Bibiela Pasieki

Dawna kopalnia Bibiela

(4.5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zatopiona kopalnia rud żelaza Bibiela-Pasieki

Zatopiona kopalnia rud żelaza Bibiela na tzw. Pasiekach to dziś bardzo ciekawy teren spacerowy w sercu głębokich lasów, między Miasteczkiem Śląskim, Bibielą a Zalewem Zielona. Odnajdziesz tu, poza runami dawnych zabudowań kopalnianych, śliczne kolorowe jeziorka. To niezwykle urokliwe miejsce, choć znane praktycznie tylko okolicznym mieszkańcom, z rzadka uczęszczane. To taka nasza ścieżka Dawna Kopalnia Babina z Łuku Mużakowa, tylko że w skali mikro 🙂 Na teren dawnej kopalni prowadzi żółty szlak rowerowy tzw. Leśno Rajza, co turystom spoza Górnego Śląska mogłabym przetłumaczyć jako Leśna Podróż 🙂 Prowadzi on z Miasteczka Śląskiego drogą leśną nazywaną Szyndros.

Historia Kopalni Bibiela

Kopalnię rud żelaza Bibiela uruchomiono na tzw. Pasiekach w 1889 roku. Miało to miejsce po wcześniejszych badaniach geologicznych, które odkryły tu obecność bogatych złóż rud żelaza, zawierających nawet 48% żelaza w pokładach o miąższości do 16 m. Była to wówczas jedna z najwydajniejszych kopalń rud żelaza w całej Europie. W tym samym roku uruchomiono tu również kopalnię rud cynku i ołowiu z domieszką srebra Szczęście Flory. Jako, że znajdowały się w środku lasu, doprowadzono do nich kolejkę wąskotorową, która urobek dowoziła do stacji kolejowej w Miasteczku Śląskim.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela


Kopalnie miały wspólny zarząd, a rudy wydobywano z szybów drążonych do głębokości 60 metrów. Powstały tu 4 szyby: Neptun, Nordstern (Gwiazda Północy), Glück Auf (Szczęść Boże) oraz Klemens. Bibiela była tak wydajna, że pracowało w niej 700 pracowników. Niestety od początku problemem była tu woda, do jej odprowadzania wydrążono sztolnie i używano 8 pomp parowych. Kilka razy kopalnia była zalewana, ale dawano sobie z nią radę, aż do feralnego dnia 17 czerwca 1917 roku, kiedy rwący potok z wielkim hukiem w ciągu 2 godzin zalał kopalnię z całym sprzętem, wyrywając przy tym ściany i stropy. Na szczęście górnikom udało się wcześniej uciec.

Podejmowano potem jeszcze próby osuszenia, a nawet wznowienia działalności kopalni, ale podejrzewano, że w pobliżu kopalni rozlewa się podziemne jezioro i faktycznie tak jest. Znajduje się tu podziemny zbiornik wody nazywany Głównym Zbiornikiem Wód Podziemnych Lubliniec-Myszków, z którego czerpana jest woda dla Tarnowskich Gór i części GOP-u.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela


Bibiela Pasieki dzisiaj

Obecnie kopalnia nadal jest częściowo zalana, na jej terenie spotkasz ruiny dawnych zabudowań kopalnianych, jak łaźnie czy biura. To ciekawe miejsce eksploracji, ale najbardziej urokliwe są kolorowe jeziorka, dostępne tu w ilości kilku sztuk. Najbardziej urokliwe wydaje się to najmniejsze, ma intensywną, zieloną barwę, a nad brzegiem stanęły ławy, na których można usiąść, odpocząć, zrobić rodzinny piknik 🙂 Powstał tu Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Pasieki, przy kopalni stoi tablica informacyjna z historią tego miejsca. Nad kolorowe, antropogeniczne jeziorka dojedziesz lub dojdziesz wspomnianym już żółtym szlakiem rowerowym Leśno Rajza, od ulicy Szyndros w Miasteczku Śląskim, albo przecinką leśną od strony miejscowości Imielów.

Zalety
  • Cisza i spokój
  • Piękne, kolorowe jeziorka
  • Otoczenie rozległych lasów
  • Możliwość zorganizowania pikniku rodzinnego na ławach
Wady
  • dzikość tego miejsca, co akurat jest dla mnie zaletą, ale może stwarzać problem dla niektórych, ścieżki prowadzą przez las, dość daleko jest też do parkingu, trudno dojechać tu wózkiem

Adres

Zalana Kopalnia Bibiela Pasieki
ul. Szyndros, Miasteczko Śląskie

GPS: 50°30'43N, 18°59'20E

Dawna kopalnia Bibiela na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górnego Śląska wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dawna Kopalnia Bibiela
Zalana Kopalnia Bibiela
Zalana Kopalnia Bibiela
Bibiela Pasieki
Bibiela Pasieki
Bibiela Pasieki
Kopalnia Bibiela
Bibiela Pasieki
Kopalnia Bibiela
Kopalnia Bibiela
Szlak rowerowy Leśno Rajza
droga przez las do Kopalni
Szlak rowerowy Leśno Rajza
50°30'43N, 18°59'20E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

MaciejW
Bardzo fajne miejsce. Polecam na wędrówki piesze jak i rowerowe, samemu jak i z rodzinami.

Dawna kopalnia Bibiela na blogu

Na spacer do lasu? Ciekawe miejscówki województwa śląskiego

Od dzisiaj czyli 20 kwietnia 2020 wolno nam znów spacerować, jeździć na rowerze, biegać i uprawiać inne formy rekreacji, oczywiście z zachowaniem ostrożności, w maseczkach i z dala od innych ludzi. Tylko tyle nam trzeba, tłumy to zdecydowanie nie moja bajka, ale bez spacerów na łonie natury trudno mi żyć. 

Jeśli masz podobnie, polecam Ci dzisiaj piękne miejsca w województwie śląskim, które mogą stać się aktualnie świetnym miejscem Twojej rekreacji. Niektóre są bardzo mało znane wcale nie musisz się przejmować zgromadzeniami, inne są bardziej popularne, ale na tyle rozległe, że można zachować bezpieczną odległość i cieszyć się urokami przyrody i świeżego powietrza. Jako mama rocznej córeczki przy każdej atrakcji zamieściłam informację, czy możliwe jest poruszanie się wózkiem czy w grę wchodzi tylko nosidło lub chusta.

01 maj 2020 17:31

Dawna kopalnia Bibiela czyli nasza śląska kopalnia Babina w skali mikro

Wspaniałą, słoneczną niedzielę, zgodnie z zaleceniami mądrzejszych od nas, spędziliśmy w lesie, na świeżym powietrzu, z dala od ludzi 🙂 Naszym celem okazała się dawna, zalana kopalnia Bibiela, z powodu kilku kolorowych jeziorek przypominająca mi nieco lubuską kopalnię Babina na Łuku Mużakowa, tylko znacznie bardziej dziką.

Jeśli jak my lubisz las i nieoczekiwane atrakcje zagubione w jego gęstwinie, zapraszam Cię do lektury mojej fotorelacji 🙂

16 marzec 2020 13:13
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021