Staw Zielony
ul. Rudnicka, Sosnowa, Górna, Klucze
Ciekawostką wielką jest Staw Zielony w jurajskich Kluczach, podobnie jak pobliski Staw Czerwony. Idąc żółtym Szlakiem Pustynnym z popularnej Czubatki - świetnego punktu widokowego na Pustynię Błędowską, w stronę właśnie otwartych piasków pustyni, nagle wśród koron drzew miga woda. Nikt się jej tu nie spodziewa, wszak to Szlak Pustynny, prowadzący na pustynię, więc woda jest ostatnią rzeczą, jakiej oczekujemy 🙂
A wystarczy tylko nieco zboczyć ze szlaku, żeby dojść do brzegu bardzo malowniczego stawu, nazywanego Stawem Zielonym. To dawne wyrobisko po eksploatacji rud żelaza, które zostało zalane wodą. Dokładnie taka sama jest geneza pobliskiego Stawu Czerwonego. Rozlewają się one u stóp północnego zbocza Rudnicy.
Przy stawach rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza wiodąca przez Pustynię Błędowską nad Białą Przemszę, która dzieli pustynię na dwie części. Prowadzi ona od ulicy Rudnickiej w Kluczach, ale także ulicą Sosnową dojdziemy do stawów. Wszystkie warianty są stosunkowo krótkie, nie przekraczają 1 km, z tą różnicą, że z żółtego szlaku z Czubatki widzimy tylko Staw Zielony, a podążając od ulicy Rudnickiej i Sosnowej, najpierw natrafiamy na Staw Czerwony, a potem Staw Zielony, także to lepsza opcja dla tych, których właśnie stawy interesują 🙂
Zgodnie z legendą w miejscu dzisiejszych stawów stały dawniej zamki dwóch zwaśnionych rycerzy - Zbyszka i Mirona. Ich kłótnie były tak żarliwe, że w końcu rozgniewały Pana Boga, który cisnął gromem w zamczyska. Po warowniach nie zostało nic, jedynie dwa leje w ziemi. Z czasem te dziury zalały wody Białej Przemszy.
W pobliżu, również kawałeczek od żółtego szlaku odnaleźć można otwór Jaskini Rudnickiej, która istniała tu niemal od zawsze, ale została sztucznie powiększona w efekcie prac górniczych przy eksploatacji rud żelaza. Nie polecam jej penetracji, ponieważ strop jest mocno spękany i grozi to zawaleniem.
Klucze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.