Staw Zielony w Kluczach

Staw Zielony w Kluczach

(4.5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Nieoczekiwana woda na Pustyni Błędowskiej

Ciekawostką wielką jest Staw Zielony w jurajskich Kluczach, podobnie jak pobliski Staw Czerwony. Idąc żółtym Szlakiem Pustynnym z popularnej Czubatki - świetnego punktu widokowego na Pustynię Błędowską, w stronę właśnie otwartych piasków pustyni, nagle wśród koron drzew miga woda. Nikt się jej tu nie spodziewa, wszak to Szlak Pustynny, prowadzący na pustynię, więc woda jest ostatnią rzeczą, jakiej oczekujemy 🙂A wystarczy tylko nieco zboczyć ze szlaku, żeby dojść do brzegu bardzo malowniczego stawu, nazywanego Stawem Zielonym. To dawne wyrobisko po eksploatacji rud żelaza, które zostało zalane wodą. Dokładnie taka sama jest geneza pobliskiego Stawu Czerwonego. Rozlewają się one u stóp północnego zbocza Rudnicy.

Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony w Kluczach

Stawy w Kluczach - dojście

Przy stawach rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza wiodąca przez Pustynię Błędowską nad Białą Przemszę, która dzieli pustynię na dwie części. Prowadzi ona od ulicy Rudnickiej w Kluczach, ale także ulicą Sosnową dojdziemy do stawów. Wszystkie warianty są stosunkowo krótkie, nie przekraczają 1 km, z tą różnicą, że z żółtego szlaku z Czubatki widzimy tylko Staw Zielony, a podążając od ulicy Rudnickiej i Sosnowej, najpierw natrafiamy na Staw Czerwony, a potem Staw Zielony, także to lepsza opcja dla tych, których właśnie stawy interesują 🙂Stawy w Kluczach - legenda

Zgodnie z legendą w miejscu dzisiejszych stawów stały dawniej zamki dwóch zwaśnionych rycerzy - Zbyszka i Mirona. Ich kłótnie były tak żarliwe, że w końcu rozgniewały Pana Boga, który cisnął gromem w zamczyska. Po warowniach nie zostało nic, jedynie dwa leje w ziemi. Z czasem te dziury zalały wody Białej Przemszy.

Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony w Kluczach

Jaskinia Rudnicka

W pobliżu, również kawałeczek od żółtego szlaku odnaleźć można otwór Jaskini Rudnickiej, która istniała tu niemal od zawsze, ale została sztucznie powiększona w efekcie prac górniczych przy eksploatacji rud żelaza. Nie polecam jej penetracji, ponieważ strop jest mocno spękany i grozi to zawaleniem.Staw Zielony w Kluczach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Staw Zielony
ul. Rudnicka, Sosnowa, Górna, Klucze

GPS: 50°20'28N, 19°33'3E

Klucze noclegi

Klucze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°20'28N, 19°33'3E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Staw, który wyłania się nagle przed oczami, niemal na samej Pustyni Błędowskiej, więc potrafi zdziwić na szlaku 🙂
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021