie
Skały Rzędkowickie
Skały Rzędkowickie
Skały Rzędkowickie

Same Skałki Rzędkowickie to efektowne pasmo białych ostańców jurajskich, sterczące ponad okolicą na długości około 1 kilometra. Jeśli za skałami nie chcesz podążać dalej i nie chcesz się wracać tą samą trasą, możesz w lesie skręcić wraz ze znakami ścieżek rowerowych - czarną i zieloną i nadal lasem wrócisz na parking tworząc pętlę.

Skały Rzędkowickie - szlak pod Górę Zborów
Skały Rzędkowickie - szlak pod Górę Zborów

Informacja dla Rodziców: pierwszych kilkaset metrów można przejechać wózkiem terenowym, ale szlak pod same skałki w głębi raczej niedostępny dla wózków, tylko chusta lub nosidło
Skały Rzędkowickie
ul. Jurajska, Rzędkowice

Dolina Białej Wisełki

Dolina Białej Wisełki to najpopularniejsze miejsce w tym zestawieniu moich propozycji leśnych spacerków i latem płatny parking bywa pełny, ale teren jest bardzo rozległy, w dni poza weekendem na pewno można bezpiecznie tutaj pospacerować. A warto, bo to prześliczne miejsce w Wiśle, idealne na rodzinne wycieczki nawet z najmłodszymi dziećmi. 

Dolina Białej Wisełki
Dolina Białej Wisełki

Dolina znajduje się w Wiśle Czarne, za Jeziorem Czerniańskim. Spacerując nią, cały czas towarzyszy Ci przyjemny szum wody, bowiem potok wije się obok drogi, tworząc miejscami ładne kaskady, progi i niewielkie wodospady. Spacer drogą asfaltową kończy się po około 2,5 km, teren cały czas delikatnie wznosi się ku górze i kończy się malowniczymi Kaskadami Rodła. Można dalej podążać szlakiem niebieskim aż na Baranią Górę, ale to większe wyzwanie 🙂

Dolina Białej Wisełki - Kaskady Rodła
Dolina Białej Wisełki - Kaskady Rodła

Informacja dla Rodziców: teren dostępny dla wózków, przez około 2,5 km prowadzi tu droga asfaltowa, wyłączona z ruchu samochodowego, więc jest miło i bezpiecznie
Dolina Białej Wisełki
ul. Biała Wisełka, Wisła

Województwo śląskie oferuje sporo pięknych zakątków, również leśnych i warto to wykorzystać, aby ładować baterie i układać sobie w głowie z dala od codziennych problemów i zgiełku dużych miast, których na Śląsku nam też niestety nie brakuje. Takich miejsc jest znacznie więcej i w portalu staram się Wam je przybliżać. Mam nadzieję, że takie zestawienia przypadną Wam do gustu i pomogą zaplanować ciekawe wycieczki i spacery, pozostając bezpiecznym nawet w tym trudnym, koronawirusowym czasie. Propozycje swoich ulubionych miejsc możecie podawać w komentarzach 🙂

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024