Staw Zielony w Kluczach

Staw Zielony w Kluczach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Nieoczekiwana woda na Pustyni Błędowskiej

Ciekawostką wielką jest Staw Zielony w jurajskich Kluczach, podobnie jak pobliski Staw Czerwony. Idąc żółtym Szlakiem Pustynnym z popularnej Czubatki - świetnego punktu widokowego na Pustynię Błędowską, w stronę właśnie otwartych piasków pustyni, nagle wśród koron drzew miga woda. Nikt się jej tu nie spodziewa, wszak to Szlak Pustynny, prowadzący na pustynię, więc woda jest ostatnią rzeczą, jakiej oczekujemy 🙂

A wystarczy tylko nieco zboczyć ze szlaku, żeby dojść do brzegu bardzo malowniczego stawu, nazywanego Stawem Zielonym. To dawne wyrobisko po eksploatacji rud żelaza, które zostało zalane wodą. Dokładnie taka sama jest geneza pobliskiego Stawu Czerwonego. Rozlewają się one u stóp północnego zbocza Rudnicy.

Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony w Kluczach

Stawy w Kluczach - dojście

Przy stawach rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza wiodąca przez Pustynię Błędowską nad Białą Przemszę, która dzieli pustynię na dwie części. Prowadzi ona od ulicy Rudnickiej w Kluczach, ale także ulicą Sosnową dojdziemy do stawów. Wszystkie warianty są stosunkowo krótkie, nie przekraczają 1 km, z tą różnicą, że z żółtego szlaku z Czubatki widzimy tylko Staw Zielony, a podążając od ulicy Rudnickiej i Sosnowej, najpierw natrafiamy na Staw Czerwony, a potem Staw Zielony, także to lepsza opcja dla tych, których właśnie stawy interesują 🙂

Stawy w Kluczach - legenda

Zgodnie z legendą w miejscu dzisiejszych stawów stały dawniej zamki dwóch zwaśnionych rycerzy - Zbyszka i Mirona. Ich kłótnie były tak żarliwe, że w końcu rozgniewały Pana Boga, który cisnął gromem w zamczyska. Po warowniach nie zostało nic, jedynie dwa leje w ziemi. Z czasem te dziury zalały wody Białej Przemszy.

Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony w Kluczach

Jaskinia Rudnicka

W pobliżu, również kawałeczek od żółtego szlaku odnaleźć można otwór Jaskini Rudnickiej, która istniała tu niemal od zawsze, ale została sztucznie powiększona w efekcie prac górniczych przy eksploatacji rud żelaza. Nie polecam jej penetracji, ponieważ strop jest mocno spękany i grozi to zawaleniem.

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Staw Zielony
ul. Rudnicka, Sosnowa, Górna, Klucze

Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony w Kluczach

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Staw, który wyłania się nagle przed oczami, niemal na samej Pustyni Błędowskiej, więc potrafi zdziwić na szlaku 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024