Zatopiona kopalnia rud żelaza Bibiela-Pasieki

Zatopiona kopalnia rud żelaza Bibiela na tzw. Pasiekach to dziś bardzo ciekawy teren spacerowy w sercu głębokich lasów, między Miasteczkiem Śląskim, Bibielą a Zalewem Zielona. Odnajdziesz tu, poza runami dawnych zabudowań kopalnianych, śliczne kolorowe jeziorka. To niezwykle urokliwe miejsce, choć znane praktycznie tylko okolicznym mieszkańcom, z rzadka uczęszczane. To taka nasza ścieżka Dawna Kopalnia Babina z Łuku Mużakowa, tylko że w skali mikro 🙂 Na teren dawnej kopalni prowadzi żółty szlak rowerowy tzw. Leśno Rajza, co turystom spoza Górnego Śląska mogłabym przetłumaczyć jako Leśna Podróż 🙂 Prowadzi on z Miasteczka Śląskiego drogą leśną nazywaną Szyndros.Historia Kopalni Bibiela

Kopalnię rud żelaza Bibiela uruchomiono na tzw. Pasiekach w 1889 roku. Miało to miejsce po wcześniejszych badaniach geologicznych, które odkryły tu obecność bogatych złóż rud żelaza, zawierających nawet 48% żelaza w pokładach o miąższości do 16 m. Była to wówczas jedna z najwydajniejszych kopalń rud żelaza w całej Europie. W tym samym roku uruchomiono tu również kopalnię rud cynku i ołowiu z domieszką srebra Szczęście Flory. Jako, że znajdowały się w środku lasu, doprowadzono do nich kolejkę wąskotorową, która urobek dowoziła do stacji kolejowej w Miasteczku Śląskim.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Kopalnie miały wspólny zarząd, a rudy wydobywano z szybów drążonych do głębokości 60 metrów. Powstały tu 4 szyby: Neptun, Nordstern (Gwiazda Północy), Glück Auf (Szczęść Boże) oraz Klemens. Bibiela była tak wydajna, że pracowało w niej 700 pracowników. Niestety od początku problemem była tu woda, do jej odprowadzania wydrążono sztolnie i używano 8 pomp parowych. Kilka razy kopalnia była zalewana, ale dawano sobie z nią radę, aż do feralnego dnia 17 czerwca 1917 roku, kiedy rwący potok z wielkim hukiem w ciągu 2 godzin zalał kopalnię z całym sprzętem, wyrywając przy tym ściany i stropy. Na szczęście górnikom udało się wcześniej uciec.

Podejmowano potem jeszcze próby osuszenia, a nawet wznowienia działalności kopalni, ale podejrzewano, że w pobliżu kopalni rozlewa się podziemne jezioro i faktycznie tak jest. Znajduje się tu podziemny zbiornik wody nazywany Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych Lubliniec-Myszków, z którego czerpana jest woda dla Tarnowskich Gór i części GOP-u.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Zalana Kopalnia Bibiela


Bibiela Pasieki dzisiaj

Obecnie kopalnia nadal jest częściowo zalana, na jej terenie spotkasz ruiny dawnych zabudowań kopalnianych, jak łaźnie czy biura. To ciekawe miejsce eksploracji, ale najbardziej urokliwe są kolorowe jeziorka, dostępne tu w ilości kilku sztuk. Najbardziej urokliwe wydaje się to najmniejsze, ma intensywną, zieloną barwę, a nad brzegiem stanęły ławy, na których można usiąść, odpocząć, zrobić rodzinny piknik 🙂 Powstał tu Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Pasieki, przy kopalni stoi tablica informacyjna z historią tego miejsca. Nad kolorowe, antropogeniczne jeziorka dojedziesz lub dojdziesz wspomnianym już żółtym szlakiem rowerowym Leśno Rajza, od ulicy Szyndros w Miasteczku Śląskim, albo przecinką leśną od strony miejscowości Imielów.

Zalety
  • Cisza i spokój
  • Piękne, kolorowe jeziorka
  • Otoczenie rozległych lasów
  • Możliwość zorganizowania pikniku rodzinnego na ławach
Wady
  • dzikość tego miejsca, co akurat jest dla mnie zaletą, ale może stwarzać problem dla niektórych, ścieżki prowadzą przez las, dość daleko jest też do parkingu, trudno dojechać tu wózkiem
Zalana Kopalnia Bibiela Bibiela Pasieki Bibiela Pasieki Bibiela Pasieki Kopalnia Bibiela Bibiela Pasieki Kopalnia Bibiela Kopalnia Bibiela Szlak rowerowy Leśno Rajza droga przez las do Kopalni Szlak rowerowy Leśno Rajza

Bibiela noclegi

Bibiela to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 5746 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-03-16 na
Bardzo fajne miejsce. Polecam na wędrówki piesze jak i rowerowe, samemu jak i z rodzinami.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021