CEE Egzotarium Sosnowiec. Cennik, godziny otwarcia, atrakcje, parking

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-04-05
Egzotarium w Sosnowcu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Nowe Egzotarium w Sosnowcu to bardzo ciekawy obiekt, który został otwarty na nowo 2 grudnia 2023 roku. Po wielkim remoncie, a tak właściwie po zbudowaniu go od nowa, co trwało kilka lat! To obiekt całkowicie nowoczesny i zaskakujący. Koniecznie sprawdź, jak zmienił się w ostatnim czasie! 

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium jest ładnie zlokalizowane na terenie Parku Bioróżnorodności, po wschodniej stronie ul. Kresowej, wśród drzew, przy głównej alei w parku. Mieści się w obszernym, przeszklonym budynku, widocznym z daleka. Przypomina palmiarnię w Gliwicach, do odwiedzenia której również Cię zachęcam. Choć budowę Egzotarium zakończono w latach 50. XX wieku i od 1956 roku było udostępnione dla turystów, tak naprawdę teraz zaczyna się nowa era tego miejsca!

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

 

Zwiedzanie Egzotarium w Sosnowcu

Ścieżka edukacyjna wewnątrz budynku rozpoczyna się na poziomie -1, gdzie odnajdziesz olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb oraz rybami z całego świata. Robią kolosalne wrażenie. Zachwyca tu m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna czy płaszczki słodkowodne. 

W terrariach oraz aquaterrariach można podziwiać gady i owady. Żyją tu m.in. zaskroniec i pająk topik, anakonda zielona, ptaszniki i drzewołazy. Następnie ścieżka edukacyjna prowadzi do palmiarni na poziom parteru. Tutaj głównymi eksponatami są rośliny, ale wśród nich swój azyl odnajdą m.in. legwan zielony, bazyliszek płatkogłowy, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski, anolis kubański, kajman okularowy, badylarka pospolita czy tukan wielki. Całość podzielono na trzy strefy: tropikalna, śródziemnomorska i pustynna. Każda odznacza się inną florą i fauną. Porastają tu nie tylko kwiaty i małe rośliny, ale także różne gatunki drzew i krzewów. Są palmy, bananowce, drzewa oliwne, ale również cała bogata kolekcja kaktusów.

Spacer po Egzotarium kończy się na poziomie +1. Tutaj przygotowano sale lekcyjne, wystawy stałe i czasowe, kino edukacyjne, a także kawiarnię. Wystawa stała prezentuje skamieliny, amonity czy jaszczurkę Megachirella wachtleri. Żyła ona 240 mln lat temu i jest najstarszym wspólnym przodkiem wszystkich dzisiejszych jaszczurek i węży. Wśród eksponatów zobaczysz szkielety ciekawych zwierząt, z najodleglejszych zakątków świata, np. żółwia słoniowego z wyspy Pinta, orangutana borneańskiego czy moa. Ten ostatni to ptak podobny do emu, endemit z Nowej Zelandii. Wytępili go Maorysi pod koniec XV wieku.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

 

Rodzima przyroda w Egzotarium

Nowe Egzotarium pełni również funkcję edukacyjną dotyczą rodzimych gatunków roślin oraz zwierząt. W Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium można podziwiać np. kolekcję ryb dorzecza Przemszy. Wokół budynku wzdłuż szklanej elewacji powstały rodzime siedliska roślinne.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

Rośliny w Egzotarium Sosnowiec

Część botaniczna Egzotarium w Sosnowcu obejmuje około 260 gatunków roślin, z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Zachwyca 40-letnia agawa. Dogodne warunki sprawiają, że rośliny mogą osiągać spore rozmiary, ale sporo z nich to młode okazy, bowiem obecnie nastąpiło nowe otwarcie centrum edukacji ekologicznej, czyli sosnowieckiego egzotarium. Spacerując po tym obiekcie, podziwiasz rośliny tropikalne Azji, Australii i Ameryki, rośliny śródziemnomorskie oraz rośliny pustynne Afryki i Ameryki.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

 

Zwierzęta w Egzotarium

W Egzotarium są również ciekawe zwierzęta. Wśród nich odnajdziesz głównie gady, płazy i ptaki. Nie brakuje oceanicznych stawonogów, ryb i koralowców. W akwariach pływa m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna. Są też płaszczki słodkowodne. Jako, że nastąpiło nowe otwarcie Egzotarium, zwierzęta w dużej mierze są jeszcze malutkie i muszą urosnąć, ale z każdym rokiem będą robiły coraz większe wrażenie. Ponadto muszą oswoić się z nowym miejscem i tak np. gniazdo mrówek "schowane w szafce" z każdym dniem robi się coraz bardziej ruchliwe. Pracowite mrówki nie tylko chowają się bezpiecznie w gnieździe, ale wędrują po przezroczystych rurkach, gdzie można je obserwować. 

Bardzo ciekawym przeżyciem było dla mnie bliskie spotkanie z legwanem zielonym o imieniu Tomuś, który na razie ma kilkadziesiąt centymetrów długości, ale urośnie i będzie liczył aż 1,5-2 metrów. Jego docelowa waga to 9 kg. Ma bardzo ostre pazury, także oswajać raczej będzie go tylko opiekunka, ale mi udało się zaznać tej przyjemności na chwilkę. Socjalizacja to ważny element opieki nad zwierzętami, które są tutaj najważniejsze i muszę się tutaj czuć dobrze zaopiekowane. Ułatwia to specjalnie przygotowana aparatura, która "pilnuje" odpowiednich warunków do życia. Nie tylko zwierząt, ale i roślin.

Adrenalinę na miejscu na pewno podnoszą węże, ale również warany. Choć te również muszą jeszcze podrosnąć. Urocze są żółwie żabuti i inne. Wśród ptaków najgłośniejsze są ary zielone, bardzo towarzyskie zwierzęta. Co ciekawe, mogą żyć nawet 60 lat. Z czasem będą uczyć się mówić.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

 

Dojazd do Egzotarium

  • Od strony Katowic dojedziesz tu autobusami nr:  154, 808, 813, 835, M4
  • Od strony Będzina, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca autobusami nr: 154, 299, 808, 813, 835, M4 oraz tramwajem nr: 21, 24
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

Czy warto wybrać się do Egzotarium w Sosnowcu?

Podsumowując Egzotarium to nowe, fantastyczne miejsce na mapie Zagłębia i całego województwa śląskiego. Zielone, kolorowe i ciepłe przez cały rok. Z wieloma gatunkami roślin i zwierząt, pochodzącymi z całego świata. To palmiarnia i akwarium w jednym. Egzotarium robi naprawdę duże wrażenie i gorąco Ci je polecam. Zdecydowanie warto je odwiedzić!

Przyciąga swymi ciekawostkami turystów i spacerowiczów w różnych grupach wiekowych. Uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody i korzystać z uroków i edukacyjnej oferty placówki. Dzisiejsze egzotarium to zupełnie inne miejsce, niż to, które było dostępne tutaj jeszcze kilka lat temu.

Zobacz nasz ranking: Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

 

Historia obiektu

W 1935 roku narodził się pomysł założenia na terenie Starego Sosnowca parku nawiązującego do trendów modernistycznych. Wtedy powstał układ, który po niewielkich zmianach można oglądać do dziś. Był to pierwszy park miejski. Jego modernizacji dokonano w 1945 roku. Wtedy część parku przeznaczono na ogród dendrologiczny i obsadzono różnymi gatunkami drzew i krzewów. Przy ul. Piłsudskiego stanęły wówczas Palmiarnia i Akwarium. Prace ukończono w 1956 roku. Kolekcja przyrodnicza poszerzała się dzięki roślinom z Palmiarni w Gliwicach, w Poznaniu oraz Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

W centralnej części obiektu zobaczysz rzeźbę klęczącej dziewczynki. Pochodzi ze starego budynku i przedstawia córkę autora rzeźby, Stefana Chorembalskiego - Zofię. Z czasem powstały projekt zastąpienia starego Egzotarium nowym oraz przekształcenia parku w Ogród Botaniczny. W 2019 wyburzono poprzedni budynek. Tak doszło do budowy nowego obiektu, który od 2 grudnia 2023 cieszy oko i dusze mieszkańców miasta oraz przyjezdnych. Jeszcze przed jego otwarciem cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i już zostały uruchomione bilety online. 

Obecne Egzotarium jest ekologiczne. Korzysta z odnawialnych źródeł energii. Zainstalowano panele fotowoltaiczne, a wody deszczowe pochodzące z połaci dachowej będą wykorzystywane do podlewania terenów zielonych.

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu

Park Bioróżnorodności w Sosnowcu

Park ulokowany jest przy ulicy Kresowej oraz ulicy Piłsudskiego, przy zachodnim brzegu Brynicy. Park jest atrakcyjnym i przyjemnym miejscem spacerów i wypoczynku dla mieszkańców oraz przyjezdnych z sąsiednich miast. 

Przygotowano tutaj ścieżki z nawierzchni mineralnej oraz ciekawe, drewniane podesty. Tu i ówdzie rozlewają się oczka wodne. Zgodnie z ekologiczną myślą, zbudowano też domki dla owadów, ptaków oraz budki dla nietoperzy. Oazę zieleni zdobi sporo elementów małej architektury. Całość jest ogrodzona. 

W parku rośnie 47 tysięcy roślin. Ponad 200 drzew, w tym jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha. Kolekcje roślinne prezentowane w parku ułatwiają poznanie rodzimej przyrody.

Zalety

  • Przez cały rok ciepło i zielono
  • Sporo zwierząt
  • Ładnie kwitnące kwiaty
  • Obecność kawiarni
  • Toalety
  • Bezpłatny parking

Wady

Dość wysoka cena

 

Informacje praktyczne

Data otwarcia 2 grudnia 2023
Obiekt czynny cały rok, poza poniedziałkami
Godziny otwarcia: 1 kwietnia-31 października: 9.00-21.00 (kasa do godziny 20.00)
1 listopada-31 marca: 9.00-19.00 (kasa do godziny 18.00)

Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl/
Na tej stronie możesz też kupić bilety online
W obiekcie są toalety, pokój mamy i dziecka, kawiarnia oraz szatnia
Parking: bezpłatny przy parku, przy ulicy Kresowej
Obiekt dostępny dla wózków
Bilety kupione online są tańsze niż te zakupione w kasie budynku
Zniżki dla posiadaczy sosnowieckiej karty miejskiej oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium
ul. Józefa Piłsudskiego 116, Sosnowiec
tel. 32/ 739-98-80

Noclegi w Sosnowcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu przed remontem
Egzotarium w Sosnowcu przed remontem
Egzotarium w Sosnowcu
Egzotarium w Sosnowcu przed remontem
Egzotarium w Sosnowcu przed remontem
Egzotarium w Sosnowcu
(4.2 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024